Çarkçıbaşı ve 2.Mühendise “Magic Pipe” dan 5 Yıl Hapis ve 250.000 USD Ceza

Çarkçıbaşı ve 2.Mühendise “Magic Pipe” dan 5 Yıl Hapis ve 250.000 USD Ceza

M/T Cielo di Milano isimli İtalyan Tankerine Amerika’nın Newark limanında 07 Ocak 2015 tarihinde U.S. Coast Guard tarafından yapılan denetlemede denize yasadışı bir şekilde petrol atılmasıyla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

U.S. Bölge Yargıcı Susan D. Wigenton konuyla ilgili M/T Cielo di Milano gemisi Baş Mühendisi Girolamo Curatolo’yu Marpol Ek IV Protokolüne muhalefetten, 31 yaşındaki 2.Mühendis Danilo Maimone nun itirafları ve gemi kayıtlarını incelenmesine mütakip 21 Kasım 2016 tarihinde suçlu bulmuştur.

D’Amico Shipping Italia S.p.A şirketine ait M/T Cielo di Milano isimli İtalyan Tankeri 2015 senesinde New Jersey limanlarının yanı sıra Maryland ve Florida’da bulunan limanlara bir çok uğrak gerçekleştirmişti.

Baş Mühendis Curatolo makina personeline kasıtlı olarak denize, makine dairesi ve kanalizasyon sistemi aracılığıyla gelen yağlı atığı boşaltmak için gerekli kirlilik önleme cihazlarını gemilerde “Magic Pipe” ismiyle bilinen yöntemle baypas ederek kullanma talimatı verdi.

Ayrıca Makina Jurnali, Yağ kayıt Defteri ve İskandil Log Book’un da kasıtlı olarak yanlış beyan ve sahte bilgilerle doldurulduğu tespit edildi.

İşledikleri tespit edilen suç sebebiyle Gemi Baş Mühendisi Girolamo Curatolo ve suça yardım etmekten gemi 2.Mühendisi Danilo Maimone 5 Yıl Hapis ve 250.000 USD Para Cezasın çarptırıldı.

Marpol Ek IV- Gemilerden Kaynaklanan Pis Su Kirliliğinin Önlenmesi Kuralları

Bölüm, pis su (foseptik suyu) kaynaklı kirliliğinin önlenmesi için kurallar içerir. Pis su, gemi tuvaletlerinden, hasta bölümlerinden ve hayvan taşınan bölümlerden gelen atıkları içerir. Gemiden denize pis su boşaltılması bu bölümde yasaklanmış veya kıyıdan en az 12 mil açıkta basılması gibi belli kurallara bağlanmıştır. Pis su kirliliğinin önlenmesi için özel deniz alanları tanımlanır. Gemilerin kurallara uyumunun bir göstergesi olarak verilecek belgenin şartlarını ve formunu düzenler. Bu bölüm, ihtiyari bir ek olduğu için 27 Eylül 2003 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

İlgili Haberler:

Horizon Lines Gemi Kaptanı 890 bin USD Tazminat Aldı.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir