Çeksan Gemisi M/T MINA DENIZ Denizle Buluştu

Tersane sektörü adından çok fazla söz ettiren bir sektör değil.. Fazla öne çıkmıyorlar, şirketlerin sahipleri de pek tanınmıyor. Ancak, Türkiye’de gemi inşa sektörünün cirosu 1 milyar dolara ulaştı…

Çeksan Tersanesi’nin kendi filosu için inşa ettiği ürün tankeri ‘M/T MİNA DENİZ bugün Çeksan Tersanesi’nde denize indirildi.

6 bin 580 DWT kapasiteli, 109.80 metre uzunluğu ve 17.50 metre genişliği olan ‘M/T MİNA DENİZ’ Bureau Veritas claslı.

M/T MİNA DENİZ’in denize indirme törenine; Çeksan Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak, Makine İmalat Sanati Dernekleri Fed. Başkanı Adnan Dalgakıran, denizciler, tersane çalışanları katıldılar. Gemi, saygı duruşu, İstiklal marşı ve okunan duanın ardından mehter marşıyla denize indirildi.

Çeksan, işe Haliç’te başladı

Gemi yapımı işinin tarihçesinde Haliç’in çok önemli bir yeri var. Çünkü, günümüzde dünyanın dört bir yanına gemi yapan tersanecilerin bir bölümü ilk kez Haliç’te çalışmaya başladı. Bayrak Ailesi de bunlardan biri. Ailenin şirketi Çeksan, 1960 yılında Haliç kıyısında gemilerin çekildiği “çekek yeri” olarak çalışan Habib Müessesesi’nin bir uzantısı. Çeksan Genel Müdürü Murat Bayrak, 1987’de de Tuzla’ya taşındıklarını belirterek şöyle devam ediyor:

“Tamir bakım, tadilat ve taahhüt işleri gerçekleştiriyoruz. 6 bin tonluk da kaldırma kapasiteli havuzumuz var. Şu anda İsveç’e petrol tankeri, Azerbaycan’a kuru yük gemisi, Hollanda’ya tanker ve Norveç’e de balıkçı gemisi inşa ediyoruz.”

Şirket yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlıyor. Murat Bayrak, “Dışarıya yaptırdığımız işleri de katarsak sağladığımız istihdam bin kişiyi buluyor.Yüksek kalite, teknoloji ve standartlarımızla Tuzla’nın öncü şirketleri arasında yer alıyoruz” diyor.

Türkiye’nin Avrupa’ya yakınlığı, kalitesi, dünyadaki ihtiyaç gibi faktörler birleşince çok ciddi bir pazar payı elde etmesinin mümkün olduğunu söyleyen Bayrak, şu anda siparişlerinin yüzde 80’ini de yabancı alıcıların oluşturduğunu söylüyor

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir