Denizciyi Denizci Yapan Olaylar

Denizciyi Denizci Yapan Olaylar

Sevgili dümensuyu okurları hepinizin çok iyi bildiği gibi günümüzde denizcilik kursları, denizcilik liseleri, denizcilik meslek yüksek okulları ve denizcilik fakültelerinin sayısı aldı başını gidiyor.

DümenSuyu ekibinin beybabası konuya sessiz kalmak istemedi ve sizler için bir yazı dizisi oluşturmaya başladı bile..

Dinle Evladım!

Haritada Somali nin yerini bilmeyen adam kaptan, evinde makina bozulunca tamirci çağıran adam makinacı, hayatında halat dikmemiş adam reis, 1 ay kursa giden adam gemiciyim, diye piyasada dolaşıyor. İşin en ilginci ise hepsi aynı ağızdan denizciyiz diyor!

Denizci isen eğer bileceksin arkadaş. Denizi bileceksin, gökyüzünü bileceksin, rüzgar geldiği yönden, akıntı gittiği yönden ad alır bileceksin. Güneş nereden doğar nereden batar bunları bileceksin. Kimse kusura bakmasın ama bugün zengin babalarının yelkenlileriyle oynayan çocuklar bile sizden daha denizci.

Bu denizcilik mesleği, kursta, okulda öğrenilmez. Bu meslek görerek, uygulayarak en çokta dinleyerek öğrenilir. Dinle evladım..

Dünya’nın en iyi denizcileri en şanssız olanlardır. Hiç gemin batmadı mı? Çatışmadın mı? Karaya oturmadın mı? Gemin korsan saldırısına uğramadı mı? Yangın da mı çıkmadı? O zaman kulaklarını iyice aç ve beybaba’nı son nefesini vermeden önce dinle!

Gemide çalışan birisi (dikkat et denizci demiyorum) için dünya gemide geçirdiği her gün küçülür, daha da küçülür ve bir gün tüm dünya avuçlarının içine sığacak kadar küçüktür. İşte o gün denizci olduğun gündür.

Gemide ne iş yaptığının bir önemi yok. Bir gemide tek denizci kamarotta olur fenerci de.. Nasıl denizci olunur? Buyrun anlatayım..

Beybaba’nın notları www.dumensuyu.com da…

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir