Bu Tuzağa Düşmeyin!

simsarlar

Simsarlar Gemilerde Yüksek Maaş, Garanti İş Sloganıyla 3,2 Milyon TL Dolandırıcılık Yaptılar

Simsarlar Facebook, Twitter, Gazete ve internet sitelerine ” Gemilerde Yüksek Maaş, Garanti İş” sloganlı reklamlar vererek tecrübesiz ve zor durumdaki denizcileri ve denizde çalışmayı hayal eden kişileri tuzağına düşüren sahtekar şirketler 3,2 Milyon TL değerinde dolandırıcılık yaptılar.

Sevgili dümensuyu okurları çok önemli bir konumuz var. “Simsarlar”. Bilmeyenler için kısaca özetlemek gerekirse “simsar” denizcilik camiasında çalışacak gemi bulamayan kişileri komisyon karşılığında gemilere gönderen kişilerin mesleklerine verilen isim. En azından bir süre zarfına kadar öyleydi.

Her ne kadar o günlerde de “simsarlar” aracılığı ile gemiye çıkmayı, cüzdan çıkarmayı tavsiye etmesekte en azından geçmişteki simsarlar insanları gerçekten gemilere gönderiyorlardı.

Günümüzde ise paraları alıp hiç bir iş yapmadan ortadan kayboluyorlar!

Binlerce işsiz vatandaşa “gemilerde iş bulmak”, “gemi adamı cüzdanı çıkarmak” gibi vaadlerle yüksek tirajlı gazeteler ve internet siteleri aracılığıyla ulaşan şirketlerin paraları toparladıktan kısa süre sonra kayıplara karıştığı ortaya çıktı.

Facebook gruplarında kim olduğu belli olmayan kişilerce açılan iş ilanlarına itibar etmeyiniz. Internet sitemizde olur da google tarafından yönlendirilmiş bu tarz bir reklam olursa itimat etmeyiniz.

Simsarlar a cüzdan elinize geçene kadar ya da ilk maaşınız yatana kadar bir kuruş bile vermeyiniz!

DümenSuyu asla para karşılığı bu tarz işler yapmamaktadır.

Sizlerin sayesinde her gün kılık değiştiren bu insanları ve şirketleri ortaya çıkarabilmemiz için lütfen yazının altında Facebook, Twitter, Gazete ve internet sitelerine karşılaştığınız dolandırıcıların isimlerini veya şirketlerin adlarını yorum olarak bırakın ki başkalarının da canı yanmasın.

Bu Simsarlara Paranızı Kaptırmayın Dikkat!

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

15 Yorum

  1. Ramazan Hano

   İyi geceler öncelikle internette belli başlı şirket ismi kullanarak elaman aradığını iddaa eden iş ilanları vardı kullandıkları isimleri alt tarafa yazıcam ben size.
   Kemal Reis Denizcilik
   Umurbey Denizcilik
   Tuana Denizcilik
   Körfez Denizcilik
   Rüzgâr Denizcilik
   Bir çok böyle sahte ilan mevcut.

   Yanıt
 1. Kadriye

  Merhaba evrensel denizcilik diye bir firma arkadaşımdan gemi adamı belgesi için 3 bin tl istedi ve eğitimin p.tesi verileceği bildirildi ne kadar güvenilir siz biliyo musunuz o firmayı yardımcı olur musunuz?

  Yanıt
 2. Kenan

  Merhabalar. 2 yıllık makine teknikeri mezunuyum. Ayrıca askerliğimi gemide makinacı olarak yaptım ve askeriyeden gemi cüzdanı verdiler. Bana avantajı olur mu? Olacaksa ne gibi avantajı olur. Teşekkürler, iyi çalışmalar

  Yanıt
 3. Efekan

  Reisoğlu denizcilik
  Rıhtım denizcilik
  Rota denicxilik
  Mavi Karadeniz Denizcilik
  Bu dördünü arayıp gemide çalışmak için tüm evraklarım var dedim. Kimisi para talep etti. Kimisi ben sadece kursiyerime iş bulurum dedi (Ama gazetedeki ilan sanırım kursiyerlerine özel) Kimisi de gazetede yazdığı iş garantili yazdığı halde “İŞ GARANTİSİ VERMİYORUZ” deyip kapattılar. Paralarınızı bunlara kaptırmayın…
  Hatta ve hatta En doğru bilgisi liman başkanlıklarından alırsınız. Liman başkanlığından gidip alın. Onlar sizleri yönlendirecek.
  Bir de gemide 3000$ kazanmak diye bir şey yoktur. Sadece kaptanlar o kadar alır. Hatta firmaya göre 6000 alanı da vardır. Ama gemi adamları taş çatlasın iyi gemide ve tanıdığınız vasıtasıyla girdiniz diyelim en baba 1700$ alır. O da yabancıysa….

  Yanıt
  1. Ghkn

   Sakın verme parayı alıp kurs bitiminde bir daha telefonları açmıyorlar . Alacaksan git bulunduğun şehirde bir eğitim kurumuna al . Boşa para kaptırma benim gitti 3500 tl ayrıca sonradan koparabildiklerinden yeni yasa çıkacak ders eklenecek diye 3500+750 tl daha almışlar

   Yanıt
  2. Glsh

   Sakın verme parayı alıp kurs bitiminde bir daha telefonları açmıyorlar . Alacaksan git bulunduğun şehirde bir eğitim kurumuna al . Boşa para kaptırma benim gitti 3500 tl ayrıca sonradan koparabildiklerinden yeni yasa çıkacak ders eklenecek diye 3500+750 tl daha almışlar

   Yanıt
 4. Gknh

  Arkadaşlar sakın aracı kurumlara para vermeyin kesinlikle iş bulmuyorlar. İlk başta imzaladıkları bi sözleşme var oda Kursu bitirme sözleşmesi bi halta yaramıyor.Vergi levhası falan sakın inanmayın zaten yasal olarak danışmanlık şirketi olarak gösteriyorlar kendilerini paranızı alıyorlar 3500 tl daha az daha fazla ne geçirirlerse artık . Gemi adamı belgesini kendiniz gidip bir kurstan alın.sahtekarları yazıyorum: başta İSTANBUL DENİZCİLİK,Alberta ,taranto,,stella,oasis,Panama,senta vb.,ilan altında 4 -5 telefon numarası var .vasıflı-vasıfsız yazdımı anlayın sahtekar.saplam armatör firmalar:arkas,zenith,Beşiktaş group,csa,gbi siteden belli zaten bunlar büyük firmalar

  Yanıt
 5. TUROB

  Ben yabancıyim TARANTO denizcilik firmayla sözleşme yapmıştım 20gun eğitim ve gemi cüzdanı buradan alacaksın demişti. Şimdi candi memleketen gemi cüzdanı alacaksın diyorlar
  Sakın inanmayıniz TARANTO denizcilik dolandırıcı
  Allah belanı versin.

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir