Bu Okullar STCW ye uygun mu?

Öğrencilere üniforma giydirip yeterli donanıma sahip olmayan öğretmenler tarafından kalitesiz bir denizcilik eğitimi aldırmak ne kadar doğru ?

TÜRKİYE’DE DENİZCİLİK EĞİTİMİ

Bugün Türkiye’de denizcilik eğitimi veren 21 tane farklı üniversitelere bağlı fakülte ve meslek yüksek okulu var. Bunlardan 10 tanesinin yetkisi askıda. Aynı zamanda 45 tane denizcilik eğitimi veren lise var ve bunlarında 16 tanesi askıda. Amaç özellikle liselerde her vilayete bir denizcilik lisesi açıp öğrencilerin kendi şehirlerinde istediği alanda eğitim almasıdır diye düşünüyorum. Fakat unuttukları bir şeyler var;

Bu liseler STCW ye uygun mu ?

STCW göz önünde bulundurulmadan öğrencilere üniforma giydirip yeterli donanıma sahip olmayan öğretmenler tarafından kalitesiz bir denizcilik eğitimi aldırmak ne kadar doğru ?

Bu lise öğrencileri mezun oldukları zaman stajının ardından 3000 grt vardiya zabiti olabiliyorlar Türk şirketlerine bağlı kaç adet 3000 grt gemi var ve bu 45 liseden her sene kaç öğrenci mezun oluyor ?

Önemli olan Türk şirketi değilse  bu liselerde İngilizce eğitimi ne kadar kaliteli ?

Bu okullar meğer STCW ye uymuyor can kurtarma ekipmanlarında ve simülatörlerde eksikler var bu kadar okul neden açılıyor neden öğrenci alınıyor ?

Bakanlık görevinin her vilayete denizcilik lisesi açarak görevinin bittiğini düşünüyor.

İstihdam olmadığı sürece ne anlamı var bu okulların ?

Aynı durum (2 yıllık) Meslek Yüksek Okullarında da geçerli bu kadar denizcilik yapmak isteyen genç her sene mağduriyet yaşıyor. Fakat kimsenin umurunda olmuyor bu mağduriyetler mezun olan öğrenciler staj yapacak yer bulamıyor  ya başka bir meslekle uğraşıyor ya da başka bir bölüm okuyor lisede veya meslek yüksek okulunda gördüğü basit kalitesiz eğitim boşu boşuna emek verdiğiyle kalıyor. Bazen de durumu olmayan zar zor okuyan öğrenciler oluyor bunlar içinde onu okutan babalar daha çok mağduriyet çekiyor.

Sonuç olarak bu tür mağduriyetler bu tür sıkıntılar sektörü de etkiliyor. Ve bu durum 3 tarafı denizlerle çevrili bu güzel ülkeye hiç yakışmıyor. Yapılacak şey basit denizcilik eğitimi veren her okulun kalitesini standart üstüne çıkartarak 3000 grt sınırının sona erdirilmesi. Yetkililerin biraz daha dünya da denizcilik eğitimi nasıl yönetiliyor şeklinde araştırmalar yapıp bu mesleği yapacak gençlerin mağduriyetlerini çözmelidir. Türkiye deki eğitim kalitesini arttırarak dünya denizlerinde daha fazla Türk denizcinin dolaşmasını sağlamalıdır.

Kağan Berber

Ana Sayfaya Dön

Denizcilik Okullari

Denizciler için Amerika’da Yaşamak. Amerika’da Denizcilik Okumanın Faydaları

 

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir