Çin Denizinde 32 Mürettebat Kayıp

SANCHI isimli tanker ile CF CRYSTAL kuru yük gemisi Shangia Sahili’nin 160 mil açıklarında çatıştı. 32 mürettebatın kayıp olduğu belirtildi. 
2008 yapımı, 274 metre uzunluğa, 50 metre genişliğe sahip olan Panama bayraklı M/T Sanchi isimli tanker çatışma sonrası alev aldı. 
M/V CF CRYSTAL isimli kuru yük gemisinden kurtarılan tüm mürettebatının Çin vatandaşı olduğu ifade edildi. 
225 metre uzunluğa ve 32 metre genişliğe sahip olan Hong Kong bayraklı dökme yük gemisi M/V CF CRYSTAL 64 bin ton ağırlığında tahıl taşıyordu.
Çin Ulaştırma Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, kayıp mürettebatın 30’unun İranlı ikisinin ise Bangladeşli olduğu öğrenildi. Kuru yük gemisindeki 21 mürettebatının tamamının kurtarıldığı belirtildi.

M/T Sanchi isimli tankerin hala petrol sızdırma tehlikesinin bulunduğu ve arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.
Arama kurtarma çalışmaları sekiz adet gemiyle devam ediyor.Çalışmalara Güney Kore’de destek veriyor. M/T Sanchi isimli tankerin rotasının İran’ın Kharg Adası’ndan, Güney Kore’nin Daesan’ına olduğu belirtildi.
Doğu Çin Denizi’nde yaşanan gemi kazasında, Panama’da kayıtlı bir şirkete ait olan Sanchi tankerinin taşıdığı yaklaşık 60 milyon dolarlık 136 bin ton petrol denize döküldü. Çin Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre petrol tankerinin, kuru yük gemisi  CF Crystal ile çarpışmasının nedeni henüz  bilinmiyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir