Abidjan Limanı Gelişiyor

Fildişi Sahilleri ülkesinde ticaretin yüzde 90’ı Abidjan Limanı’nda gerçekleşiyor. Fakat 1950 yılında inşa edilen limanın, artan deniz trafiğini kaldıracak altyapısı bulunmuyor.

Abidjan Limanı, Fildişi Sahilleri’nin yanı sıra, okyanusa kıyısı olmayan Mali, Burkina Faso, ve Nijerya için de kritik öneme sahip. Her yıl 20 milyon tonun geçiş yaptığı limanın bu rakamları genişletme ve kanalın denize bağlantısını derinleştirme çalışmaları sayesinde kat kat arttırması bekleniyor.

Projenin en önemli şantiyelerinden biri liman için daha geniş ve derin bir giriş kapısı. Bir diğeri ikinci konteyner terminalinin inşası. Hedef, derinlik sınırı olmadan tüm yeni nesil gemileri ağırlayabilmek.

Abidjan Limanı’nın Tepe Yöneticisi Hien Yacouba Sie, limanı derinleştirmenin önemini şu ifadelerle anlatıyor, “Abidjan Limanı’nda şu anda en fazla 11.5 metre derinlikteki gemilerin girebildiği rıhtımlar mevcut. Bu da en fazla 3500 konteyner anlamına geliyor. Proje tamamlandığında Abidjan, 14 bin konteynerlik gemileri ağırlayabilecek.”

Yeni rıhtım lagünden kazanılan toprakların üzerinde kurulacak. Proje Çinli Hina Harbour Engineering şirketi tarafından hayata geçiriliyor. Şantiye 2019 ağustos ayında sona erecek. Yenileme ve onarım çalışmalarının yarısı şimdiden tamamlanmış durumda. Bu dev proje Fildişi Sahilleri’ne 1.2 milyar dolara mal oldu.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir