APM TERMINAL Türkiyeden Gidiyor

Türkiye’nin en büyük ikinci limanını işleten dünya devi APM,hisselerini devrediyor…

Son aylarda denizcilik sektörü kulislerinde kulaktan kulağa dolaşan iddia gerçekleşti.

Merkezi Hollanda’da bulunan ve dünyanın en büyük liman işletmecilerinden APM Terminals Türkiye’den çekilme kararı aldı. İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Petkim Limanı’nın 4 yılı opsiyonlu olmak üzere toplam 32 yıl işletmek üzere 2012 yılında sözleşme imzalayan APM, Petkim Limanı’nı işleten şirketinin hisselerinin tamamını, Petkim’in yüzde 51’lik hissesine sahip olan SOCAR Turkey Enerji A.Ş’ye devrederek Türkiye operasyonunu sonlandırdı. Ayrılık kararı denizcilik sektöründe de şok etkisi yaratırken, yapılan anlaşmaya göre APM Terminals’ın Türkiye’de kurulu limancılık şirketi tüm insan kaynağı, makine, teçhizat ve diğer varlıkları ile SOCAR Turkey Enerji A.Ş’nin yönetimine geçecek.  Limanın faaliyetlerinde ve verilen hizmetlerde herhangi bir aksama olmazken, SOCAR ve APM Terminals’ın işletme anlaşmasının iptal edilmesinde karşılıklı anlaşmaya varması nedeniyle konunun uluslararası tahkime gitmeyeceği belirtiliyor.

// SEBEP KRİZ Mİ?

Temeli 2013 yılı Temmuz ayında atılan ve ilk fazı 2016 yılı Aralık ayında devreye alınan Petkim Limanı,  finansman maliyeti ile birlikte toplam 450 milyon Dolara mal oldu. Bu yatırımın yaklaşık 150 Milyon Doları APM Terminals tarafından yapılırken, 1 milyon 500 bin TEU konteyner elleçleme kapasitesi sahip olan Petkim Limanı, Ege Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin de ikinci büyük limanı olma özelliğini taşıyor.

APM Terminals’ın Türkiye operasyonunu sonlandırma kararının altında, ekonomideki daralma ve yaşanan darboğazın dış ticaret hacmine olumsuz yansımasının yanı sıra yaklaşık iki yıllık liman operasyonundan hedeflenen sonuçların alınmamasının yattığı iddia ediliyor.

// 58 ÜLKEDE FAALİYETTE

Merkezi Hollanda’nın Hague kentinde bulunan ve dünyanın en büyük liman işleticileri arasında yer alan APM Terminals, beş kıtada 58 ülkede faaliyet gösteriyor. Bu ülkelerde toplam 76 limanın işletmeciliğini yaparken şirketin, yüzden fazla limanda ise iç servis noktası bulunuyor.

Danimarka merkezli olarak 114 yıldır faaliyet gösteren A.P. Moller-Maersk Grubu çatısı altında faaliyet gösteren APM, global düzeyde 22 bin çalışana sahip. Yılda 40 milyon TEU konteyner elleçlemesi yapan şirketin bu kapasitesi, 2017 yılında Türk limanlarının tümünde elleçlenen konteyner kapasitesinin 4 katına karşılık geliyor. 727 milyon TEU’luk dünya konteyner elleçleme pazarının yüzde 5,5’ini tek başına elinde tutan APM Terminals, 4.1 milyar Dolar ciroya sahip.

Türkiye’ye ilk olarak 2012 yılında adım atan şirket, yüzde 100’ü Petkim’e ait olan Petlim Limancılık A.Ş ile 13 Şubat 2012’de uzun süreli işletme anlaşması imzalamıştı. Bu anlaşma 20 Mart 2013 tarihinde Kopenhag’da düzenlenen ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt’in de katıldığı bir törenle son halini alırken, aynı yılın Temmuz ayında limanın inşaat çalışmalarına başlanmıştı.

// DEVLERİ BULUŞTURMUŞTU

Dünya devi şirketlerin adeta buluşma noktası haline gelen Petkim Limanı’nda bir diğer önemli gelişme ise 2014 yılının Aralık ayında yaşanmıştı. Dünyanın en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs, Petlim’in yüzde 30’luk hissesini 250 milyon Dolar bedelle satın almıştı.

2016 yılında ilk faz yatırımı tamamlanan ve aynı yılın aralık ayında ilk geminin yanaştığı Petkim Limanı’nda, liman sahasında 42 geri hizmet alanında ise 6 hektar olmak üzere toplam 48 hektarlık lojistik alan bulunuyor. Halen Ege Bölgesi’nin en büyük limanı olma özelliğine sahip Petlim, 1.5 milyon TEU/Yıl konteyner elleçleme kapasitesine sahip. Limanda yapılacak yeni faz yatırımları ile birlikte kapasitenin 3 milyon TEU/Yıl’a çıkarılması mümkün olabilecek.

EGE BÖLGESİ’NİN EN BÜYÜK KONTEYNER LİMANI

Akdeniz havzasının en büyük aktarma limanları olan Pire (Yunanistan), İskenderiye (Mısır) ve Malta limanlarına rakip olma hedefiyle yola çıkan Petkim Limanı, Aliağa’nın limancılıkta Türkiye’nin merkez üssü olma hedefinin en büyük paydaşı olarak dikkat çekiyor.

2016 yılı Aralık ayında faaliyetlerine başlayan liman, yılda 1 milyon 500 bin TEU konteyner elleçleme kapasitesine sahip.

Türkiye’de 16.000 TEU kapasiteli en son nesil dev gemilerin yanaşabileceği ilk liman olma özelliğinin yanı sıra, 16 metre su derinliğine sahip limanın 700 metrelik rıhtımı bulunuyor.

TCDD’nin Biçerova Lojistik Terminali’ne 2 kilometre mesafede bulunan limanda yaklaşık 550 kişi istihdam ediliyor.

Limanda dünyanın en büyük gemilerine hizmet verecek şekilde üretilen 51 metre yüksekliğinde üç dev STS vincinin yanı sıra, dokuz adet lastik tekerlekli saha vinci (RTG) bulunuyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir