BİR GEMİNİN BEL KEMİĞİ

Eminim ki başlığı okuyunca herkesin aklına çok farklı şeyler gelmiştir. Kimileri süvari, kimileri çarkçıbaşı, kimileri aşçı ve bunun benzeri birçok şey düşünen olmuştur. Ama stajyeri çok az kişi düşünmüştür. Benim düşüncemde stajyer olduğudur. Peki neden stajyer? Stajyer bir şey bilmeyen vasıfsız biri değil mi sonuçta?

Şöyle bir soru daha sorayım o zaman sizlere;

Bir şey bilmemesi bu kişinin daha etkin olarak daha hırslı olarak çalışmasına bir etken olmaz mı sizce de?

  Öyle biri düşünün ki sadece gemi resimlerini görerek bir eğitim almış, gemide ki işleyiş ile ilgili sadece ufak bir altyapısı var. Eline bir valizini alarak hiç bilmediği bir yere, bir gemiye doğru gidiyor. Amacı ise gemiyle ilgili her şeyi öğrenmek. Güverte veya makine stajyeri olsun hiç fark etmez o kişi geminin köprü üstünden makinesine, güvertesinden mutfağına kadar neyin nasıl yapıldığını, işlerin nasıl yürüdüğünü bilmek ister. Çünkü ilerde onun işi gemide olacak ve ilk defa gemiyi görüyor. Stajyer olunca herkesin peşine takılırsın herkesten ufacık bir bilgi edinsen o senin geleceğin için attığın güzel bir adım olur.

  Bir makine öğrencisi olarak yaptığım stajları düşünüyorum; makine dairesinde o kadar çok iş oluyordu ki birisine uzattığım bir anahtar veya ufacık bir bez parçası bile onlar için büyük bir kolaylık oluyordu. Günler geçtikçe bir stajyer olarak insan deneyim kazanıyor ve işlerin içinde daha etkin görev almaya başlıyor. Bu durum ise hepimize yarım saat veya 15 dakika bile bir zaman kazandırsa o süre herkese ilaç gibi geliyor. Çünkü gemide gün geliyor 5 dakikalık boş bir zaman bulmak bile çok zor oluyor.

 Makineci olarak örnekleri makine ile ilgili vermiş olabilirim. Ama gemide makine veya güverte diye çok net bir ayrım yok. Güvertede çok yoğun iş olduğunda ben güverte stajyeri kardeşimle birlikte güvertede şablon yaptığımı bilirim veya onun bana makinede çok kez yardım ettiğini bilirim. Hiç işimiz olmasa bile çalışan birine su, çay, kahve götürmek bile onları mutlu edebiliyor ve yorgunluklarını az da olsa indirebiliyor.

 Eminim sizde bu yazıyı okuduktan sonra gemideki bir gününüz aklınıza gelmiştir. Belki güvertede sizle birlikte raspa yapan, makinede size bir anahtar uzatan, çok yoğun bir gününüzde sizin için bir fotokopi çeken veya çok sıcak bunaltıcı bir günde size buz gibi bir su getiren bir stajyer aklınıza gelmiştir.

O zaman tekrar soruyorum sizce geminin bel kemiği kimdir?

ALPER ÖZLER

Benzer yazılar

1 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir