Arkas Filosuna 2 Büyük Gemi Daha!

Arkas krizi fırsata çevirmeye devam ediyor. Denizcilik, Lojistik ve Ticarette kıpırdanmaların başladığı bugünlerde bir güzel haber de Arkasdan geldi. Denizcilik Sektöründe Dünya Çapında bir marka olan Arkas filosuna 2 büyük konteyner gemisi daha ekledi.

Arkas, Hong Kong merkezli Cido Shipping’in mülkiyetinde bulunan ve Maersk tarafından işletilen 2 bin 824 TEU taşıma kapasitesine sahip M/V MAERSK JUBAIL ile M/V MAERSK JAIPUR isimli Sub Panamax tipi ikiz konteyner gemilerini satın alarak filosuna kattı.

2008 yılında Güney Kore Hyundai Mipo Tersanesi’nde inşa edilen 222 metre boyunda, 30 metre genişliğinde ve 2 bin 824 TEU taşıma kapasitesine sahip M/V MAERSK JUBAIL ile M/V MAERSK JAIPUR isimli ikiz konteyner gemilerini, her biri 9 milyon 500 bin dolardan, toplam 19 milyon dolara satın aldığı belirtildi.

M/V MAERSK JUBAIL ile M/V MAERSK JAIPUR isimli ikiz konteyner gemilerini satın alarak filosuna katan Arkas Denizcilik, gemileri aynı kontrat üzerinden Maersk Line’na süreli olarak kiraladığı öğrenildi.


ARKAS DENİZCİLİK, 100 BİN TEU’YU AŞTI

Çin’in Zhoushan adasındaki Ouhua Tersanesi’ne sipariş verdiği sekiz yeni nesil eko-dizayn gemiden ikisi M/V FUNDA A (M/V MCC NANJING) ve M/V LUCIEN A (MCC QINGDAO) isimli konteyner gemilerini teslim alarak, Maersk’ün uzakdoğu taşımalarını üslenen MCC Transport’a kiralayan Arkas Denizcilik, teslim alacağı yeni inşa ve ikinci el gemilerle birlikte 55 gemilik bir filoya sahip oldu.

Türkiye’nin en büyük konteyner gemi filosuna sahip olan Arkas Denizcilik, yeni satın aldığı gemilerle birlikte filo kapasitesini 106 bin 294 TEU’ya yükseltirken, dünyanın en büyük 20 konteyner hat operatörü listesindeki yerini sağlamlaştırdı.

Ana Sayfaya Dön

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir