En iyi Denizcilik Şirketini Seçtik! 2017 Yerli-Yabancı Denizcilik Firmaları

En iyi denizcilik şirketlerinden birini seçmek bir gemi adamının denizcilik hayatındaki en önemli ve en zor kararlardan biridir. Aşağıda bulacağınız çalışma bir analizden çok daha öte denizcilik sektöründe yapılmış en kapsamlı piyasa araştırmasıdır.

En baştan belirtmek isteriz ki bu yazımızda en iyi denizcilik şirketini bulurken kendimiz nasıl bir yol izliyorsak tüm tecrübemizle ve sektörün gizli kalmış, fazla paylaşılmamış sırlarıyla eksiksiz bir şekilde sizlere aktaracağız.

Bu meslekte tutunabilmek ve işinizi zevk alarak yapabilmek istiyorsanız bu yazıyı mutlaka baştan sona okumalısınız.

En iyi denizcilik şirketini tercih etmek gerçekten büyük marifet ister, mesleğinizi ya da yeterliliğinizi ne kadar iyi icraa ederseniz edin size uygun bir seçim yapmadıysanız sonuç daima hüsran olacaktır.

Peki en iyi denizcilik şirketi nasıl seçilir? Size uygun, personeline önem veren, sorunsuz, maaşı yüksekten ve gününde yatıran, sigortanızı eksiksiz yatıran terfii olanaklarının olduğu kaliteli denizcilik firmaları nasıl bulunur?

En iyi Şirkette Çalışmak

Yapılan En Büyük Yanlış

Türkiyenin En İyi Denizcilik Şirketleri Analizi

Dünyanın En İyi Denizcilik Şirketlerinin Analizi

En İyi Maaş Veren Denizcilik Firmaları

En iyi Denizcilik Şirketinde Çalışmak

Sıra sizin için en iyi denizcilik şirketini seçmeye geldiğinde yapacağınız araştırmalar sonucu doğru bir karar vermek mevcut koşullar altında bir hayli zor.

Google’a en iyi denizcilik firmaları ya da Türkiyedeki en iyi denizcilik şirketleri yazarak arama yaptığınızda karşınıza genellikle kurs merkezleri, simsarlar ve yeni nesil crew management firmaları çıkıyor. İşte biz bu çalışmayla bunu kırmak istiyoruz.

Bir çok yazı ve bir çok yoruma rağmen en iyi denizcilik şirketi hangisidir? En sağlam gemi firmaları hangileridir? Sorularının cevabını kafanızda oturtmanız pek mümkün değil.

Denizde çalışmak için doğru şirketi seçmek o kadar önemlidir ki, başarınızı, terfii sürecinizi, kazanacağınız parayı, gemide huzurlu günler geçirmenizi kısacası hayatınızı doğrudan belirler.

En iyi Denizcilik Şirketini Seçeceğim derken Yapılan En Büyük Yanlış

“En iyi denizcilik firması demek en iyi maaş veren denizcilik firması demek değildir” cümlesini bir çok kişiden duymuşsunuzdur (özellikle personel müdürlerinden) biz buna tam olarak katılmıyoruz.

Madem en iyi denizcilik şirketlerinden birisiniz neden iyi maaş vermiyorsunuz diye sormazlar mı insana?

Biz bu çalışmayı yaparken sizden gelen yorumları, yaşanmış tecrübeleri, yüzlerce kriteri ve istatistiki verileri harmanlayıp öyle sonuçlar çıkardık.

Şirket seçerken yapılan en büyük yanlış “ARAŞTIRMA YAPMAMAK” tır.

Çalışacağınız şirketin kaç gemisi var? Türk Bayrak mı? Ne kadar maaş veriyor? Sigorta yapmıyorsa (yabancı bayraksa) sigorta farkı veriyor mu? Tecrübeye dayalı maaş artış uygulaması (sinyorita) var mı? Kumanyası nasıl? Terfi durumları nasıl? İzinde bekleme süresi ne kadar? Özel sağlık sigortası yapıyor mu? Gemilerinde yeterli adam bulunuyor mu yoksa minimum standartlara göre mi ayarlanıyor? Sefer bölgesi belli mi? Gemileri genç mi yaşlı mı? Yaşlı ise temiz ve bakımlı mı? Konratınız bittiğinde hemen indirebiliyorlar mı?

Yukarda en önemlilerini sıraladığımız bu soruları şirketleri tek tek gezip personel müdürlerine soramazsınız, hatta deneseniz büyük ihtimalle karşılaşacağız tepki karşısında pişman olursunuz. Peki bu bilgileri nasıl edineceğiz? İşte bu soruların tamamının cevabı her zaman sitemizde olacaktır. Gelin hep birlikte madde madde inceleyelim.

Çalışacağınız şirketin kaç gemisi var?

Bu maddeyi en başa koymamızın önemli bir sebebi var “DEVAMLILIK”. Çalışmaya karar verdiğiniz şirketin 1 gemisi varsa ve siz gemide yalnızca 1 tane olan poziyonlardan birindeyseniz ilk kontratınızı attıktan sonra izinde en az kontrat süreniz kadar beklemek zorunda kalacaksınız.

Yani yılda maximum 6 ay çalışabilirsiniz. Çünkü iyi bir denizcilik firması asla düzenli olarak değiştirmeci personel çalıştırmaz. Değiştirmeci olarak adlandırılan personel genellikle gün doldurmak için gemiye gelir ve ne gemiye ne de işe sizin kadar sahip çıkmaz ve aynı gemiye geri geldiğinizde pişman olursunuz.

Biz “en iyi denizcilik firmasının” en az 3 gemisi olmalıdır diyoruz.

1 tane olan pozisyon için Örn:Kaptan, Baş Mühendis, 2.nciler, Fiter, Elektrik Zabiti, Reis, Aşçı, Kamarot

Türk Bayrak mı?

Türk Bayrağı taşıyan gemi VATAN demektir. Sigorta masraflarından, vergi ödemekten kaçmayan armatör demektir. Peki bu her zaman geçerli mi?

Türk Bayraklı bir gemide çalışırsanız sgk sigortanız düzenli olarak yatar, hakedişleriniz eksiksiz ve gününde yatırılmak zorundadır ve sizi koruyan kollayan bir çok kural vardır. Yabancı bir ülkede başınız sıkıştığında geminiz sizin Vatan’ınız olur. İşsizlik maaşı şartlarını doldurduğunuzda izinde işsizlik maaşı alırsınız ve en önemlisi prim ve yaş gereksinimlerini sağladığınız gün EMEKLİ olursunuz.

Peki yabancı bayraklı gemilerde çalışmamalımıyız? Tabii ki de çalışabiliriz. Eğer şirketimiz sigorta karşılığı olarak söz konusu tutarı bizim maaşımıza ekliyorsa ve bizlere özel sigorta yapıyorsa pekala tercih edebiliriz.

Türk bayraklı gemide maaşınızın yaklaşık %35i SSK, işsizlik sigortası, gelir vergisi, damga vergisi ve asgari geçim indirimi gibi başlıklar altında kesilir. Yani armatör size 10bin lira ödemek istediğinde elinize 6bin500 lira geçer.

Bu da demektir ki Türk Bayraklı gemide aylık maaşınız 6bin500 lira ise yabancı bayrakta 10bin lira olmalıdır. Yani kaybınızın telafisi için %53,8 daha fazla maaş ödemeliler.

Maalesef Türk armatörlerin sahip olduğu gemilerin yüzde 72’si yabancı bayraklı.

Peki armatör neden yabancı bayrağı tercih ediyor?

Vergi avantajı

Banka Anlaşmaları ve Kredibilite

Çalışan Sigortaları

Türk Bayrağının Gri Listede olması (maalesef yeniden gri listeye düştük)

Peki tercih edilen bayraklar hangileri?

Marshall Adaları, Panama, Malta, Moldova, Rusya, Liberya, Cook Island, Belize, Bahama ve Sierra Leone

Peki Türk bayrağını tercih eden armatör saf mı? Vatanını çok mu seviyor?

Maalesef bunu tamamı için söylememiz mümkün değil ama saf olmadıkları kesin. Türkiye’de kabotaj taşımacılığı yapabilmek için geminizin muhakkak Türk Bayraklı olması gerekmektedir.

Kabotaj: Devletin kendi limanlarına iç taşıma konusunda deniz ticaretinde tanıdığı ayrıcalıktır. Dünyanın bir çok ülkesinde kabotaj kanunu uygulanmaktadır.

Ne kadar maaş veriyor?

Sitemizde bugüne kadar 50 civarında yerli ve yabancı şirketin maaş slakasını ayrıca itf maaş skalalarını yayınladık. Bunları inceleyerek kıyaslama yapmak şansı bulabilirsiniz. Görev yapacağınız pozisyonda maaş skalanızı belirleyip bir karar almanız lazım.

“Az maaş alayım kafam rahat etsin” aklınızda böyle bir fikir varsa bunu derhal silin. Daha fazla maaş veren şirketler bunu gemileri daha zor diye yapmıyorlar tam aksine onların gemileri daha iyi oluyor. En iyi denizcilik firmalarından biri olmak konusunda devam eden rekabetin bir parçası sadece.

Unutmayın ki siz düşük maaş veren firmaları tercih ettiğiniz sürece maaşlar düşmeye kurlar sabitlenmeye devam edecektir.

itf: Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (yani lojistik sektöründe çalışan kişilerin haklarını koruyan ve standartlarını belirleyen bir tür sendika.

Şirketlerde neden referans uygulaması var ve ne kadar etkili?

En iyi denizcilik şirketinin hangisi olduğuna karar verirken öncelikle sistemin ve denizcilik piyasasının nasıl yürüdüğünü anlamakta büyük fayda var.

Türkiye’nin en iyi denizcilik şirketleri hatta Dünya’nın en iyi denizcilik şirketleri de dahil olmak üzere tüm denizcilik firmalarında torpil geçerlidir. Bunun ismi bir çok şirkette referans olarak geçer.

Torpilim yok diye hemen inancınızı kaybetmeyin. Nedenlerini ve nasıllarını anlatacağız.

Referansınızın boyutuna göre şirketlerin kapısı pek ala size açılabilir. Kendinizi bir anlığına şirketteki yetkilinin yerine koyun. Ulaştırma Bakanı ya da Müsteşarı arayıp yeğenine stajyer olarak bu firmada yardım edilip edilemeyeceğini soruyor. Cevabınız “bizim için onurdur” da olabilir “ben notumu alayım yardım etmeye çalışırız” da. Her iki cevapta da yardım edersiniz.

Bir de şöyle düşünelim önceki firmanızda çalıtığınız kaptan/çarkçıbaşı sizden çok memnun oldu ve gittiği firma daha iyi sizi de orda istiyor. Referans olarak adını yazdınız. Bu hem sizin, hem sizi tavsiye eden kişinin hemde personel müdürünün lehine çok olumlu bir olay ve bu şekilde kullanıldığı müddetçe biz de destekliyoruz.

Şirketin Personel Departmanını Anlamak

En iyi denizcilik şirketi seçerken öncelikle Denizcilik Şirketlerinin ve personel departmanlarının nasıl çalıştığını anlamakta büyük fayda var.

Bir sınava gireceğinizi düşünelim, ehliyet sınavı, üniversite sınavı ya da herhangi bir sınav. Sınava girmeden önce sınavla ilgili araştırma yapmaz mısınız? Sınava hazırlanmak için yazılmış bir kitap/test varsa çözmezmisiniz? Sınava sizden önce giren kişilere neler sormuşlar? En çok nelere dikkat edilmesi gerekiyormuş?

İşte bu mantık Denizcilik Şirketinizde de geçerli. Personel Departmanının sizden beklentisini çok iyi anlamalı ve en iyi denizcilik şirketinde çalışmak için Personel Müdürü sizden ne bekliyorsa onu sizde görmesini sağlamalısınız.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

22 Yorum

 1. eldar ananidze

  merhaba .ben eldar ananidze. ben gurjistan oturiom.shimdi iis yok,geme chalishma istiorum.ben usta iacgi evraklar 3/5 var.mv stia bay chalishio 1 sene.benim telefon nomerasi var burda,lutfen is var ben araim…turkche ve ruscha normal bilior.saagholsun…allah sende

  Yanıt
 2. cavit ayser

  bilmem dogrumu tespit yapmisim. sirketlerin cogu birden fazla kontrat yapan gemiciler istemiyor. atik tecrubeye bakan yok. geminin pervanesi donuyorsa, bir limandan oburune gidebiliyorsa, gemicinin hic onemi yok. birzamanlar kalkavanin dedigi gibi, gemici kil gibidir kestikce cikar zihniyeti daha bariz bir sekilde karsimiza cikiyor. o iyi firmalar turkiyede artik cok kalmadi. onlarin personeli belli zaten. turkiyedeki butun gemicileri bunyesinde calistirmalarini onlardan bekleyemeyiz.
  karma denizciligin hikmet k gemisinde 20 gun calisabildim. sirketde maasimin 2000 tl si bankaya gerisinin gemide elime verilecegini soylediler. o an aklima bisey gelmedi zaten avans ihtiyacimiz hep oluyor diyedusundum. ancak daha sonra aklima dustuki, maksat sigortami en asgariye dusurmek icinmis.

  Yanıt
 3. Nureddin

  o yazı yazmışsınız mübarekler, mübarekler birkaç firmada koysaydınız,
  en güvenilir firmalar,
  en iyi maaşı veren firmalar
  en köklü firmalar,
  gelecekteki işlerde en iyi referans olabilecek firmalar,
  türk bayraklı firmalar,

  Yanıt
 4. Oktay Metin

  selamlar Oktay Metın.iş konusunda yardım.fırma perdonel mudurlerıne duyurmak istıyorum.yeterliliğimle YAGCI ve ya Usta makına tayfası için işe hazırım.tum belgeler var.eksıgım yoktur.meslekı konuda tecrubelı olup Meslek yuksek OKulu Motor kısmını bıtırdım.Herhangı saglık açısından bır sorunum yoktur.Alkol kulalnmıyorum.YAGCI/USTA MAKINA TAYFASI İşe hazırım.acilen katılmakta istıyorum.İstanbuldayım.Tel:05413230488

  Yanıt
 5. mesut ishakoğlu

  ismim mesut ishakoğlu 2013 yılından itibaren gemilerde(denizlerde)görev yapmaktayim.murat hacibekiroğlu2(3000tl)(86 gün)ve güneşli gemisinden maaş alamadığımdan dolayı erken indim(3000tl)maaşımı ödemediler.selay denizcilikte 92gün görev yaptım.selay denizcilikte önceden düzgün ödenen paralardan sonra sorun yaşamaya başladım ve 45 ile 2 ay arasında maaş ödemesinden dolayı (2014-2015)yıllarında erken ayrıldım.gate denizciliğe(mavi marmara) ait yolcu gemisinden alargada olduğundan ve çalişmamasından dolayı lımanı olmamasından dolayı ayrıldım.azov ltd.şti.ne ait azov gemisinde lübnan,arabistan ve ürdün güzergahında 6 ay görev yaptım.tramola2 roro gemisinde ve beykoz yakıt barcında görev yaptım.ulusoy5 roro gemisinden tersanede elemanlarını göndererek bizi önceden işe alıp sonrada bahanelerle kullanılmak üzere tersanede bizi kullanıp çeşmede indirdiler.cenk denizciliğe ait cenk y gemisinde değişmeci olarak görev yaptım.manta denizciliğe(gimak denizcilik)ait erdeniz ve birdeniz gemilerinde 16.08.2016-21.11.2016 tarıhleri arasında görev aldım.erdeniz gemisinde çalışırken geçici olarak birdeniz gemisine göreve gönderdiler.birdeniz gemisinde görev yaparken erdeniz gemisinde yerime eleman alınınca ve birdeniz gemisi çalışmayınca birdeniz gemisinden ayrılmak zorunda kaldım.önceden belirtiğim hususlardan dolayı ustagemici unvanımı almış bulunmaktayım.kimyasal ve petrol ileri sertetifikalarımı da almiş bulunmaktayım.cenk group denizcilik firmasında cenky gemisinde çaliştim.son firmam naklet denizcilik firmasında çalışırken ufak bir kaza geçirdim ve istırahat bitti çalişma izni aldıktan sonra tekrar çalişmaya başlıyorum.gerekli işlemlerin yapılmasını saygılarımla arz ederim.gempo üye numaram:150672 ve tlf.numaram:05326023753 ve 02163969036

  Yanıt
 6. ramazan ektiren

  Ben 4 aydir bir yatta calisiyorum bizim armatorun tersanedede bir gemisi var kisacasi tamir edilen gemilerde calistigim icin bir yagcinin 3 senede ogrenemiyecegi bilgileri kisa surede ogrendim ama vardiyem olmadigi icin is bulamiyorum yardimci olursaniz sevinirim 0544 547 34 09

  Yanıt
 7. Murat Barut

  Merhaba ben yaklaşık 15 yıllık denizciyim görevim elektrik zabiti sayın dümen suyu sitesi editörü arkadaşım öncelikle emeğinize ellerinize sağlık diyorum başarılarınızın devamını diliyorum.
  Genel olarak hemen hemen tüm konularda bizleri ve denizciliğe yeni başlayan meslektaşlarımızı aydınlattığınız için ve bu harbi ve dobra tutumunuzdan dolayı size çok teşekkür ediyorum.
  Burada benim yorumumu okuyup bana kızacak olanlar olabilir ama bende sizin gibi dobra ve açık sözlüyüm haklarımızın gasp edilmesini istemiyoruz.
  Sık sık sitenizi ziyaret ediyorum birçok makalenizi okudum yorum yapan arkadaşların bazıları sizi halen anlayamamış siz cesaretli bir şekilde hakkaniyetli davranarak yerine göre tam oturmuş dokunaklı makaleler yazıyorsunuz halbuki herkesin çok kolay anlayabileceği dilden ama maalesef yorum yapan arkadaşlar sizi yanlış anlıyor ben sizi çok iyi anlıyorum ve size her konuda katılıyorum.
  Sizden dileğim ilkelerinizi bozmadan aynı şekilde yeni makalelerinizle devam etmeniz ve denizcilik literatüründe inşallah köklü hakkaniyetli değişiklikleri yapmanız bildiğiniz üzere maalesef üzülerek söylemem gerekirse Türk denizcileri birlik içinde uyumlu değil bu acı gerçek benim gibi düşünen arkadaşları derinden yaralıyor.
  Başarılarınızın devamını dilerim kolay gelsin emeğinize yüreğinize sağlık.

  Yanıt
  1. Editor

   Merhaba Murat bey öncelikli yorumlarınız için teşekkür ederiz.Şartlarımız el verdiğince denizciliği ilgilendiren konularda makaleler ve haberler paylaşmaya devam edeceğiz. Sizin nezdinizde DümenSuyunu takip eden meslekdaşlarımızdan tek ricamız bilgilerini ve yaşadıkları tecrübeleri yorum yaparak yada anlatarak insanlara iletmeleri bildiklerimiz çarpılarak büyüsün haklarımızı ögrenelim. Yorumunuz için teşekkürler…

   Yanıt
 8. yılmaz duvarbaşl

  Aşçıyım yaşım 50 emekliyim bütün evraklarım tamam uygun bulursanız firmanızda sürekli çalışmak istiyorum ben kendim için bir şey söylemek istemiyorum çalışınca sizler karar vereceksiniz karar sizin ben sadece iş istiyorum işimi hakkıyla yaparım maaşım gününde ödensin yeterince erzah gemiye gönderilsin başka bir şey istemiyorum ve ekmek pişiririm pide poğaça börek yaparım bir yıl ev yemekleri yapan bir yerde çalıştım 10 yıl taksi durağı işlettim yaklaşık 30 personelim vardı bu sürede personelimin yemeğini ben yaptım denemenizi isterim ümit ediyorum memnun kalacaksınız NOT şuan için istediğiniz an çıkabilirim gmi adamı cüzdanım sağlık raporum pasaportum hijyen sertifikam tamamını yeni aldım bir şans verin sürekli çalışalım rahat ve emin olun işimden
  Saygılarımla
  Yılmaz duvarbaşı
  Tel 0536 705 55 55

  Yanıt
 9. yılmaz duvarbaşl

  aşçıyım emekliyim sürekli çalışmak istiyorum işime sadık bir insanım temizlik ve ahlaklı olmak dürüstlük en fazla önem verdiğim prensibimdir işine saygılı olan bir yapıya sahip bir insanım tel 0536 705 55 55 yılmaz duvarbaşı

  Yanıt
 10. Özcan Arslantürk

  Slm adım Özcan 13 yildir denizdeyim usta gemici yim acil işe ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim tanker kuru yük konteyner da çalıştım yardimci olursaniz sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum saygilarimla 05362896660

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir