3 Bin Dolar Maaşı Beğenmediler!

3 Bin Dolar Maaşı Beğenmediler!

Norwegian Cruise Line firmasının, sefere başlayacak 20 geminin restoran ve barlarında çalışmaları için 200 kadın görevli alacağını duyurması üzerine. İyi derecede İngilizce, 21-35 yaş ve deneyim şartı aranan işler için Türkiye’de sadece 100 başvuru oldu.

Merkezi ABD’nin Miami kentinde olan Norwegian Cruise Line firması, yazın sefere çıkacak 20 gemisinin restoran ve barlarında görev yapmak üzere yaklaşık 200 Türk kadın görevli almak için Miray International aracılığıyla ilan verdi. İyi derecede İngilizce bilmenin, 21-35 yaşları arasında, sabıkasız ve deneyimli olmanın şart koşulduğu ilana sadece 100 başvuru oldu. Ancak bunların çoğu da aranan koşullara uygun bulunmadı. Miray Genel Müdürü Vedat Uğurlu, şunları söledi:

Taciz Ederler Mi?

‘Uygun olanlar da kaygılıydı. Haftanın 7 günü olmak üzere, 8-10 ay arası gemide çalışacaklar. Yılın 2 ayı izinli olacaklar. 1200 ile 3 bin dolar arası maaş alacaklar. Maddi açıdan sorun yok. Ama Türk toplumunun gelenek ve göreneklerine göre bir kadının gemide çalışması kolay değil. En çok tedirgin oldukları konu cinsel taciz korkusu. Böyle birşey bu gemilerde kesinlikle mümkün değildir. Kim olursa olsun sözlü veya herhangi bir şekilde taciz ettiği takdirde iş akdi feshedilir ve hakkında dava açılır.’

Bu Gemi Batar Mı?

Gazete ilanı üzerine kendilerine başvuranların kaygılarını sıralamaya devam eden Vedat Uğurlu, ‘Ücretlerden çok ‘Bu gemi batar mı, nerede yatacağız’ gibi sorular sordular. Ülkemizde üniversite mezunu, işsiz çok genç var. Gemide çalışarak 50’den fazla ülkenin vatandaşıyla tanışıp kendilerini geliştirebilirler. Ayrıca her türlü ihtiyaçlarını gemiden karşılayacakları için para da biriktirebilecekler. Gemiye gittiklerinde bu kaygılarından eser bile kalmıyor’ dedi.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

1 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir