Eşimle Beraber Gemiye Çıkmak İçin 88 Mantıklı Sebep

Eşimle beraber gemiye çıkmam için 81 mantıklı sebep 🙂

Sevgili dümensuyu okurları her biri özenle seçilmiş bu 81 maddeyi zevkle okuyacağınızı ümit ediyoruz. Bizlere desteğini hiç esirgemeyen denizci eşlerine sonsuz sevgilerimizle…

 1. İnsanı yoldan yola, seferden sefere sürükleyen bir duygudur ”aşk” ve tabii ki eşinle gemiye çıkmak için yine en kuvvetli duygudur. Aşk!.Mantıktan baskın gelir kimine göre ve benim için de iyi ki de öyle oldu.evliliğinizin en güzel günlerini birlikte geçirebilmek adına kariyerinizi bir kenara koyup,sevdiğinizin peşinden gitmektir.o nedenle ilk ve en kuvvetli sebebim budur. AŞK (Duygu Özlü)
 2. Benim için en başta gelen ve geçerli sebep kesinlikle şudur: Eşinizin zorlu ve insanın doğasına aykırı mesleğini yerinde görüp, ne kadar anlatsa da anlayamayacağımız “işin gerçeğini” yaşayarak onunla öğrenmek için. (Pınar Aktı Yeşil)
 3. Hastalıkta-Sağlıkta, İyi günde-Kötü günde diye söz vermiyor muyuz birbirimize? İşte tüm bu sözü dibine kadar tutabileceğimiz ispatıdır gemiye çıkmak! (Didem Dilar)
 4. Dünyayı gezen bir eviniz olur (Ayşegül Elveren)
 5. Teknoloji Detoksu : ) (Hande Aksu)
 6. Evliliğinizin en güzel günlerini ayrılık ,özlem ve gün sayma olmadan yan yana beraber yaşayabilme şansıdır eşinizle gemiye çıkabilmek.Beraber olmak! (Duygu Özlü)
 7. Maddi açıdan sağlam bir birikim yapabilmek için. Mesela makyaj yapmaya gerek olmadığı için fondöten paramız cebimizde, evde elektrik su harcamımız senelik yarı yarıya düştüğü için giderimiz, gelir olarak cebimizde, şu pahalılıkta arabamıza yakıt almadığımız için en az 6 aylık yakıt gideri cebimizde 🙂 (Pınar Aktı Yeşil)
 8. Çünkü birlikte en güzel gün batımını, en güzel gökyüzünü , en yıldızlı geceyi ve en güzel dolunayı seyredebileceğiniz yer gemidir. (Gizem Gülcan Galeli)
 9. Eşinin yanında olması gemideki her işini daha istekli yapmasını sağlayabilir. (Didem Dilar)
 10. Hayatın bize sunduğu her bir anı beraber kucaklamaktır denize beraber çıkabilmek (Duygu Özlü)
 11. Temizlik için 1+1 ev kadar alan. 6 ay ev işlerinden izindi benim için (Hande Aksu)
 12. Gemide beraber karadaki sevdiklerinize kavuşmak için yenilen fasulyeyi saymak çok daha güzel bir nedendir. Sevdiklerinizi çok özlemek ve onlara kavuşmayı heyecanla beklemek! (Duygu Özlü)
 13. Kötü hava koşulları , deniz hayatının zorlukları ,özlemlerine alışmak ,Evliliğin iyi günde ve kötü günde söylemini hayata geçirmenin bir başka göstergesidir. Herşeyi beraber göğüslemek,paylaşmak! (Duygu Özlü)
 14. Yemek, bulaşık, sofra kur, kaldır yok (Hande Aksu)
 15. İşiniz başınızdan aşkınken , yorgunluktan ölürken normal bir işte çalışıyorsanız akşam eve gittiğinizde sevdiğinizi görüp birlikte iki laf edip birer bardak çay içince tüm yorgunluğunuzu sıkıntılarınızı unutursunuz fakat denizciler için durum öyle değildir ama sevdiğiniz yanınızda geminizde kamaranızda olursa sizden daha şanslı denizci yoktur (Gizem Gülcan Galeli)
 16. Eşinizin iş yükünü bir nebze hafifletmek, ona destek olmak ve motive etmek; Bu bazen ondan habersiz yaptığınız bir kurabiye-pasta olur bazen ise hiç beklemediği bir anda hazırladığınız ufak bir süpriz, inspection öncesi evrak hazırlığında yardım, zorlu seyirlerde, manevralarda ve durumlarda yüzünüzdeki bir gülümseme ve birkaç tatlı söz… Bunların eşiniz üzerindeki etkisi başlı başına harıka bir sebep bana göre… (Duygu Özlü)
 17. Aklındaki “kontrat bitsin bir an önce ineyim” düşüncesi hafifleyebilir. (Didem Dilar)
 18. Denizciliğe dair daha önce kulaktan duyma tüm bilgilerinizi unutup,denize ve bu meslege ait herşeyi yaşayarak hissederek öğrenmek ,mesleğe ve denizcilere ait saygınızın her gecen gün artması. Özetle denizde yaşanılan hayatı denizden gözlemlemek! Ve tabiki kendinizi bir nebze denizci hissedebilmek gurur duyulacak bir sebep. (Duygu Özlü)
 19. Eşinizin çalıştığı ve yaşadığı atmosferi çok daha yakından tanıma şansı. Sahi biz tüm gemileri bu filmlerdeki aşk gemileri gibi biliyorduk öyle değilllermiş? Bugüne kadar yaşadığımız konfor noktalarının dışına çıkıp, her türlü yaşam alanında mutluluğu huzuru ve hayatı paylaşabiliyor olmanın güzelliğine erişmek. İki gönül bir olunca samanlığın (dünya denizlerinin) seyran olması. (Duygu Özlü)
 20. Eşinizle karadaki insanlara nazaran çok daha fazla görüşme, birlikte vakit geçirme şansı. Dolu dolu 24 saat geçirip beraber iki sevgilinin ötesine geçebilme.. (Duygu Özlü)                                                                                    
 21. Biz eşler karadayken uydu telefonundaki sınırlı konuşmamızda onun “bugün manevra vardı veya Port State geldi” demesiyle yorgunluktan helak olduğunu anlayabilmemiz için. (Pınar Aktı Yeşil)
 22. Bu kadar birlikte zaman geçirdikten sonra birbirinizi her yönden çok daha iyi tanımanız eşşis nimet sayılabicek bir sebep yada altın sebep :)) (Duygu Özlü)
 23. Beraber yeni kültürleri yaşamları kısacası dünyayı keşfetmek, hatta çoğu zaman insanların uçak bileti alarak dahi gidemeyeceği , bilinmeyen rotaları beraber görme şansı. (Duygu Özlü)
 24. Bilmeyenlerin gözünde canlanan denizcinin o muhteşem beyaz üniformasının aslında bir işçi tulumu olup, tankları incelerken veya piston çekerken yağ, kir, pas vs. içinde kalıp simsiyah hale büründüğünü görmek için. (Pınar Aktı Yeşil)
 25. Kötü havaya girildiğinde sallantının ne olduğunu tokat gibi hissedip, tüm kırılabilecek,ses çıkarabilecek eşyaların neden sabitlendiğini anlayabilmek için. (Pınar Aktı Yeşil)
 26. Herkesin hayatında birkaç kez tanık olduğu ve hiç unutamayacağı anlar, güzellikler, manzaraiarın içinden birden çok kez sessiz sakin ve birbaşımıza geçiyor olma hissi. Mükemmel sebeplerden biri. (Duygu Özlü)
 27. Denizde bulunduğunuz an içinde teslimiyet ve kabulleniş duygularını derinden tecrübe edip yaşamınıza entegre etmek… (Duygu Özlü)
 28. Kişisel gelişim kitaplarının çalışmalarının tavsiye ettikleri noktaları aslında denizde her gün yaşıyor olmak. (Duygu Özlü)
 29. Yetinmeyi bilme hissini sonuna kadar yaşamak.. (Duygu Özlü)
 30. Köprüüstünde sabah 4.00-8.00 vardiyasında güneşi doğurup yepyeni güne merhaba diyebilmek ve akşam 16.00-20.00 vardiyasında kahve içerken günü beraber bitirebilmek için.(bunu tabi kaptan eşleri için söyleyebilirim) (Pınar Aktı Yeşil)                                                                                                                                          
 31. Küçük şeylerden mutlu olma hisssini arttırma gerçeği.. (Duygu Özlü)
 32. Apayrı bir dünyada apayrı bir hayatı eşinle yaşama şansı (Duygu Özlü)
 33. Özgür bir hayatı eşinle paylaşma (Duygu Özlü)
 34. Gökyüzünün kızılından moruna, turuncusundan pembesine, grisinden mavisine binbir tondaki renk değişimine hergün bir başka şekilde tanık olmak için. (Pınar Aktı Yeşil)
 35. Rutinin dışına çıkıp karadaki hayata dışarıdan bakma şansının olması (Duygu Özlü)
 36. Güzellikleri çok güzel ,zorlukları çok zor olan deniz hayatına tüm tonları renkleri ile birlikte tanık olabilme ve bunları anılarında biriktirebilmek yine altın sebeplerden biri bence 🙂 (Duygu Özlü)
 37. Deniz canlılarının kendi ortamlarında güzel olduklarını mesela yunusları vahşi su parklarında insanların oyuncağı olarak değil de gemiyle yarışırken görüp başüstünden onlara seslenebilmek, o heyecana bürünebilmek için veya balinanın sadece kuyruğunu görebilmek adına saatlerce lumbuzdan bakınmak,köprüüstünde ağaç olabilmek için. (Pınar Aktı Yeşil)
 38. Günlerce,aylarca süren seyirler sonunda karaya ayak basmanın normalden fazla verdiği haz ve şükür hissiyatını tadabilmek ..bunun değerini bilmek. (Duygu Özlü)
 39. İnsan kaynaklı stresten uzak olmak .. (Duygu Özlü)
 40. Erkek işleri olarak tabir edilen teknik ve elektronik işler,bugüne kadar kuaför vs ile hallettiğiniz kişisel işler ( saç kesme,saç boyama vs) daha birçok konuda yeterlilik sahibi olmak; bakınız elinden her iş gelmek 🙂 senelerdir kuaför masrafından tasarruf ettiğim , haklı gurur yaşadığım güzel bir sebep heheh 🙂 (Duygu Özlü)
 41. Ulaşım sorunu ve trafiğin olmaması. İş yerine 15 saniyede varmak ,eşinizin her an bir telefon mesafesinde olması ve 15 saniyede evde olması 🙂 (Duygu Özlü)
 42. Güvertede yürürken,kırlangıçta kahveni yudumlarken, baş üstünde güneşin doğuşunu yada batışını izlerken hissettiğin dünyadaki tek insan olma hissii..yine harika ötesi sebeplerden… (Duygu Özlü)
 43. Sevdiğinle olmak bizim için lüks olduğundan birlikte daha uzun zaman geçirebilmek, hatta sınırsız zaman (Hande Aksu)
 44. Doğal gaz ,elektrik ,su faturalarınızın mutfak masrafınızın olamamasıdır denize eşinizle beraber çıkmak :p (Duygu Özlü)
 45. Hazırcılıktan çıkıp pratik ve çok yönlü düşünmeyi olmayan şeylere üzülmek yerine   deniz şartlarınla birşeyler üretebilmeyi öğrenmek 🙂 (Duygu Özlü)
 46. Yaratıcılığınızın artması ve elinizdeki kaynakları çok daha verimli kullanabilme yeteneği . (Duygu Özlü)
 47. Karadaolup harcama yapamayacağından para biriktirmek (Hande Aksu)
 48. Sevdiğini sabırla ,özlemle ,sevgiyle beklediğin limanlardan gemiye katılmak ve yine bir denizci olarak ayrılma hissi. (Duygu Özlü)
 49. Yapamam,edemem,korkarım dediğiniz tüm tabularınızı törpüleme ve yüzleşme için harika bir yerde olma sebebi bir nevi hayat okulu 🙂 (Duygu Özlü)
 50. Mutfakta bildiğiniz yada sevilen özlenen tarifleri gemi personeli için pişirmek ,ve onların yüzlerinde o mutluluğu görmek ‘’kendimizi evimizde gibi hissettik yenge ‘’ cümlesini duymak 🙂 bunu paylaşabilme hissi….en duygulandığım anlardır…gemideki arkadaşları bu ufacık şeyle mutlu edebilme iyi hissettirebilme de benim için güzel bir sebep.. (Duygu Özlü)                                                                                                                          
 51. Her nekadar ev hanımı olarak mutfakta iyi olsanız da buarada kısıtlı imkanlarla da olsa kendinizi çok daha geliştirme fırsatınız olması,aşcıbasından birçok yöresel yemek öğrenme şansı da yine güzel bir sebep. (Duygu Özlü)
 52. Okyanus ortasında gemiye eşlik eden martılara, yunuslara,balina, uçan balıklar tanışma şansı. (Duygu Özlü)
 53. Zaman bolluğu içerisinde kendine organize ama telaşsız çok daha fazla keyifli zaman ayırma fırsatı; spor, yoga, kitap okuma, yeni bir dil öğrenme,fotoğraf çekme, yap boz yapma, el işi, film,müzik , dans, resim,vb aktivitelerle ruhunuzu dinlendirme ve zenginleştirme. (Duygu Özlü)
 54. Bazen yeri gelir 3 ayı denizde gemi üzerinde geçirirken bazen de bir ay içinde avrupanın 4 başkentini görme ayrıcalığına sahip olma. (Duygu Özlü)
 55. Gelecekte çocuklarınıza anlatacağiniz binlerce değişik anının olması (Duygu Özlü)
 56. Karşılaştığınız durumlar ve yaşadıklarınız, Vizyonunuzun ,bakış açınızın gelişmesi,hayal dünyanızın zenginleşmesi ve en önemlisi her zaman hayata pozitif açıdan (güzel tarafından) bakabilmek için bize sunulmuş hediye gibiler. Deniz ve onun mavi rengi onları hayata geçirmek için ihtiyacımız olan umud ve gücü verir bize. . bu da yine hayat dersi niteliğinde eşsiz bir sebep. (Duygu Özlü)
 57. Hayallerimize gerçekleştirmek için ihtiyacımız olan maddi birikimi ayrılmadan, normalden daha kısa bir sürede elde edebilmek. (Duygu Özlü)
 58. Gemide olmak gibi yolculuk, yolda olma hissini yaşayıp aslında içimize yolculuk edebileceğimiz mükemmel bir yerde olmak; kara hayatında istesekte elde edemeyeceğimiz bu sakinlikle geçen zaman içinde kendimize yönelmek,kendi potansiyelimizi keşfetmek bir takım şeyleri sorgulamak ve düşünmek..bizi gerçekten çok daha farkında çok daha müteşekkir, olumlu ve huzurlu kılar… (Duygu Özlü)
 59. Hatta bu farkındalık içimizde uyuyan hayallere, projelere ve atılımlara karaya ayak bastığınız ilk andan itibaren ışık tutar ve uygulamaya koyulursunuz. (ki biz bunlardan birçoğunu gerçekleştirmiş olmanın ve olacağımızın mutluluğunu yaşıyoruz (Duygu Özlü)
 60. Belki eşinizle beraber yılın 8-9 ayını karadan sevdiklerinizden uzakta geçirirsiniz ama tatilde karada geçirdiğiniz 2-3 ay çok daha dolu ,verimli ve değerli olur.Zamanın sevdiklerinin kıymetini bilme de yine kıymetli bir sebep. (Duygu Özlü)
 61. Ev tanımının sevgiyle kaplı dört duvar olduğunu ve dünyanın her yerinde bir evinizin olduğu gerçeğini yine yaşayarak öğrenmek. (Duygu Özlü)
 62. Sabretmenin erdemine tecrübeyle sabit bir şekilde sahip olmak ve buna binlece kez şükretmek. (Duygu Özlü)
 63. Farklı karakterlerde insanlarla aylarca aile olmak, benzer duygularla , ortak kaderle , ortak bir hayat yaşamak . Beraber daha selametli, daha keyifli ve huzurlu seferler için yeni fikirler üretmek. Dayanışma ruhunu hissetme.Üniversite ve askerlik dışında başka nerde tanık olursunuz böyle bir atmosferere tabiki denizcilikte (Duygu Özlü)
 64. Sıradışı doğa olaylarına tanıklık etme(kuzeyin ışıkları, muson yağmurları, hortumlar, eşsiz güzellikteki gökkuşakları, dev dalgalar, harika yakamozlar) (Duygu Özlü)
 65. Dört mevsimi bir bavula sığdırma durumunu bizzat deneyimlemek. (Duygu Özlü)
 66. Gökyüzü ,ay ve yıldızlarla arkadaş olmak, yeri gelince sohbet etmek.. (Duygu Özlü)
 67. Tertemiz kaliteli deniz havasını ciğerlerine çekmenin ayrıcalığı (Duygu Özlü)
 68. ‘’hayatınızın meditasyonu’’adlı çalışmaya giriş yapma. (Duygu Özlü)
 69. DümenSuyunu geride bıraktıkça sevdiklerine yakınlaşıyor olmanın dayanılmaz hafifliğini içinde hissetmek. (Duygu Özlü)
 70. Bu ve bunun gibi yüzlerce sebebi bize veren yaşatan Yaradanımıza kendimizi en yakın ,en güzel hissedebileceğimiz yer Deniz ve bunu beraber paylaşabildiğimiz için binlerce kez şükür ediyoruz. Denizin Bize, bana ve daha birçok denizci eşine kattıkları için… İyi ki eşimle beraber dünya denizlerinde hayatın seyrindeyim Ve isteyen herkesin bu tecrübeyi en az bir kere yaşamasını canı gönülden dilerim. (Duygu Özlü)
 71. İşin gerçeğini algıladıktan sonra artan farkındalığımızla, ‘beni bugün neden aramadın!’ gibi trip ve komik sızlanmalarımızdan sıyrılmak için. (Pınar Aktı Yeşil)
 72. Arkadaşlarıyla olan gemi, denizci muhabbetlerinde fransız kalmayıp, mesela bir draft okumanın veya VHF’ten çağırmanın veya balast basmanın ne olduğunu bilip sohbete eşlik edebilmek için. (Pınar Aktı Yeşil)
 73. Her limanda bir sevgili yapacak kadar zamanlarının olmadığını, dışarıya çıkmak için zaman bulduklarında ise bize hediyelik birşeyler alıp ve gemilik abur cubur ihtiyaçlarını tamamladıktan sonra kalan zamanlarında şansları varsa güzel bir yemek yediklerine şahit olabilmek için. (Pınar Aktı Yeşil)
 74. Televizyon,telefon,internet gibi karadaki gereksiz bağımlılıklarımızdan son derece uzak kalıp beyin rahatlığımıza kavuşabilmek için. (Pınar Aktı Yeşil)
 75. Karada bir türlü zaman ayıramadığımız kitap okumalarına gemide kitap kurdu olacak kadar zaman bulduğumuz ve diğer hobilerimizi gerçekleştirebilecek ortam yaratabildiğimiz için. (Pınar Aktı Yeşil)                     
 76. Normalde gitmeyi aklımızdan geçirmeyeceğimiz birçok ülkeyi görüp,farklı kültürleri öğrenmek,farklı yemekleri tadabilmek ve bambaşka insanlarla tanışıp sohbet edebilmek için. (Pınar Aktı Yeşil)
 77. Uzun ve aşk dolu bir balayına çıkabilmek için. (Pınar Aktı Yeşil)
 78. Geminin stresinden,yorgunluğundan,sıkıntısından uzaklaştırabilmek ve küçücük kamarada derdine derman, yalnızlığına arkadaş olabilmek için. (Pınar Aktı Yeşil)
 79. Aylarca aynı ortamda bulunup sabah akşam dipdibe yaşamanın güçlüğünü aşıp,birbirine karşı çok daha anlayışlı olabilmek ve alttan alabilmeyi öğrenebilmek,dik başlılığı biraz törpüleyebilmek için. (Pınar Aktı Yeşil)
 80. Özgürlükle tutsaklık arasındaki çizgide gidip gelip bir de gemide nasıl sabredilir(yani sadece karada beklerken değil) tecrübelenmek için. (Pınar Aktı Yeşil)
 81. Birçok ilk’i beraber yaşayıp,birçok yerden farklı,güzel ve eşsiz anıya sahip olabilmek ve ileride çocuklarımıza anlatabilecek çeşitli ve gerçek hikayeler biriktirebilmek için. (Pınar Aktı Yeşil)
Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

3 Yorum

 1. SafetyOfficer

  Eşinle denize cıkmak güzel de buna imkan veren firma ve zihniyet yok ne yazık ki . Var mı türkiyede bir elin parmagını geçer mi her zabitine eşiyle çıkmaya izin veren ? varsa paylaşın bilgilenelim.

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir