Dökmeci Gemilerde En Azından 1 Kontrat Atmak İçin 10 Neden

Konteyner gemilerinin bitmek bilmeyen uykusuz manevraları, kısacık liman operasyonları, sıkış tıkış yaşam mahali, daracık koridorları, tabutu andıran yataklarından bunaldınız mı?

Bitmek bilmeyen denetimleri, sigara yasağı, liman görmeden biten kontratları ile Tankerler sizi yaşlandırdı mı? İçinde bulunduğunuz keşmekeş ve koasa artık bir dur demek mi istiyorsunuz?

O zaman derhal kreynli 20.000-50.000 dwt bir dökmeci gemi bulup en azından 1 kontrat çalışmak için 10 nedeniniz var demektir.

1.Adını ilk defa duyacağınız ülkelere gidersiniz.

Djibouti, Trinidad, Gabon, Tuvalu, Honduras gibi pek bilinmeyen limanlara uğrama şansınız vardır. Çin’i, Avustralya’yı, Hindistan’ı, Brezilya’yı, Amerika ve Kanada’yı hepsini değilse en azından bir kontratta birden fazlasını gezme ihtimaliniz çok yüksektir.

2.Limanda uzun süre kalırsınız.

Muhakkak ki gelişmiş ülkelerin gelişmiş limanlarında artık 100.000 dwt gemilerin operasyonları bile saatler içinde tamamlanabiliyor. Fakat Thailand, Vietnam, Malezya, Filipinler, Kamboçya, Şili, Peru, Arjantin, Bahamalar gibi bir çok ülkede kreynli 20.000-50.000 dwt bir dökmeci ile 1 gün değil, 2 gün değil, 3 gün değil yükün ve limanın durumuna göre haftalarca kalma şansınız bile vardır. Yerel dili, dini, insanları, turistik yerleri, türk bakkalının ve dönercisinin nerede olduğunu öğrenmek için bol bol zamanınız olacak.

 

 3.En az 1 kamarotunuz olur.

Tüm gün çalıştığınız yetmezmiş gibi kendi yemeğinizi kendiniz almaktan, kirli tabaklarınızı mutafağa taşımaktan yorulmadınız mı? Yemek ve oturma salonlarının farklı olduğu, 10 çayı, 3 çayı terimlerinin netleştiği 2 kamarotlu gemiler masaldan ibaret değil.

 

4.Yaşam mahali kocamandır.

Akşamları yemek yenilen yerin dışında bir salonun varlığı gemide yaşamanın verdiği olumsuz duygulardan bizleri bir anlığına da olsa alır götürür. Halıyla kaplı, ses sistemleri, televizyonu, barı olmasa olmaz, kafa dengi bir ekiple eğlenceli saatler yaşanır.

Merdivenlerinde insanlar rahatça yürür. Kamarada yürüyecek kadar alan muhakkak vardır. Gemiye geldiğiniz ilk bir kaç gün kaybolcağınız kadar geniştir.

 

5.Güvertesinde volta atabilirsiniz.

Deniz süt liman, hafif bir meltem, mesai bitmiş, duşlar alınmış. Yemek saatine kadar güvertede arkadaşlarla hoş sohbet yapılacak biir yürüyüşten daha güzel ne olabilir. Ayağınıza hiçbir engel takılmaz. 3-4 kişi rahatlıkla yanyana yürür. Batan güneş manzarası da cabası. 

6.Ambarlarında futbol maçı yapabilirsiniz.

Dökmeci gemiler konteyner gemilerinin aksine boşalttıkları limandan yükleme yapmazlar. Ambar temizliği yapılır ve yükleme limanına kadar ambarlar boş seyir yapılır. Fırsat bu fırsat.          

  7.Havuzunda  yüzebilirsiniz.

Bir çok dökmeci geminin çok büyük olmasa da bir havuzu vardır. Deniz suyu ile doldurulmuş bir havuzda mesai sonrası yüzmek çok dinlendirici ve sağlıklıdır. Sizin geminizde havuz yok mu? Hiç üzülmeyin o a
mbarlar nasılsa yakında boş kalacak .

8.Kıç üstünde keyfinizce mangal yapabilirsiniz.

Dökmeci gemilerde kontrollü ateş yakmak serbesttir. Havanın güzel, personelin istekli olduğu günlerde mangalın tadına doyum olmaz.

9.Uzun seyirlerde mesleki bilginizi geliştirme şansı yakalarsınız.

Dökmeci bir gemide çalışmıyorsanız, göksel seyir, büyük daire seyri bilmemeniz gayet normal. Marporttan Yılporta Great Circle yapacak değilsiniz. Tel halat dikişine kadar gemici bağlarının tamamını, kaçıran yangın valflerini kendiniz tamir ederken rayba’nın ne olduğunu, Hidrolik sistemleri, Kreyn kullanmayı, demirde filika ile özgürce dolaşmayı ve daha nicesini dökmeci gemilerde öğrenerek. Denizcilik ve Gemicilik bilgisi yüksek bireyler olabilirsiniz. 

10.Fenerci diye bir gemiadamıyla tanışabilirsiniz.

Fenerci profesyonel gemiciliğin can bulmuş halidir. Usta gemiciler arasından seçilir. Dinamiktir. Mesleki bilgisi yüksektir. Balast operasyonlarında iskandil alır. 2 iskandilmetre ile gezen profesyonel fenerciler vardır.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

5 Yorum

  1. Ahmet

    burda yazilanlarin yarisi yalan, dokmeciye gitmeyin maaslari diger gemilerin yarisi 8-9 ayda cekemiyolar sizi gemiden. bir cogunda kumanya rezalet. zaten turk gemilerinde ascilar asiri kalitesiz 8 ay yemek yapamayan bi adamla kalirsiniz ayni gemide. yasam mahali oyle kocaman falan degil bu yaziyi yazan hangi kafayla yazdi bilemiyorum.

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir