Anasayfa / Eğlence / Gemide Çalış İstridye Mantarı ile Kazan

Gemide Çalış İstridye Mantarı ile Kazan

Sevgili dümen suyu okurları bugün sizler için kendi işinizi kuarabileceğiniz İstiridye mantar yetiştiriciliğini araştırdık.

Son yıllarda oldukça gözde olan,kültür mantarının rakibi ve girişimcilerin gözdesi istiridye mantarının üretimi ve tüketimi git gide artmaktadır. Yüksek oranda demir içeriğine sahip ve ete göre etkisi daha fazla olan istiridye mantarını, et tüketimi az olan kişiler yiyerek ihtiyaçları olan demiri alabilirler. Bunun yanında kolesterolü düşürmesi,bağışıklık sistemini güçlendirmesi,yüksek tansiyonu düşürmesi,kabızlığı gidermesi gibi bir çok faydası olan ve yüksek besin değeri olan istiridye mantarının pazar payını arttırarak önemli bir gıda maddesi olacağı ve önümüzde ki yıllar da kültür mantarının yerini alması beklenmektedir.

Kültürü yapılan diğer mantarlar ile karşılaştırıldığındae çevre koşulları bakımından daha az seçici ve hastalık ve zararlılara karşı dayanımı fazla, besin değerinin diğer kültür mantarlarından daha yüksek olması istiridye mantarın üretimini cazip kılmaktadır.İstiridye mantarının diğer mantarlara göre yatırım maliyetinin düşük, geri dönüşümünün daha çabuk olması ve günde yaklaşık 2-3 saatlik ilgilenmeyle sonuc alıması gibi nedenlerden dolayı son zamanlarda girişimciler için oldukça cazip bir iş fırsatı olmaktadır. Üretim olan her iş kolunda olduğu gibi burda da ilk akla gelen kısım Pazar. Size mantar üretimi yaparken kompost satmak isteyen firmaların üretiğiniz mantarı alacakları beyanına inanarak size kompost ve gerekli malzemeyi sattıktan sonra yolda kalmak istemiyorsanız ürün alımı yaparken baştan sözleşme yapmanızı tavsiye ederiz. Kompostu hazır olarak aldığınızı düşünürsek yaklaşık 1 ay sonra hasat edilecek seviyeye gelmektedir. Burada işe girmeden önce yerinizde uygunsa küçük miktarlarda başlayarak öncelikle üretim ve satış kısmını görerek üretimi arttırmak daha doğru olacak gibi durmaktadır.



Şimdi sizler için İstiridye mantar yetiştiriciliği için neler gerekli onları sıralayalım.

Yapacağınız her iş için gerekli olan sermaye,üretim tesisi olarka kullanabileceğiniz 100m2 lik ala,mantarın yetişeceği “kompost” denen karışım

Burada sermayeniz üretim tesisiznin büyüklüğüne ve durumuna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Alan büyüdükçe alacağınız kompost artacak ve sermayeniz artacaktır. Ayrıca eğer kapalı bir alanınız yoksa boş arazinizi kapalı haline getirmek içinde bir miktar sermaye gerekecektir.

Biz sizler için 100m2 kapalı yeriniz olduğunu düşünerek yaklaşık bir maliyet hesabı çıkardık

Mantar kompostların üzerine koyulacağı demir ranza platform maliyeti 5000 tl‘dir.

Tesisin iklimlendirme sistemi için gerekli olan klimanın maliyeti 5000 tl‘dir.

Havalandırma sistemi için gerekli fanların maliyeti 1000 tl‘dir.

Nemlendirme sistemi için gerekli tesisatın maliyeti 500 tl‘dir.

Tesisin kurulumu için gerekli işçilik maliyeti 4000 tl‘dir.

Diğer maliyetler 1000 tl’dir.

İstiridye mantarı kompost (15 ton) maliyet 9000 tl‘dir.

Yani yukarıdaki hesaba göre 100m2 lik yeriniz olduğunu düşünürsek yaklaşık 26500tl harcayarak kendi istirdye üretim çiftlğinizi kurabilirsiniz.

Mantar kompostları 3 ay boşunda kullanılmakta olup maksimum verim 2,5 aylık sürede sağlanmaktadır. İlk 1 ay yetişme süresi olup sonraki 1,5 ay hasat süreci olucak şekilde gelir hesabımzı yapalım.



İstiridye mantarının hazır kompostlarının tesise yerleştirlmesinden sonra yaklaşık 1 ay sonra hasat edilecek seviyeye gelmektedir ve hasat ettiğiniz mantarların yerine yenileri yetişmektedir. İlk hasat ile birlikte kurmuş olduğunuz 100 metrekarelik tesisinizden günde 100kg civarında istiridye mantar hasadı yapılabilmektedir. İstiridye mantarı nın toptan fiyatının 3-5tl aralığında olduğu hesaba katarsak 4tl kg fiyatı üzerinden hesabımızı yapalım. Hasat ettiğimiz 100 kg istiridye mantarını 400tl den satabiliriz. Yukarıda açıkladığımız 1,5 aylık hasat süresi sonunda 45 (gün) x400 =18000 tl civarında bir kazanç elde edilmiş olacaktır.yani 3 ayda 18000tl kazanç olmuş oluyor.

Tabi maliyetleri hesaplarken üretim tesisinde üretim zamanında oluşacak elektirik,su ve ilaçlama gibi masrafları hesaba katmamıştır. 3 aylık süre için yaklaşık olarak aşaıda listelenen 3500tl civarında bir masraf çıkacaktır.

Elektrik faturası = 2000 tl

Su faturası = 750 tl

İlaçlama = 750tl

Yaklaşık 26500 tl ana sermaye ile kurulabilecek istiridye mantar çiftliği ile 3 ayın sonunda üretim esnasında oluşan masrafları da çıakrdığımızda yaklaşık 14500tl civarında bir para kazanacağımız hesap edilmektedir.

Sonraki üretim kısımlarında masraflarımız azalacağından her ay yaklaşık 5000tl civarında parayı cebimize koyacağız.

Bu işi yapmaya niyetli olan okurlarımız varsa ana sermayeyi azaltmak için uygun bir proje ile Tarım il midirlüklerine başvurarak devletten hibe desteği alabilir ve daha az sermaye ile istiridye mantarı üretim çiftliğini kurabilir.
Ana Sayfaya Dön

DUYDUNUZ MU?

Neden Ben Değil de Filipino Monkey?

Dünyanın neresine giderseniz gidin Filipinli bir denizciyle karşılaşmama şansınız yok. Sevgili dümensuyu okurları Onlar her …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hırsızlık Suçtur (Efendi Kaptanın Yaramaz Kalemine hitaben)