Anasayfa / Denizci Eşleri / Baş Mühendis Eşi Ebru Eyüpoğlu Sünbül Röportajı

Baş Mühendis Eşi Ebru Eyüpoğlu Sünbül Röportajı

Eşiniz Enspektör ise balayınızı başbaşa değil sürekli çalan bir telefonla geçirebiliyorsunuz : )

Eşim gemide çarkçıbaşı, tanıştığımızda özel bir denizcilik sirketinde enspektör olarak çalışmaktaydı.

Bundan 5 yıl öncesine kadar  denizi bu kadar seveceğimi gemilerle aramda duygusal bağ oluşacağını tahmin bile edemezdim

Eşiyle gemiye giden bir arkadaşımla tanıştım gemi hayatını bir kadının ağzından dinlemek beni etkilemişti neden olmasın diye düşünmeye başladım

Ben yeşil bir dağ başı hayal ederken kendimi masmavi engin denizlerde buldum ve bunun için herzaman şükrettim

2012 eylül ayıydı uzak doğuda Singapur’dan başlayıp Malezya, Endonezya ,Filipinler, Güney Kore, Çin  ve Rusya hattında çalışan bir konteyner gemisine İstanbul’dan Singapur’a 10 saatlik uçuş ardından katıldık. Gemiyi sevmiştim…

Ebru Eyüpoğlu Sünbül

Ben Ebru Eyüpoğlu Sünbül inşaat teknikeriyim İstanbul’da özel sektörde yaklaşık 8 yıl statik proje teknikeri olarak çalıştım. Eşimle evlendikten sonra denizci eşi olarak inşaat sektöründen denizcilik sektörüne hızlı bir geçiş yaptım ve hiç pişman olmadım.

denizci-esi-turk-bayragiAslında mesleğini severek yapan insanlardan değildim bütün gün bilgisayar başında proje çizmek ve kapalı ofislerde çalışmak beni sıkmaya  başlamıştı.

Eşimle tanışana kadar açıkçası denizcilik sektöründen bir haberdim diyebilirim  bir çok insan gibi gemiler benim içinde limandan limana yük taşıyan dünyanın en büyük ticaret unsurlarından ibaretti. Bundan 5 yıl öncesine kadar  denizi bu kadar seveceğimi gemilerle aramda duygusal bağ oluşacağını tahmin bile edemezdim : )

Eşim gemide çarkçıbaşı, tanıştığımızda özel bir denizcilik sirketinde enspektör olarak çalışmaktaydı. Bütün buluşmalarımızda genelde denizden ve gemilerden konuşurdu : ) özellikle arkadaşlarıyla bir araya geldiklerinde gemi hikayeleri bitmezdi : ) hani derler ya kadınların doğum hikayeleri erkeklerin askerlik anıları..

Bizim ortamlarda da büyük bir keyifle gemi hikayeleri anıları konuşulurdu. Aynı şeyleri defalarca dinlediğim olmuştur bundan sıkılmazdım çünkü özellikle eşim gemilerden bahsederken heyecanla anlatırdı. Derken bende sektöre kıyısından bucağından sızmaya ve hiç bilmediğim bir dünyayı keşfetmeye başladım.

Eşim birlikteliğimizin başlarında benimle gemiye çıkmak istediğini bu hayalini gerçekleştirmemi istediğini söyledi bunu bana ilk söylediğinde  ASLA diyerek kestirip atmıştım bilmediğim bir hayattı ve benim karada düzenli  sosyal bir hayatım vardı işim, kendi evim, kendi hayatım..

Bunları bırakıp yeni bir hayata başlamak o an için bana gereksiz görünüyordu daha doğrusu insan bilmediğinden korkar ya ben cesaret edememiştim ve bu konuyu bir daha açmamak üzere kapatmıştık.

Evlendikten sonra eşim işinden dolayı daha sık sık gemilere gitmeye başladı birkaç günlük iş seyahatleri bazen gemideki arızalar sıkıntılar yüzünden 15-20 günü bulabiliyordu işin aslı ilk 8 ayımızın 4 ayını eşimle ayrı geçirdik diyebilirim.

Enspektör

denizci-esi-surprizYeni evli bir çift iseniz bu biraz can sıkıcı olabiliyor enspektör olarak geceniz gündüzün mesai saatleriniz olmuyor gittiğiniz bir misafirlikten aniden kalkmak zorunda kalabiliyorsunuz yada akşam misafir davet ettiğinizde eşinizden gelen ‘ben bu akşam uçuyorum ‘ telefonuyla her şeyi iptal edebiliyorsunuz.

Hatta balayınızı başbaşa değil sürekli çalan bir telefonla geçirebiliyorsunuz : ) Diğer taraftan ben işimden sıkılmaya başlamıştım bir dağ başına gidip yeşilliğin içinde kitaplarımla zaman geçirmek istiyordum.

İstanbul beni yormaya başlamıştı yada ben yaşlanıyordum  ve hala eşimin gemiye duyduğu özlemi dinliyordum. Sonrasında eşiyle gemiye giden bir arkadaşımla tanıştım gemi hayatını bir kadının ağzından dinlemek beni etkilemişti. Neden olmasın diye düşünmeye başladım eşime  gidersek nasıl olur diye sorular sorup kafamda canlandırmaya başladım ve ilgimi çekmeye başladı nihayetinde ben yeşil bir dağ başı hayal ederken kendimi masmavi engin denizlerde buldum ve bunun için her zaman şükrettim

Karar Anı

Eşimle birlikte gemiye gitmeye karar verdikten  sonra işin  en önemli ve bizi en çok yoran kısmı başladı yani kendime gemi adamı liman cüzdanı çıkarmak. Bu süreç bir ay kadar sürdü kurslar evraklar vs. yorucu bir süreçti ve sonunda liman cüzdanım elimdeydi artık. İlk önce bir deneme seyri yapmak istiyordum çünkü gemide yaşayıp yaşayamayacağımı kestiremiyordum eşimle de böyle bir anlaşma yapmıştım deneyecektim devam kararımı sonrasında verecektim.

denizci-esi-bas-tarafNihayet şansıma uzak doğuda 40 gün sürecek bir sefer denk geldi 2012 eylül ayıydı uzak doğuda Singapur’dan başlayıp Malezya, Endonezya ,Filipinler, Güney Kore, Çin  ve Rusya hattında çalışan bir konteynır gemisine İstanbul’dan Singapur’a 10 saatlik uçuş ardından katıldık. Gemiyi sevmiştim..

Denizde çok güzeldi alışmaya başlamıştım henüz hava yememiştik taa ki yaklaşık 20 gün sonra Çin Shangai  limanından  Rusya Vladivostak limanına giderken hayatımda asla unutamayacağım en kötü o 4 günü yaşadım evet evet  4 gün süren 9 şiddetinde hava yiyene kadar deniz o kadar mavi ve sakindi ki birden patlayan hava ile allak bullak oldum.

Deniz hayatımda unutamayacağım ilk ve en kötü deneyimdi benim için, yaşam mahali 7 kattı ve tabiri caizse beşik gibi sallanıyorduk bana sorarsanız korku filmi gibiydi gemi gidemiyordu sanki ama şimdi gülümseyerek hatırlıyorum o günlerimi. öncesinden hiç hava yememiş olmamın etkiside var tabiki yani alışma sürecim olmadı kendimi birden 9 havada buldum.

Seni Getirmemeliydim!

4 gün boyunca yatağımdan hiç kalkamadım mide bulantımın şiddetini tarif edemem hayatımda o kadar kusmamıştım : ) günlerce yemek yiyemedim su içemedim yüzüm sapsarı olmuştu gözlerimin altı mordu ve kusmaktan ses tellerim kısılmıştı : ) , bulantı için aldığım ilaçlar midemde durmuyordu ve zaman hiç akmadı o 4 gün benim için bir ay gibiydi tamam itiraf ediyorum gemide olduğum için inanılmaz pişmandım : ) ve eşimde aynı pişmanlığı görüyordum sürekli ‘ seni getirmemeliydim’ diyordu ikimizde çok üzgündük.

Ben onu tesselli etmeye çalışırken içimden Allah’ım ölmek istiyorum diyordum sonra kendime gelip hayır hayır diyordum eşime bu pişmanlığı yaşatamazdım yani anlayacağınız metabolizmamla beraber psikolojim de bozulmuştu.

Evet anlattıklarım korkutucu ama gerçek şimdi gülümseyerek anlatıyorum : ) sonra herşey normale döndü ve ben yaşadığım o acı tecrübeyi unutmaya başladım zaten insanoğlu öyle değilmi kadınlar doğum sancısını unutmasa tekrar tekrar anne olurmuydular .İlk seferim böyle başladı  hava yediğimiz bu 4 günü saymazsak oldukça keyifliydi mevsim itibariyle deniz çok sakindi gün doğumu gün batımı ayışığı yakamoz yıldızlar denizin kokusu suyun sesi manzaralar harikaydı sonra limanlarda yeni ülkeler yeni şehirler keşfetmenin tadınıda alınca ben bu işde varım dedim  ve 4 yıldır gemilerde ‘’denizci eşi’’ ‘’yenge’’  ‘’barbarosun gelini’’  olarak misafirim : )

Gemi Hayatı

denizci-esi-guvertedeGemi hayatı; denizcileri ve biz denizci eşlerini karadaki bir çok güzellikten mahrum bırakabiliyor. Birkere günleriniz sevdiklerinize özlemle, yapmak isteyip yapamadıklarınıza dair bir çok şeye hasretle geçiyor.Bayramlarda yıl başlarında yada özel günlerde  sevdiklerinizden uzakta gemide olmak bence denizciler için  en büyük mahrumiyet.

Mesela eşim gemide olduğu için ablasının düğününe yetişememişti bunun burukluğunu hala yaşıyor aynı şekilde ben gemide olduğum için çok değerli bir büyüğümün cenazesine katılamıştım ölüm haberini aldığım gün benim gemideki en kötü günümdü diyebilirim.

Eğer denizciyseniz plansız yaşamayı en azında uzun vadeli programlar yapmamayı öğreniyorsunuz. Siz karadayken de böyle olabiliyor belirlediğiniz tatil yada izin sürenizden önce bir telefonla bir gecede gemiye katılmanız gerekebiliyor bu bizler için de zor çevremiz içinde zor.

Hesabınızda ne kadar paranız olursa olsun canınızın çektiği bir yemeği yiyemiyorsunuz bence bunun şöyle bir avantajı var gemiden inip karaya geçtiğinizde özlediğiniz yemek önünüze geldiğinde ondan aldığınız tat paha biçilmez : ) ve o an özlemek de güzeldir diyebiliyorsunuz.

Sevdiklerinizle iletişimde mahrumiyet yaşıyorsunuz,toprağa basmayı özlüyorsunuz bütün bunlar size sabır gibi büyük bir erdemi öğretiyor.

Gemide Sıkılıyormusun?

Bir diğer mevzu bana en çok  sorulan ‘’gemide sıkılmıyormusun?’’ sorusu insanlar ‘’ay çok sıkıcı ben hayatta duramam’’ dediklerinde önce gülüyorum sonra gemi hayatımı anlatınca’’ ya bizide götür demeye başlıyorlar’’ : )

Günlerinizi dolu dolu geçirmek sizin elinizde iyi değerlendirildiğinde zaman hızlı ve keyifli akıyor mesela benim önceliğim kitaplarım, eşim her ne kadar e-kitap dese de valize ilk giren kitaplarımdır : ) köprü üstünde mavi ekran karşısında elimde çayım kahvem sayfaları koklayarak hayallere dalarak yazarak çizerek okumanın tadı bambaşka her kitabım ilk sayfasında tarihi, hangi gemide okunduğu, hangi limanlara gidildiği ve küçük anektotlarım yazılıdır çünkü benim en büyük hazinem kitaplarımdır sayfaların arasında kartpostallarım hatta gittiğim mekanların kartvizitlerini bile görebilirsiniz : )

Bulmaca itinayla çözülür,Spor yapma imkanımız da var gerçi ben sadece koşu bandı faresiyim : ) kulaklığımı takıp hem koşup hem zihnimi boşaltıyorum sonra akşam yemeği için dakikaları sayıyorum : ) zayıf olduğuma bakmayın çok iyi yerim : ) güvertede akşamüstü yürüyüşleri eşimle en bi sevdiğimizdir

Tamam hamak keyfimizi ve yıldızların altında uzanıp rüzgarın bizi selamlamasını söylemicem : ) geminin en güzel anlarından biride seyir esnasında Yunusların ben onlara ‘’okyanusların göz bebekleri ‘’ diyorum gemimizle yarışmasını seyretmek müthiş bir keyif veriyor ve onları çok özlüyorum…bunların dışında bol bol film ve dizi izliyorum akşamları salon muhabbetlerini oyunlarımızı çok severim bol kahkahalı geçer : ) birde telefon çekmeye başladı mı ilk iş internette gidilecek limanın seceresi çıkarılır : )

Nerededir şehre ne kadar yakındır nereye gidilir nasıl gidilir neyle gidilir gezilecek görülecek yerler nerde ne yenir bu işlerden ben sorumluyum : ) ve beklenen an geldiğinde gemiden kaçar gibi çıkılır ve zamanla yarışılır J tabi bazen çıkış olmayıp hayal kırıklığının en büyüğünü yaşarsınız : ) gemi hayatınız boyunca güzel dostluklar kurarsınız, ilerde çocuklarınıza anlatacağınız güzel hikayeler anılar fotoğralar biriktirirsiniz,dünyanın bir çok şehrini görme farklı kültürlerle tanışma imkanınız olur .

Birde insanlarda şöyle bir intibah var onlara tabiki bilmedikleri için anlayış gösteriyorum ‘’ ya gemi gidiyo sizde içinde oturuyorsunuz napıyosunuz ki iyi iş valla ‘’ diyenler var : ) O zaman başlıyorum gemimiz nasıl gidiyor insanlar nasıl ağır şartlarda çalışıyor anlatmaya e aydınlanmak lazım : )

Tavsiye

Denizci eşi olarak denizcilik  mesleğini kendi penceremden nacizane tavsiye edebilirim ama öncelikle denizi seviyor olmanız gerek. Türkiye’de çok az insanın mesleğini severek yaptığına inanıyorum o yüzden genç arkadaşlara  bütün şartları,mesleki zorlukları göz önünde bulundurarak ve bilinçli bir tercih yapmalarını tavsiye ederim fakat ne olursa olsun yaşamadan bazı deneyimler kazanılmıyor bu gerçeği göz ardı etmemeliler.Günün birinde çocuklarımın denizci olmak arzusu olursa onları sonuna kadar desteklerim fakat burda çocuğunuz kişilik yapılanması da uyum sürecide  çok önemli bunu kestirebilmeniz lazım.

Net söylebilirim ki her durumda ‘’Denizci eşi olmak zordur’’ .Eğer gemide eşinizin yanında iseniz; en büyük avantajınız birlikte olmak,ayrı kalmak zorunda olmamanızdır,  hayatınızın en güzel yıllarını ayrılıkla özlemle geçirmektense sevdiğiniz adamla dolu dolu geçirmenizdir çünkü bekleyen olmak zordur burada dikkat edilmesi gereken gemide karadaki çiftlerden daha fazla yanyanasınız bu bazen ilişkileri zedeleyebiliyor  bu dengeyi sağlamanız gerekir.Diğer yandan karanın telaşından uzakdasınız bu birbirinize daha fazla bağlanmanızı ve daha verimli zaman geçirmenizi sağlıyor.Her yeni sefer yeni bir başlangıç oluyor buda ilişkinizi taze ve canlı tutuyor bence.Bana bu özel hayatı sunan eşim İSMAİL CEM SÜNBÜL’e her zaman şükran dolu olucam

Gemide kadın olmak bence zor değil hatta ayrıcalıklı bir durum. Tek bayan olarak bir çok  seferlerim oldu ama en güzel seferlerim bunu bir şans olarak görüyorum birlikte seyir yaptığımız süvari eşleriyle oldu buradan isimlerini anmadan geçmek istemem hepsi benim için çok özel insanlar kardeşlerim dostlarım  onlar sevgili Nesrin Yener sevgili Gamze Zincir sevgili Yeşim Keser sizlere buradan yoldaşlığınız için çok teşekkür ederim gemi hayatım sizlerle çok daha keyifliydi iyi ki varsınız sizleri çok seviyorum : ) Birde sosyal platformda tanıştığım değerli denizci eşlerine de buradan sevgilerimi gönderiyorum.

DUYDUNUZ MU?

Denizci Eşleri Buraya! Intermittent Husband Sendromu Nedir?

Denizci Eşleri Buraya! Intermittent Husband Sendromu Nedir? Evden uzakta çalışan babalar döndüklerinde kahraman imajını korumak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir