Denizci Eşi Sinem Kahya Öz

Onsuz yaşayacağım başarılar, mutluluklar hiç umrumda değil..

Benim için önemli olan tek şey ailemi bir arada tutmak, onun dışında geride kendim için bıraktığım herşey eşim için feda olsun!

Sinem Kahya…

Kamarot ehliyetli bir yüksek lisans öğrencisi..

Atanamamış bir fizik öğretmeni..

Sinem Kahya Röportajı

Sevgili dümensuyu okurları Sinem Kahya röportajı ile karşınızdayız.

Yoksa siz hala aşağıdaki röportajları okumadınız mı? : )

Denizci Eşi Hafize Pur

Denizci Eşlerine Tavsiyeler-Cansu Aktaş

SILA KALKAVAN ROPORTAJI BOLUM 1

 

 Takipçilerimiz için bize kendinizi ve eşinizi (yaşınız adınız mesleğiniz vs), nasıl tanıştığınızı ve planlarınızı anlatırmısınız?

sinem-haydar-kahya– Adım Sinem 26 yaşındayım, eşim Haydar o da 28 yaşında. Denizci olmak çocukluk hayaliymiş, tabii ki şimdi pişman ama yapılacak bişey yok : ) Ben hala atanamamış bir fizik öğretmeniyim ama okulumu bitirdiğimden bu yana hep çalıştım mesleğimi çok severek yapıyorum yani yapıyordum evlenince işler değişti : ) Bana biri bir denizciyle evleneceksin deseydi, sesli gülerdim sanırım. Hatta babamla bir sohbetimiz olmuştu kızım sen ne zaman evlenicen evde turşunumu kurucaz diye takılırdı : ) bende yok ki baba derdim, asker olmaz hastane çalışanı vs olmaz hele kaptan asla olmaz diye epey büyük konuşmuşluğum olmuştu : ) eşimle arkadaş ortamında tanıştık bir gün baş başa buluştuğunuzda dedim ki bu adam daha önce neredeydi : ) onu tanıyana kadar evlilik beni çok korkutuyordu ama o hayatıma girdi ve dedim ben bu adamı ömür boyu severim : ) bir seneye evlendik ve bizim hikayemiz de böylece başlamış oldu.. Şu an ki en büyük planımız ya da hayalimiz diyelim (her denizci gibi) karada iş bulmak ve bu ayrılığa bir son verebilmek : )

Eşinizle birlikte gemiye çıkma kararı verme aşamanızı, fizik öğretmenliğini nasıl bırakıp kamarot olmaya karar verdiğinizi, bu evrede yaşadığınız zorlukları ve bu karaın ardından geride bıraktıklarınızı duyabilirimiyiz?

-Eşimle birlikte denize çıkmayı başlarda hiç düşünmemiştim sonuç olarak kendi mesleğime karşı sorumluluk vardı 5 senemi saçlarımı beyazlatarak mesleğimi elime alabilmek için harcadım. Okulum bittiğinde hem çalışıyordum hemde yüksek lisansa kabul edilmiştim. Düşüncem eşim denize gider ben yüksek lisansımı yapar belki de üniversitede kalır akademik kariyer koştururdum. Ama nişanlılık döneminde beni bırakıp denize gittiğinde resmen boşluğa düştüm yaptığım hiç birşey beni mutlu etmedi yanımda olmadığında benim yaptıklarımın bir anlamı kalmadı işte o zaman dedim ki ben senin yanına nasıl gelebilirim? Nitekim kursa gittim kamarot olarak ehliyetimi aldım. Hala kayıtlı olup derslerine gitmediğim bir yüksek lisans öğrencisiyim ama umrumda da değil onsuz yaşayacağım başarılar mutluluklarda hiç umrumda değil yanında olmayı her zaman tercih ederim. Benim için önemli olan tek şey aile mi bir arada tutmak onun dışında geride kendim için bıraktığım herşey eşim için feda olsun:)

Gemiye katıldığınız ilk günü anlatırmısınız? neresiydi? ne hissettiniz? O merdiveni (ya da nasıl bir çıkış olduysa) o demir yığınını ve kamarayı görünce neler hissetmiştiniz?

-Gemiye ilk İzmir/Aliağa dan katılmıştım aşırı heyecanlıydım çünkü eşim beni karşılamaya gelememişti ben botla gidicektim.  Bot gemiye yaklaştıkça kalbim yerinden çıkıcak sandım ilk defa böyle büyük bir gemiyi bu kadar yakından görüyordum uzaktan bakmaya benzemiyormuş : ) Gemiden aşağıya merdivenleri saldılar ellerimin titrediğini hiç unutmuyorum : ) Çıktım yukarıya herşey benim için çok yeni alışık olmadığım bir hayat tarzı yine olsun dedim bak geldim eşim yanı başımda : ) hemen kamaraya çıkarttık valizimi ve şok oda küçük karanlık ve gemi epey gürültülü : ) bir günlük temizlik ve yerleşme faslından sonra denizde hayatımız başladı : )

Gemide geçirdiğiniz en zor günü anlatır mısınız?

-Gemide her günüm çok eğlenceli geçti sürekli yeni bir şeyler öğrendim hatta şablon kesme işinde prof olmuş olabilirim : ) her işi yaptım evraktır boyadır ne olursa..takii hava çıkana kadar : ) benim için felaket olup herkes için çok normal olan hava çıkmıştı ve 3 gün boyunca sürekli yattım hiç kalkmadan ve hep uyudum agzıma lokma dahi sokamadım dedim ki herşeye alışırım ama bu havalara nasıl alışırım Allah bilir : )

Eşinizle olan ilişkiniz karadakinden farklımıydı? Onun iş hayatına nasıl yansıdı?

– Eşimle olan ilişkimiz karadakinde farklı değildi aksine gemide beraber olmak bizi daha da bağladı diyebilirim 7/24 birlikteydik tel herzaman çekmiyordu ve  gece vardiyalarında hep sohbet eder hayaller kurardık. Benim yanında olmam eşime müthiş bir motivasyon sağlamıştı. Sonuç olarak stresli iş hayatında bir de beni düşünmek zorunda kalmıyordu yanındaydım ve gemide olmaktan inanılmaz keyif alıyordum.

Gemide kendinize ne kattınız? Elinizden gelse gemide neleri değiştirirdiniz?

– Geminin bana kattığı en büyük şey balık tutmanın ne kadar keyifli olduğuydu : ) demir atmayı heyecanla beklerdim ve tabii ki en önemlisi de sabırlı olmayı en iyi gemide yaşayarak öğrendim. Tabii ki geminin bana kattığı güzel insanlar da var çarkçı başı, 2. çarkçı, aşçı başı hepsi mükemmel insanlardı bana kattıkları her şey için onlara ayrı ayrı teşekkür ederim.

Eşinizin çalıştığı şirketi ve pozisyonunu? Şirketin eş politikasını anlatırmısınız?

-Eşim tanker firmasında 3. Kaptan olarak çalışıyordu şuan 2. Kaptan olmak üzere sınavlara hazırlanıyor. Şirketin eş politikası kaptanın insiyatifindeydi o şekilde katılmıştım.

Ne süreyle gemiye gideceksiniz? Planlarınız nelerdir? Çocuk yapmayı düşünüyormusunuz?

– Bundan sonra eşim her sefere gittiğinde şirket kabul ettiği sürece yanında olmaya hazırım.Çocuk meselesine gelince tabiki bizde düşünüyoruz ama çocuk olunca nasıl olur ne gibi zorluklar bizi bekliyor olur bilmiyoruz o yüzden herşeyin hayırlısı : )

Denizci eşlerine anlatmak istediğiniz anınız, şikayetiniz ya da tavsiyeniz neler olacaktır?

– Bir denizci eşi olarak tüm kaderdaşlarımın eşleriyle birlikte sefere gitmelerini tüm kalbimle istiyorum. Denizde olmak harika bir duygu hem yunuslarla baş tarafta yol almak paha biçilemez : ) Ayrıca en büyük tavsiyem gemiye katılırken yanınıza AZ kıyafet BOL kitap alın: ) Şuan denizde olan herkese Allah selamet versin. Kucak dolusu sevgiler !

Sinem&Haydar KAHYA

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir