Denizciler için Amerika’da Yaşamak. Amerika’da Denizcilik Okumanın Faydaları

Denizciler için Amerika’da Yaşamak | Amerika’da Denizcilik Okumanın Faydaları

Sevgili DümenSuyu takipçileri Amerika’da denizcilik eğitimi almak, Amerikada yaşamak, Amerika’da çalışmak gibi bir fikri, hayali ya da merakı olan denizciler ve denize gönül verenler için hazırladığımız çalışmanın ikincisi ile birlikteyiz.

Amerikan bayraklı gemilerde maaşlar nasıldır? USCG ehliyeti nasıl alınır? Sınavları ve hizmet koşulları nelerdir merak ediyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak yazının ilk bölümünü okuyabilirsiniz.

http://dumensuyu.com/amerikan-bayrakli-gemilerde-maaslar-nasildir-uscg-united-state-coast-guard-ehliyeti-nasil-cikarilir-sinavlari-ve-hizmet-kosullari-nelerdir/

Denizcilikte Çift Diploma Programı (ITU – SUNY Maritime College)

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü ve Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği Bölümlerinde bu program New York Eyalet Üniversitesi’ne (SUNY) bağlı Maritime College ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi (YDO) ile ortaklaşa yürütülmekte olup 2003 yılından itibaren öğrenci almaktadır. Programı başarı ile tamamlayan öğrenciler her iki okuldan da diploma almaya hak kazanırlar.

ITU – SUNY Maritime College Çift Diploma programı üniversite tercih kitapçığında detaylı şekilde anlatılmakta fakat biz anlatılmayanı anlatalım… Bu çalışmada tecrübeleri ile bizlere destek olan tüm denizdaşlarımıza sonsuz teşekkür ederiz.

Üniversite Sınavından giriş yapıp, okuldaki mülakatları geçip, okula başladınız.

Başladığınızda teknik olarak iki denizcilik üniversitesinde de aynı zamanda öğrenci sayılıyorsunuz. Fakat SUNY deki ortalamanız başlamış sayılmıyor. İlk yılın ikinci dönemi SUNY’e geçiyorsunuz. (aşağıdaki tabloda). İkinci dönemde Aralık sonu gibi geçtiniz. SUNY Maritime yarı askeri (Paramiliter) bir okul olduğundan  sizin oradaki sisteme uyum sağlamanız için intibak eğitimine girmeniz gerekiyor.

Bizdeki denizcilik okulları nasıl abi-kardeslik altyapısına dayanıyorsa oradaki okul da yarı askeri olmasına rağmen disipline ve hiyerarşiye dayanıyor.

YIL       1NCI DONEM    2NCI DONEM  YAZ

1          ITU                  SUNY               SUNY MARITIME EĞİTİM GEMİSİ STAJ

2          SUNY               SUNY               SUNY MARITIME EĞİTİM GEMİSİ STAJ

3          ITU                  UZUN STAJ  (ULUSLARARASI TİCARİ GEMİ)

4          ITU                  ITU

 

İntibak eğitimi her sene farklılaşmakla birlikde, başlanılan yıl askeri standartları uygulamak üzere yapılır. Deniz kuvvetlerinin performans standartlarını (koşma, mekik, sınav) baz alırlar.

Yerine göre 2-3 hafta, yazın olanlar 2-3 ay sürer. Bu eğitimden sonra okul düzenini anlamış ve nasıl davranılacağı nerede yürüyebileceğinizi, nerde kosmak gerekeceğini, herseyi anlamış olursunuz.

Okulun bazı alanlarında, ilk sene alaya tabi ögrenciler ( 1es (1nci sınıf)) yürüyemezler, koşarlar. Bazı yerlerde yürünür.

Okulun bazı alanları vardır sadece son sınıfların hakkı olan (en kisa yoldur genelde). Bu gibi alanlarda görüldügünüzde ceza puanı işlemi yapılır (trafik puanı gibi düşünün). Cezanın ödenmesi tabiki parayla olmaz.

Örneğin her gün sabah 7 de olan iştimaya traş olmadan geldiniz, 15 puan ceza yazılır. 15 puan sizin kah gemide raspa-boya yaparak, kah kampüsde bir yerleri temizleyerek veya izmarit toplayarak (hayal gücünü kullanan cok var) geçireceğiniz tam tamına 6 saat demektir. Her 5 puan 2 saat hizmettir. Cezası olanları haftanın her Cuma günü toplarlar ve toplu çalışma yapılır. Cezanız olup da buna katılmamanın da cezası 25 puandır. Bir sene içinde 120 puan topladığınızda kendi vaziyetinizi veya mazeretinizi okulun komutanına açıklama durumunda kalırsınız.

Puan toplamakta ısrarlı arkadaşlar 150 yi bulduğunda ve mazeretleri pek haklı bulunmadığında (Temyiz var, mahkeme gibi, tutanaklar, ifadeler var), son olarak okulda sizi tutan tek olay akademik alandaki çalışmalarınız. Eger elle tutulur bir ortalamaya sahip değilseniz ikinci bir şans verilmeksizin okuldan atılırsınız.

Akademik bakımdan 1.8 akademik sınırdır. İki dönem üst üste bu sınırların altında seyreden öğrenciler ikaz edilir, diğer dönem ise uzaklaştırılır. Başka bir okuldan kredi aktarması gerekir.

Alkol, kavga, taciz, ırkçılık gibi olaylar başka puana gerek kalmadan sizi temyize (captains mast) çıkarmaya yetiyor. Bu konuda pek taviz vermiyorlar.

Ücretler; Dönemlik ücretleri yaklaşık 13 bin USD civarindadır olduğunu duymuştum. Net Rakamları şuan sistemde olanlar yorum olarak belirtebilirler.

Amerikada Çalisma izni, vatandaşlik;

Okulun veya çift programın vatandaşlık üzerine pek bir etkisi veya katkısı yoktur.

Önerebileceğimiz tek yol şöyle; çalışma vizesi (H1B) okulun veya yüksek lisansın son yılı Amerikada geçiren kişilere çıkarılır.

Bunu özellikle yüksek lisans için gelen arkadaşlar (Başka okullardan Türkler’de geliyor) yapıyorlar. Son 2 dönemden sonra 1 yıl staj gibi çalışabiliyorlar, 1 yılın sonunda şirketler memnun kaldıkları takdirde çalışma izinlerini yeniliyorlar.

Bildiğiniz gibi belirli bir süre Amerikada çalıştıktan sonra Green Card için hakları doğuyor ve böylelikle hayatlarına devam ediyorlar. Fakat deniz kariyeri son bulmuş oluyor.

Bu konuda vereceğimiz tavsiye, eğer Amerikada yaşamayı istiyorsanız, yüksek lisans da yapmak istiyorsanız son senenizi Amerikada geçirmenizdir.

Detaylı Bilgi için aşağıdaki linke tıklayınız

http://uolp.itu.edu.tr/programlar/deniz-ulastirma-isletme-muhendisligi/genel 

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

4 Yorum

  1. fatih

    bu bölümden mezun olunca sahip olduğumuz uluslarası diplomayı endorsement olarak yurtdışında iş yapmak için işe yarar mı yoksa endorsement için ne yapılması gerekir ?

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir