Bir Denizcinin Telefonunda Mutlaka Olması Gereken 5 Mükemmel Uygulama

Bir Denizcinin Telefonunda Mutlaka Olması Gereken 5 Mükemmel Uygulama

Sevgili DümenSuyu okurları bir Denizcinin Telefonunda Mutlaka Olması Gereken 5 Uygulamayı sizler için derledik.

İmzaladık kontratı.. Bir valiz, bir sırt çantası, bir laptop bir telefon.. Hepsi bu!

Rüzgar nereden eserse, yük nerden çıkarsa.. 4 ay, 6 ay, 10 ay…

Laptop’unuz hard-disk’leriniz film-dizi-müzikle dolu ama bir telefonun yerini tutar mı? Telefon çayda, yemekte, salonda istediğin her yerde yanında..

Karada’ki insanların %89’u gününün büyük bir kısmını telefonuyla geçiriyor da biz denizcilerin neyi eksik?

İnternet yoksa; Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, WhatsApp yok belki..

Yine de Bir Denizcinin Telefonunda Mutlaka Olması Gereken 10 Uygulama Var.

Hadi Başlayalım!

  1. ITF Seafarers – ITF Denizci Destek Hattı

Bildiğiniz gibi ITF (International Transport Workers’s Federation) Biz denizcilerin haklarını korumak ve mağduriyetlerini gidermek için kurulmuş bir federasyon. ITF’in teknolojinin gerisinde kalmamak ve iletişimi kolaylaştırmak adına kullandığı uygulama “ITF Seafarers”, gemi bilgileri, ITF destek hattı iletişim bilgileri gibi önenmli veriler bulabileceğiniz başarılı ve ücretsiz bir uygulama.

Android ve IOS telefonlar için uygundur.

  1. ITF Shore Leave – Limanda Dışarı Çıkma Rehberi

Seamans Club diye birşey duydunuz değil mi? Bazı ülkelerde amacından saptırılsa da, Seamans Club bir denizcinin limanda bir şekilde sevdikleriyle iletişim kurabileceği (telefon-internet vs), dinlenebileceği, udak-tefek atıştırmalıklar alabileceği, rahatlayabileceği, şehir hakkında bilgiler alabileceği güvenli yerlerdir. Genellikle Misyonerlik hareketi gibi görünse de sizden bir şey beklemezler.

ITF Shore Leave uygulaması gittiğiniz limanda size en yakın Seamans Club, Şehir merkezine en ucuz ve güvenli ulaşım metodu gibi önemli bilgileri internet olmadan ücretsiz sunmaktadır.

  1. Duolingo – Yabancı Dil Öğrenme Rehberi

Gemide çalışmak demek birden çok yabancı insanla etkileşime geçeceksiniz demektir. Farkli bir dili konuşan ve farklı kültürlerden gelen insanların daha kolay iletişime geçebilmesinin tek çaresi aradaki konuşabilme duvarının yıkılması ile sağlanır. İngilizce maalesef bir çok ülkede tek başına yeterli olmaz. İşte burada devreye Duolingo uygulaması giriyor ve sizlere yardım ediyor. Bir denizci için olmazsa olmaz!

  1. Voyage Calculator – Sefer Hesaplama Uygulaması

Canada’nın Saint John limanındasınız, armatör sefer talimatını göndermiş rotanız Port Kembla. Sizce kaç gün sürer? Süveşten mi daha yakındır yoksa Panama mı? Peki Port Kembla hangi ülkede?

İşte kimseye ihtiyacınız olmadan limanda internet telefon varken eşinize dostunuza, facebook haber akışınıza özgürce duyurabileceğiniz bir uygulama..

Bilgi: Port Kembla Avustralya’nın Güney Doğusunda, bulunduğunuz limandan 10.041 mil ve en kısa rota olan Panama’dan geçilmesi durumunda ortalama 13knot süratle 32 gün sonra ordasınız.

Facebook Bildirimi: Bekle Beni Avustralya 🙂 32 gün sonra görüşmek üzere..

  1. Equasis – Gemi Bilgi Bankası

100 Groston üzerindeki tüm gemiler burada! Denizcilik sektöründeki 45 farklı veri tabanından beslenen uygulama daima güncel tutuluyor. Hangi gemi nerede? Bilgileri Nedir? Bulunduğunuz bölge hangi Port State’e bağlı?

İşte hepsinin cevabı bu uygulamada.

Bilgi: Paris MoU (Avrupa,  Kanada ve Rusya’nın bir kısmı), Tokyo MoU (Pasifik ve Asya), Indian Ocean MoU, US Coast Guards ve the Viña del Mar agreement (Latin Amerika)

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir