Denizci Eşi ve Yazar Sitem Ateş’in Kitabı El incesi Yayınlandı

Denizci Eşi ve Yazar Sitem Ateş’in ilk romanı olan ‘El İncesi’ Chiviyazıları Yayınevi tarafından yayımlandı. ‘El İncesi’ kadınların denize pek de yakın olmadığı kanısını özenle değiştirecek, incelikle dokunmuş bir roman olarak çıkıyor okuyucunun karşısına.

El İncesi bir denizcilik terimidir. Hem el emeğini hem de ince işçiliği böylesine zarif bir şekilde ifade eden bu deyim, aslında çok sayıda gemici düğümlerinden birinin adıdır. Geminin sahile bağlanmasını sağlayan kalın halatı göndermeye yarayan kılavuz halatına el incesi, el incesini sahile atabilmek için bir ucuna yapılan ve içinde ağırlık bulunan bağa ceviz düğümü denir.

Ateş, ilk romanını; harita üzerinde kolayca gösterilemeyecek 50’ye yakın ülke, sayısız kent, uzun yolculukların ardından ve çoğunlukla liman kapılarından tanıklık ettiği hayatı, değişen insan yüzlerini, denizde ve karada değişen farklı yaşayışları gözlemleyerek kaleme aldı.

Sitem Ateş, sayfalar ağır ağır ilerlerken sizi uzaklara, çok uzaklara taşımak için, ağırlık olsun diye düğümün içine âşkın büyüsünü koydu. Elinde halatı, ucunda imkânsız bir âşkın çıkmazlarıyla düğümlediği cevizi, çok uzaklardan duygularımızın dalgalı sularına attı. Dalga büyüklüğüne bakınca burası fırtınanın gözü!

Ateş, El İncesi’ni okyanuslardan, fırtınalardan, aşk denizlerinden ve çöllerden bize uzatıyor. Ağırlık olsun diye cevizin içine koyduğu sözün büyüsüyle, limanı gemiye bağlıyor…

 

Sitem Ateş Kimdir?

Sitem Ateş 1981 yılında doğdu. 2009 yılına dek çeşitli sektörlerde medya ilişkileri yöneticiliği, basın, proje ve iletişim danışmanlığı yaptı. Dünya denizlerine ve denizden varılan kentlere çizdi hayatının rotasını. İlk defa denize inen bir geminin vaftiz anneliğini yaptığı dahil, yedi farklı gemiyle çıktığı yolculuklarda; çoğu harita üzerinde kolayca gösterilemeyecek 50’ye yakın ülke, sayısız kent, uzun yolculukların ardından ve çoğunlukla liman kapılarından tanıklık ettiği hayatta, değişen insan yüzleriyle farklı yaşayışlar gördü. Yedi denizin tamamınıysa görmedi henüz, bütün rüzgarları yelkenine doldurmadı. Henüz gitmediği diğer her yer ve bir türlü geçemediği Pasifik Okyanusu’nun özlemiyle yelkenlerini yeni yolculuklar için şişirirken, yeni seyir planlarını ‘kağıt denizlerinde, kalemden botlarla, tam yol ileri’ rotasıyla, yine denizlere ve maceralara göre yapmaktadır…

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir