Bir Denizciye Gönül Verdim | Kübra Emir

“Ben onu üniforma ile görünce bir daha aşık olmuştum.”

“Gemi Enes’i değiştirmişti; tam 14  kilo vermiş ve saçları çok uzamıştı”

“artık marine traffic’e daha bir umutlu bakıyordum..”

Merhaba ben Kübra Emir 19.02.1997 İstanbul doğumluyum İstanbulda ikamet ediyorum.  İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Restorasyon Bölümü öğrencisiyim. İki kardeşiz. Ailemle birlikte yaşıyorum. Enes Cengiz’ le 01.07.2014 tarihinde konuşmaya başladık 29.07.2014 tarihinde sevgili olduk  yani denizcilik serüvenine ben de böyle başlamış oldum : )

Aslında Enes’le aynı mahallede oturuyorduk, aynı ilkokul ve aynı ortaokulda okuduk ben arasıra onu görüyordum…

Mahallede futbol oynarken, okulda boru trampet takımında (anne zoruyla olduğu için pek isteksiz) ama şuan Piri Reis Üniversitesi boru trampet takımında pek bir mutlu pek bir istekli hele ki bu yaz o rozeti alınca üniformasına takılınca : ) Bu gurur verici olayda yanındaydım ve en az onun kadar heyecanlandım.

Gelelim esas meseleye; ben onu birkaç kez görsem, farketsem de meğer o beni hiç görmemiş bile.. Zaten lisede ikimizde artik kendi istediğimiz mesleklere yönelince okullarda çok farklı yerlerde olunca görüşme ihtimalimiz azalmıştı. Enesin kız kardeşiyle aynı yaşta olduğumuz ve onunlada aynı dönemde okuduğumuz için daha iyi tanıyordum. Sosyal bir hesaptan birbirimizi takip ediyorduk. Eneste sanırım şu “tanıyor olabileceğiniz kişiler” bölümünden beni görüyor, bende çok yabancı olmadığı için kabul ettim.

01.07.2014 tarihinde konuşmaya başladık. Ortak arkadaş listemizde; mahalleden bir kızı bahane ederek bana mesaj attı.

Hiç unutmam: “Duygu Öztaş’ı nerden tanıyorsunuz acaba?” : ) bende bizim mahallede olduğunu söyledim o tabi çok şaşırdı. “Bizim mahallede bu kadar güzel bir kız var mıydı” diye bir tepki verdi. Bu bende haliyle olumsuz bir tepki uyandırdı (erkeklerin tavlama yöntemi=iltifat) konuşmaya basladığımız zaman ramazan ayıydı, sahura kadar konuştuk.. Enes hemen sevgili olmak istiyordu.

Ben hep “zamanı var zamanı var” 29 gün  papağan gibi hep bunu söyleyerek  erteledim : ) Enes denizcilik lisesi mezunuydu ve o yıl üniversite sınavlarına girerek yine tercihlerini denizcilikten yana kullanmıştı. O  yüzden çok korkuyordum sizinde bildiğiniz gibi “her limanda bir sevgili” muhabbeti. Bu mesleğe her uzak kişinin aklındaki o cümle işte.

23.07.2014 tarihinde buluştuk ve tam o gün üniversite sonuçlar açıklandı ve Enes “Piri Reis Üniversitesi’ni” kazanmıştı:

Üzülmüştüm itiraf etmek gerekirse.

Bir şekilde ikna çabaları sonuç verdi ve beni ikna etti. 29.07.2014 tarhinde sevgili olduk.. Tamamen hayallerim hedeflerim başka bir yöne  doğru çekilmeye başladı zamanla oldu tabi bu söylediklerim. Nerde bir çapa, dümen, denizcilikle alakalı bir şeyler görsem hemen aldım; takılar, kıyafetler, yastıklar. Bu ablamın canına tak etmiş olacak ki “yeter artık her yerimiz çapa dümen oldu” diye isyan etmişti bir alışverişimizde : )

Enes birazcık daha alışmam için bu duruma instagramdan facebooktan Denizci eşlerini bulmaya başladı. İlk takip ettiğimiz “canozaa” Cansu abla o kadar tatlı biriki gerçekten beni çok rahatlattı aklımdaki soru işaretleri kalktı diyebilirim (diğer denizci sevgilisi arkadaşalarımada şiddetle tavsiye ederim) ve şuan hayalim olan eşiyle gemiye gitme işini en cesur en güzel şekilde yapıyor. İnşallah birgün bende onun gibi olacağım, bir sürü  güzel anılar biriktireceğim. : )(amin)

Hatta birgün Cansu ablaya mesaj attık; nasıl tanıştınız ,bizde sizin gibi gemiye çıkmak istiyoruz vs. o da ilk fırsatında bütün samimiyetiyle bize anlatmıştı hayat hikayesini : )

Ve biz bu yaz ilk ayrılığımızı yaşadık Enesle 3 aylık kısa stajı için gemiye gitti. (Denizci Sevgilisi arkadaşlarımında bildiği gibi okul bitene kadar yapılması gereken 1 yıllık ‘zorunlu’ staj)

Cansu Aktaş röportajını bende büyük bir beğeniyle okudum ve tabi ben sizlerden önce o tatlı tanışma hikayelerini vs. Biliyordum : )

Cansu ablaya mesaj atma fikri Enes’ten çıkmıştı zaten sosyal medya üzerinden araştırırkende o bulmuştu.

Çünkü ben sürekli bir karamsarlık içerisindeydim. Hayal kurmak, bende gemiye eşimle gideceğim fikri güzel hoşta bunun birde arka yüzünün olduğunu biliyordum. Bir bayan olarak gemi hayatının zorlukları, beni neler bekliyor sorularının cevaplarını alabilmem için Enes aslında çok güzel bir şey yaptı benim hemcinsimle konuşmamı sağladı : )

Sadece hayalde kalacak imkansız bir şey olmadığını anlamış oldum. Bu sefer daha çok inandım ve daha çok bağlandım. Denizci sevgililerine önerim sadece denizle igili sözler,yazılar paylaşan sayfalara değilde böyle o işin içinde olan yaşayan kişileri takip etmeleri. Hem aklınızdaki soruların cevaplarını buluyorsunuz hemde sizinle aynı hisleri duyguları paylaşan sizi en iyi anlayacak kişilerle bir şeyler paylaşma şansı yakalıyorsunuz. Sizin vesilenizlede Cansu Aktaş’a  buradan birkez daha  teşekkür etmek istiyorum : )

Enes denizcilik konusunda tercihlerini yapmıştı. Bana söyledi fakat ben olumlu bakmadım çünkü denizcilik mesleği hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Sadece kafamda; aylarca gelmeyen bir eş ve özlem duygusu vardı. Ve bizim ilk buluşmamızda Enes’in Üniversite tercihleri açıklandı Enes için şahane benim için korkunçtu diyebilirim o dakikalar : ) Ben denizcilik mesleğini Enes’in çabaları sayesinde tanıdım ve sevdim. O yüzden Enes’in teklifini kabul etmemde üniformanın bir etkisi olmasada sonradan büyük bir hayranlık uyandırdı bende : ) Ve şu sözler geliyor aklıma:

“Ben onu üniforma ile görünce bir daha aşık olmuştum.”

Duygu Öztaş ikimizinde ortak arkadaşı olarak görünüyordu. Duygu’yu ben sadece sima olarak tanıyordum bir muhabbetim yoktu. Enes’inde ilkokul arkadaşıymış fakat sonra o da hiç konuşmamış kendisiyle. Anlayacağınız sadece bir bahaneymiş bana mesaj atmak için(çok yaratıcı) Duygu’cum senin hiç haberin olmadı ama nelere vesile oldun,teşekkürler : ) Not: Şuan ne Enes’te ne de bende ekli değil Duygu. : )

Enes ilk olarak gemiye 28.06.2016 tarihindeTuzladan katıldı ordan Gölcük’e gittiler oradan Aliağa’ya oradan da Yunanistan pireus corinth kanalından geçip Senegal Dakar’a gittiler bu yaklaşık 20 gün sürdü. Telefon çektikçe mutlaka aradı ve mesaj attı. İlk aradığında heyecandan tir tir titriyordum onu çok özlemiş ve merak etmiştim.

Her aradığı günü ve mesaj attığı günü defterimize not ediyordum ve sık sık bir şeyler yazmaya çalışıyordum  çünkü bu bizim için ilk ayrılık ilk seferdi; özeldi. Senegal’de wifi bulmuştu limandan  ilk defa o zaman görüntülü konuşmuştuk  : ) Ve artık dönüş başlamıştı insan daha bir mutlu daha bir heyecanlı oluyor “marine traffic’e” daha bir umutlu bakıyorsun : )

Senegal’den Cezayir Oran , Cezayir Oran’dan sonra Cezayir Arzew ordan sonra Malta ve Malta’dan sonra Aliağa limanına geldiler. Türkiye’de olması bile o kadar çok içinizi rahatlatıyor ki anlatamam. Ve bizim için büyük gün gelip çatmıştı 23.09.2016 bizim bayramımızdı.

Gemi Enes’i değiştirmişti tam 14  kilo vermiş ve saçları çok uzamıştı kendisi esmer daha bir çok yanmış ilkten tanıyamadım desem yeridir cidden  çok şaşırmıştım onu karşımda öyle görünce. Birsürü anılar biriktirmişti ,yeni insanlar, ülkeler gezmişti keyifle dinledim : ) Bu arada Enes gemiden gelince sizin sayfanızdan bahsetmiştim ona denizci eşlerinin röportajlarını yayınlandığından ve birgün benimde inşallah böyle yayınlanacak demiştim ona. Sizin sayenizde bu dileğim hemen gerçekleşti : )

Bizim deniz kokulu hikayemizde böyle işte denizdaşlar.⚓ Sizlere ulaşmamızı sağlayan “Dümensuyu” ekibine sonsuz teşekkürler

Keyifli okumalar..

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir