Amerikan bayraklı gemilerde maaşlar nasıldır? USCG (United State Coast Guard) ehliyeti nasıl çıkarılır? Sınavları ve hizmet koşulları nelerdir?

Amerikan Gemi Adamı Ehliyeti, Amerika da Denizci Maaşları ve Terfii Durumları

Sevgili dümensuyu okurları uzun zamandır merakla beklediğiniz ve hakkında çok fazla soru sorulan Amerikan ehliyeti, Amerika bayraklı gemilerde terfi etme ve Amerika’da denizcilerin maaş durumları ve ilgili konularla karşınızdayız.

USCG (United State Coast Guard) ehliyeti nasıl çıkarılır? Sınavları ve hizmet koşulları nelerdir?

Amerikan bayraklı gemilerde maaşlar nasıldır?

Amerika da kontratlar nasıldır?

Bu soruların tamamının cevabını aşağıda bulacaksınız. Bu çalışmada bizlerden desteğini eksik etmeyen, Amerika’da çalıştıkları sivil/federal denizcilik şirketlerinin güvenlik politikaları ve ilgili prosedürler gereği isimlerini sizlerle paylaşamadığımız denizcilerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

USCG (United State Coast Guard) ehliyeti nasıl çıkarılır? Sınavları ve hizmet koşulları nelerdir?

Amerikada ki sistemde STCW yükümlülükleri ülkemizden biraz daha farklı şekilde gerçekleştiriliyor. Ehliyet sınavına yönelik müfredat ve ders içeriği bizim müfredata yakın; fakat sınav soru havuzu oldukça geniş ve sınavın kapsadığı soru çeşidi bizimkine nispeten çok fazla.

Uzakyol vardiya zabitligi/mühendisliği sınavı 7 modülden oluşuyor. Birinci zabitlik/2.mühendislik sınavı ise 9 modülden oluşuyor.

Sınava girmeye hak kazanmak okuldaki bütün derslerin başarı ile geçilmesi ve stajyer olarak deniz hizmetinin tam olmasına bağlı.

Ehliyet sınavını başarı ile geçenler uzakyol vardiya zabitligi/mühendisliği ehliyeti almaya hak kazanıyor (Third Mate).

4.Kaptanlıktan/Mühendislikten 3.Kaptanlığa /Mühendisliğe Terfii

Ülkemizde çalıştığınız şirket politikasına göre farklılık gösterse de mezun olur olmaz 3.kaptan/3.Mühendis olarak çalışabileceğiniz bir çok denizcilik şirketi mevcut. Amerika da ise 4. Kaptan ve 3.Kaptan ehliyetleri farklı. Terfi için gerekli süre; toplam 360 gün

Asgari şartları karşılayan tonajlarda ki gemilerde yapılan hizmetler belgeleniyor. Şartları karşılamak için gerekli tonaj; asgari 200 GRT ve bu tonajdaki hizmetin en fazla 6 ayı kabul ediliyor. Geri kalani 1600 GRT üzeri olmak şartı var.

Türkiyedeki piyasalarda bir çok mezunumuz uzakyol ve yüksek tonaj gemilerde çalıştığı için bu ayrım pek anlam ifade etmeyebilir fakat Amerika’nın iç sularındaki taşıma çoğunlukla düşük gross tonajli romörkör ve yedekleme yapan diğer gemilerden oluşmaktadır.

4ncü ve 3ncü Kaptan/Mühendis ehliyetleri arasında hizmet dışında sınav yoktur.

3.Kaptanlıktan/Mühendislikten 2.Kaptanlığa /Mühendisliğe Terfii

Bir sonraki terfi 3. ve 2. Kaptanlık/mühendislik arasında. Yine 360 gün hizmet gerekmekte ve bu sefer sınav şartı vardır. Bu hizmetle birlikte mezuniyet sonrasında istenilen hizmet süresi toplamı 720 gün ediyor.

7 farklı modülden oluşan zabitlik sınavı, stabilite üzerine 2 farklı modül daha eklenerek bu sefer 9 modüle çıkıyor.

2.Kaptanlıktan/Mühendislikten Kaptanlığa /Baş Mühendisliğe Terfii

Uzakyol birinci zabitligi/mühendisliği ile uzakyol kaptanlığı/ baş mühendisliği arasında sınav zorunluluğu olmamakla birlikte 360 gün hizmet şartı var. Ehliyet yükseltmede, eğitim kurumlarını teftiş eden, onaylayan, sınav zorunluluklarını ve sınırları belirleyen kuruluş “Sahil Güvenlik”tir. STCW nin yanı sıra kendi iç yönetmeliklerinde (CFR: Code of federal regulations) yer alan kuralların yaptırımını da sahil güvenlik kuruluşu sağlar.

Şirketlerin Vereceği Terfii’ler

Ehliyet yükseltme yukarıdaki gibi olmakla birlikte, şirketlerin terfi vermesi apayrı bir konu. Şirketlerin zabit talebine bağlı olarak bir üst veya bir alt yeterliliğine sahip personel kendisini daha fazla veya daha az sorumluluk gerektiren pozisyonlarda bulabiliyor.

Ufak tonajlı romörk ve kurtarma gemileri haricinde genelde; 1 kaptan, 2 tane 2nci kaptan, 2-3 tane 3ncü kaptan ve 3 tane 4ncü kaptan bulunabiliyor. Amerika deniz ticaret filosunda cok farklı gemi tipi var. Romörkör , kurtarma gemisi, tanker gemileri, kablo tamir gemileri, deniz altı hizmet gemisi, hastane gemisi, muhimmat gemisi, hızlı ulaştırma gemileri (katamaran tipi) gibi farklılık gösteriyor.

Genel bakış açısı yeni (Green) zabitlerin her gemi tipinde tecrübe kazanması yönünde. Staj haricinde 5 tip gemide 4 ve 5 er aylık hizmet gerekebiliyor. (Şirketler kontrat bazlı çalışmıyor, genel bir memurluk söz konusudur)

Tecrübe

Her gemi tipinde tecrübe ve operasyon farklı, maaş uygulamalarıda faklı. Gemi tipine ve tonaja (makine için beygir gücüne) göre doğru orantılı olarak maaş degişiyor. Küçük tonajlı gemilerin maaşı da küçük oluyor. Küçük tonajlı gemilerde yaşam şartları daha mütevazi olduğundan maaşın artması veya kompanse etmek açısından farklı bir yarar sağlanması (uzun izin veya ek maaş) aklen doğru gelir ama gel gelelim şirketler bu konuda herhangi bir adım atmıyor. Bu yüzden personel küçük tonajlı gemilerden kaçınmaktadır.

Şirketler farklı gemi tiplerinde olan tecrübeye değer verdiği gibi, tek bir gemi tipinde yoğunlaşmaya da değer veriyor.

Kontratlar ve İzin Süreleri

Rotasyonlar genel olarak en az 4 ay. Mesleğe Yeni başlayan bir zabit veya makine mühendisi her 2 haftada bir maaş alır, maaşın yanında izin biriktirir. Her iki haftada; 1 gun kara izni, 4 saat yıllık izin, 4 saat hastalık izni almaya kazanır. Bir gün kara izni ile 4 saat yıllık izin 1.5 güne tekabul eder. Ayda ise 3 güne denk gelir. 4 aylık bir hizmetin sonunda 12 gün kazanılmıştır. Bu 12 gün içine hafta sonları dahil değildir.

Haftasonlarini dahil edersek 23-25 arasi bir rakam çıkar, İşe alım yaparken onu yuvarlak gösterip 1 ay derler. Dört aya 1 ay (pek öyle olmasa da).

Bir ay izin ücretlidir. Kara izni, yıllık izin, hastalık izni ücretlidir.

Maaş Uygulamaları

Şuan Amerikan bayraklı taşımacılık yapan liman yardımcı romörkörleri (Harbor Assist Tug) maaşları günlük 350-400 USD arası değişmektedir, genelde 2 hafta ya 2 hafta çalışırlar. 6 saat vardiyalı 2.Kaptan ve Kaptan değişmelidir. Toplamda en fazla 5-6 kişi çalışır.

Deniz aşırı yedekleme yapan, mavna yedekleyen römorkörlerde maaşlar günlük 500-600 USD civarıdır, rotasyon ise 6 haftaya 3 haftadır.

Uzakyol tankerler (Amerikan filosunda parmakla sayılacak kadar az) yıllık 100-130 bin dolar gelir sağlar, 4 ay çalışmaya 2 ay izinde kalırlar. OSV, AHTS, petrol platformlarında olayları daha farklıdır.

OSV ler günlük 600 ile 800 USD arasında değişmekde, petrol platformlarında olay full DPO veya SDPO (mesela Transocean) pozisyonları için yaklaşık günlük 1000 USD’a kadar tırmanır.

Bildiğiniz gibi Amerikadaki petrol piyasası çöküşte ve eskinin eğitimli ve yıllarını firmalara adamış gemi kaptanları tanker piyasasına yönelmişken şimdilerde bu durum değişmektedir. Hizmet gemilerine dönmeyenler ise şirkette tutunmak için zabitlikten, usta gemici veya miço ya kadar (evet miço var) kendi statülerini düşürüyorlar.

Bunun haricinde, Amerika’daki göllerde (great lakes) kömür ve kereste taşıyan dökmeciler var, günlük 320 dolar ile çalışıp 2 aya 2 aydır. Tek sıkıntısı en büyük göllerden biri kışın 3-4 ay donması ve taşımacılık yapılamamasıdır.

YARIN

Amerikan vatandaşlığı nasıl alınır?

Amerika da denizcilik okulları?

Amerika da denizcilik okumanın faydaları nelerdir?

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

5 Yorum

 1. Ahmet

  Çok güzel bir yazı sizlerden ricam personel için çalışma yada denklik olayları o piyasaya erişim nasıl sağlanmakta bununla ilgili bir araştırma yaparsanız muhteşem olur .Kolay gelsin

  Yanıt
 2. 3. Kaptan

  Gayet net bir yazı olmuş teşekkürler.Ülkemizdeki hizmet dengesizliği gayet net görülüyor 4 yıl fakülte artı 36 ay hizmet artı sınav sonunda da üst ehliyete hak kazanmak.

  Yanıt
 3. uğur

  Bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Türkiye’de alınan denizcilik(fakülte) eğitiminin ABD için bir geçerliliği var mıdır?
  Türkiye’de eğitim almış bir denizci ABD’ye yerleştikten sonra elindeki cüzdan ile abd bayraklı gemilerde çalışabilir mi?

  Yanıt
 4. uğur

  Bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Türkiye’de alınan denizcilik eğitiminin ABD’de bir geçerliliği var mı?
  Türkiye’de eğitimini almış, ABD’ye yerleşmiş(oturma-çalışma izni almış) bir denizci elindeki cüzdanla ABD bayraklı gemilerde çalışabilir mi veya bu cüzdanı USCG ehliyeti çıkarmasında avantaj sağlar mı yoksa hiçbir eğitimi ve belgesi olmayan kişiyle aynı statüde mi kabul edilir?

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir