Denizci Eşi ve Karayip Fatihi Çiğdem Canbaz

Bir denizciyle evlenme fikri mi !!! Asla!

İkimiz de biliyorduk, zor bir ilişki olacaktı bu. Şehirlerarası başlayan ilişkimiz zamanla kıtalararası olacaktı.

Belli ki; bizim payımıza daha fazla özveri, daha fazla fedakarlık düşüyordu.

“Yapma, etme, gitme” diyenlere tıkadım kulaklarımı , kalbimin sesini dinledim ve yüreğimin beni götürdüğü yere gittim..

Tüm denizci eşlerine tavsiyemdir eğer koşullar elveriyorsa mutlaka eşinizle birlikte gidin gemiye.

Merhaba. Adım Çiğdem, 32 yaşımdayım ve maliye mezunu bir denizciyim. : ) Eşim Alpay ise 34 yaşında bir gemi kaptanı. Ortak bir arkadaşımız aracılığıyla ilk kez 2013 yılında dokunduk birbirimizin hayatlarına. O günden sonra da ayrı kalmak istemedik.

İtiraf etmeliyim ki ilk başlarda onun bir denizci olması beni çok düşündürmüştü. Hatta bir denizciyle evlenme fikri mi !!! Hiç düşünmeden ‘’asla’’ diyebilirdim belki ama öyle olmadı. Denizciler hakkında o kadar çok olumsuz şey duyarsınız ki çevrenizden kafanız karışabilir. Her limanda bir sevgilileri olur mesela. Dünya üzerinde güvenilebilecek en son insan modelidir ne hikmetse (!)

Herkes bir şey söyler, öcü gibidir denizciler. Sanki sevmeye sevilmeye hiç hakkı yoktur bu insanların. Kısacası zordur bu süreçler. Ama aşk her şeyin üstesinden gelir ve eğer siz de gerçekten isterseniz tüm bu zorlukları güzelliklere dönüştürebilirsiniz.

İkimiz de biliyorduk zor bir ilişki olacaktı bu. Farklı şehirlerde yaşıyorduk üstelik. Şehirlerarası başlayan ilişkimiz zamanla kıtalararası olacaktı.

Her şeyin farkındaydık ama vazgeçmeyi bir an bile düşünmedik. Belli ki bizim payımıza daha fazla özveri daha fazla fedakarlık düşüyordu. Bu anlamda ilk büyük ve somut adım eşimden geldi. İlişkimiz başladıktan 2-3 ay sonra gemiye gitme vakti gelmişti ama o kalmayı tercih etti. Aramızdaki güven duygusunun daha da güçlenmesi ve ilişkimizin daha sağlam temellere oturması adına belki de verilmiş en doğru karadı.

Neredeyse 11 ay Türkiyede kaldıktan sonra artık gemiye gitme zamanı gelmişti. O ilk ayrılığı hatırladıkça bugün ile hala boğazım düğümlenir. Ne demek istediğimi bu yazıyı okuyan denizciler, denizci eşleri, sevgilileri, aileleri çok iyi anlayacaktır. İşte o gün anladım ki bu ayrılıklar fazlasıyla can yakıcıydı ve bize göre değildi. Bizim hiç ayrılmamamız gerekiyordu. Ayrı kaldığımız süreçte O da benimle aynı şeyleri hissetmiş olmalı ki gemiden döndüğünde bana evlenme teklif etti ve hayatımın en doğru ‘’evet’’ iyle bu macera da başlamış oldu.

Gemiye birlikte gitme fikri kulağa hoş gelse de bu kararı verebilmek benim için çok kolay olmadı. Üniversiteyi bitirmiş, senelerce emek vermiş ve kariyer hedefleri olan bir insandım. Ama diğer yandan da artık bir hayat arkadaşim vardı ve biz bir aileydik. Aile olmak birarada olmayı gerektirir bence. Ben çok mutlu bir ailede büyüdüm. Mutlu bir çocukluk geçirdim. Annem ve babam her koşulda birlikteydiler. Zaten bizim de evlenmekteki amacımız bir arada yaşama isteğiydi bu hislerle kararımı verdim ve eşimle gemiye gitmeyi seçtim. Aksi halde ondan ayrı kalarak elde edeceğim hiçbir başarı eni mutlu etmeyecekti. Tabi çevremde bu kararımı eleştiren insanlar olmadı değil. “Yapma , etme, gitme” diyenlere tıkadım kulaklarımı , kalbimin sesini dinledim ve yüreğimin beni götürdüğü yere gittim..

Eşim yabanci bir şirkette çalışıyor ve gemilerin sefer bölgesi Karayipler. Biz de gemiye Jamaika’dan katılacaktık. Bu nedenle aktarmalarla birlikte neredeyse 22 saat süren (İstanbul-New York-Kingston) yorucu bir yolculukla Jamaika’nın başkenti Kingston’a geldik.

Jet lag olmuş, sersemlemiş,heyecanlı ve şaşkın bir haldeydim Kingston Konteyner Limanından içeri ilk adımımı attığımda. Karşımda dev makinalar, tonlarca yük taşıyan gemiler, sesler , gürültülerle bambaşka bir dünya vardı ve o dünyadan bana doğru uzanan uzun, dar, demir bir merdiven..

Değişik duygularla adımımı attığım, biran için dizlerimin titrediği hayatımın en sıradışı basamağıydı tırmandığım. Yavaş yavaş kamaraya doğru ilerlerken merakım iyice artıyordu. Nasıl bir yerdi acaba ?

İlk etapta eşim devir-teslim işlerini tamamlayana kadar dinlenmem için beni geçici olarak bir yolcu kamarasına yerleştirmişti. Öyle yorgundum ki yatağa uzanır uzanmaz uyumuşum. Çok geçmeden büyük bir gürültü ve sarsıntıyla uyandım. Gemi hareket ediyordu, limandan ayrılmıştık.

Gemi hep öyle gürültülü , titreşimli, rahatsız bir yer miydi acaba? hep öyle mi olacaktı? Kafamda bir sürü soru vardı..!! Tam o sırada eşim geldi ve korkularımın ne kadar yersiz olduğunu hatırlattı bana. Çünkü o geminin kaptanıydı : ) Kamaramıza geçince kendimi daha iyi hissettim. Kaptan kamarası geminin en geniş ve en konforlu kamarasıydı. Yerleştim, zamanla alıştım. Sarsıntı, gürültü zamanla hepsi yok oldu. Kamaramız sıcacık, masmavi bir ev oldu bize..

Gemide geçirdiğim en zor günün fırtınalı, sallantılı korku dolu bir gün olduğunu söylememi bekleyebilirsiniz. Oysa ki gemide geçirdiğim en zor gün, ruhumun fırtınalarla dolu olduğu, elimden hiçbir şeyin gelmediği, Türkiye’den 10bin km uzakta denizin ortasında çaresizce dört duvar arasında haber eklediğim anneciğimin ameliyat olduğu gündü. Telefondan, internetten herşeyden uzak öyle bir bekleyiş daha önce yaşamadığım bir deneyimdi. Sanırım kendimi en çaresiz hissettiğim gündü o gün.

Bizim diğer insanların yaşadığı evlilikten farklı bir evliliğimiz var. Karada insanlar sabah işe gidip aksam eve döndüklerinde görüşebiliyorlar. Biz ise burda 24 saat birlikteyiz. Burası bizim için hem ev hem işyeri. Şikayetçi değiliz bu durumdan. Aksine bizi biririmize daha da çok bağlıyor. Benim gemide olmam eşimin moral ve motivasyonu arttırıyor. Ona her anlamda destek olmaya çalışıyorum. Vardiyaları birlikte tutuyoruz. Stresi eğlenceye dönüştürüyoruz. Eşim çok memnun halinden : )

Gemide kendinize ne kattınız sorusuna aslında verilecek o kadar çok cevap var ki hangi birini anlatsam nereden başlasam bilemiyorum. Öncelikle denizcilikle ilgili çok şey öğrendiğimi söylemeliyim. Denizcilikle ilgili terimler, uygulamalar hatta dümen tutmak bile. Maliye alanında eğitim almış bir maliyeci olmama rağmen şuanda kendime gururla bir denizciyim diyebiliyorum. Denizde yaşam koşulları, doğal hayatla mücadele, suyun ortasında yoklukla başaçıkabilecek yaratıcılık, pratik çözümler ve daha bir çok şey..

Ama bunların da ötesinde bir de kültürel kazanımlarım var ki en çok da onlar için şanslı hissediyorum kendimi. Yabancı personelle çalışıyoruz ve şuan için 8 farklı milletten insanla birarada yaşıyorum. Kültürel etkileşimde bulunmak, her gün bir kelimenin farklı dillerdeki karşılıklarını öğrenmek, gezmek görmek de cabası. Zaten çalıştığımız bölgenin bu anlamda beni cezbettiğini de söylemeden geçmek istemiyorum.

Beyaz kumu, palmiyesi, turkuaz sularıyla dünyanın en güzel yerlerinden biri karayipler. En fazla 2-3 gün seyir yapıp, uğradığımız limanlarda hiç vakit kaybetmeden kendimizi dışarı atıyoruz. Eşimle en büyük isteğimiz bir dünya turu yapmaktı. balayımızda ilk adımını asyayla başladığımız bu tura birlikte gemiye çıkarak 12-13 ülke daha ekledik. İşin en güzel yanı ise hem doyasıya geziyor hem de para kazanıyor olmamız : )

Hıımm.. Elimden gelse gemide neleri değiştirirdimm?? Bu  noktada biraz şanslıyım açıkçası. Eşim Alpay gemi kaptanı olduğu için bu konuda yetkileri var ve biz insanların kendilerini gemide değil de sanki evlerindeymiş gibi hissedebilmeleri için küçük dokunuşlar yapmaya çalışıyoruz. Daha sıcak bir ortam yaratabilmek için duvarlara resimler, masaların üstüne rengarenk çiçekler, vazolar; boş vakitlerinde eğlenebilsinler diye oyun konsolu ve oyunlar, belki birkaç notayla ruhunu beslemek isteyen olur diye bir de gitar aldık. Ha bir de spor aletleri alarak bos kamaralardan birini spor salonuna dönüştürdük.

 

Aklımıza yeni şeyler geldikçe elimizden geldiği kadar yapmaya gemideki yaşam alanlarını daha da yaşanılır bir hale dönüştürmeye çalışıyoruz. Tek eksiğimiz internet. Elimden gelseydi gemiye kesintisiz internet sağlardım. Çünkü ailelerimizden, sevdiklerimizden sürekli haber alabilmek, devamlı iletişimde kalabilmek güzel olurdu. Şimdilik seyirdeyken acil durumlarda uydu telefonu, sadece mail alıp göndermeye yarayan mail sistemi ve limanlarda kendi olanaklarımızla bağlandığımız internetle iletişimde kalmaya devam ediyoruz.

Eşim bir Alman şirketi olan Harren Partner ‘da gemi kaptanı /süvari olarak çalışıyor. Şirketin eş politikası bildiğim kadarıyla Kaptan-2.kaptan-çarkçıbaşı-2.çarkçının eşlerini getirebilmelerine olanak sağlıyor.

Eşimle ortak düşüncemiz evliliğimizin ilk birkaç yılını birlikte bu şekilde hem çalışıp hem gezerek geçirmek ve tabiki sonrasında yerleşik hayata geçip aramıza katılacak minik bir yol arkadaşıyla bu maceraya devam etmek.

Tüm denizci eşlerine tavsiyemdir eğer koşullar elveriyorsa mutlaka eşinizle birlikte gidin gemiye. ‘yapma, etme, gitme’ diyenlere tıkayın kulaklarınızı. Mesela hiçbir yerde göremeyeceğiniz güzellikte gün batımlarını izlersiniz. Gece olduğunda gökyüzünde adeta peri tozu gibi ışıldayan samanyolunu, elinizi uzattığınızda dokunabilecekmişsiniz gibi hissettiğiniz size göz kırpan yıldızları izlerken kahvenizi yudumlar, karmaşadan gürültüden uzak ruhunuzu dinlendirirsiniz.

Hele hele sizinle yarışa giren yunuslar etrafınızda hoplayıp zıpladıkça çocuk gibi sevinecek, heyecanlanacaksınız. Birbirinden farklı deniz kuşlarını, doğa olaylarını gördükçe kendinizi bir belgeselin içerisinde gibi hissedecek ve her geçen gün doğaya biraz daha hayran kalacaksınız.

Son olarak sayfanızda yayınlanan diğer denizci eşi arkadaşlarımın röportajlarını okurken eşleriyle gemiye katılan diğer kadınların varlığını görünce yalnız olmadığımı, benimle aynı yerden denize bakan başka kadınların da olduğunu görüp heyecan ve mutluluk duydum. Eşini gemiye göndermiş hasretle özlemle yolunu gözleyen arkadaşlarımın paylaşımlarını okurken de onların duyduğu özlemi en yalın haliyle tüm hücrelerimde hissettim. Dilerim ki tez zamanda sevdiklerine kavuşurlar. Allah denizde olan tüm denizcilere selamet versin..

Jamaika’dan sevgilerle…

Çiğdem Canbaz

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar