Eşimle Birlikte Gemiye Gitmek İstiyorum

Denizci Eşleri Buraya! Dümen Suyu ekibi olarak artık Denici Eşleri isimli bir köşemiz var.

Bu bölümü oluşturmadan önce bir çok denizci eşi ile görüştük, anlattık.. dinledik.. Uzun uzun röportajlar yaptık. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan “ünlü” denizci eşleri ile gemide ve karada yaşadıkları anıları, zorlukları ve hayata dair içinde kendinizi bulacağınız satırları artık bu köşeden okuyabilirsiniz.

Muhakkak ki bu köşenin olmazsa olmazı işin başlangıcı…

Denizci olan eşimle nasıl gemiye çıkarım? Gemi adamı cüzdanı nasıl çıkarırım? Sağlık raporu nasıl çıkarılır? Pasaport Harçları ne kadardır? Zorlukları, kolaylıkları, güzel ve kötü yanları nelerdir? Tüm bu sorularınızın cevabını bulacaksınız.

Bizleri takip ederek, iletişime geçerek, röportajlarımızı gerçekleştirmemizi sağlayan değerli denizci eşlerine bir kez de buradan teşekkür ederiz.

Yazının bundan sonraki kısmı bizlerden desteğini esirgemeyen bir “yenge” mize ait. “Yenge” – “Yenge Hanım” gibi lafları artık çok sık duyacaksınız hazır olun : )

Kendisi “Gemi adamı nasıl olunur” , ” Maaşlar ne kadar” , “İş bulmamda yardım eder misin” gibi iyi niyetli sorularla çok karşılaştığı için bu yazıda adının yayınlanmasını istemedi.

GEMİ ADAMI CÜZDANI ÇIKARMAK

Selamlar herkese 🙂

Gemi adamı cüzdanı çıkarma işlemini bu kadar uzuuun ve detaylı yazmamın sebebi benim gibi gemiye gitmek isteyen yenge hanımlara bilgi vermektir 🙂

Karar Anı

Hiç kolay olmadı, düşünsene tüm hayatını değiştiriyorsun, ister bir macera de, bir serüven de her ne dersen de 🙂 Öncelikle bir karar vermen gerekiyor, gitmek veya gitmemek adına, sonrasında ise bu kararı hayata geçirmen gerekiyor.  Burda biraz da eşimin tabiri ile güven, özveri ve tecrübe gerekiyor. Tabi kararı verdikten sonra, bir de netleştirme aşaması var, orda en büyük tavsiyem sakin olun, kabuğunuza çekilin, iyi düşünün 🙂

Gerekli Evraklar ve Süreç

Şimdi burda bilmeyenler için açıklamam gereken bir detay var; gemiye eş durumundan katılanlar için 2 yöntem varmış, birincisi benim yaptığım gibi “Kamarot Yeterliliği” ile gemi adamı cüzdanı çıkarmak, ikincisi ise bazı gemilerde mevcut olan “Yolcu” kotasından herhangi bir gemi adamı cüzdanı olmaksızın pasaportunuzla eşinizin yanında gezmek. Bu tamamen eşinizin çalıştığı şirketin politikası ile ve gemideki yolcu kotası ile ilgiliymiş,  ben bildiğim konudan devam edeyim, yani “Gemi adamı cüzdanı nasıl çıkarılır?” sorusundan.

Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Çıkarılır

Bu sürece girmekte kararlı olan herkese öncelikle bol sabır diliyorum.

İhtiyacınız Olan Evraklar

STCW & Güvenlik Sertifikaları:

Bu STCW kursu dedikleri şey 5 temel sertifika kursu aslında, sertifikalar sırasıyla şöyle;

  • Personel Güvenliği Sosyal Sorumluluk Eğitimi
  • Denizde Kişisel Can Kurtarma Teknikleri Eğitimi
  • Temel İlkyardım Eğitimi
  • Yangın Önceleme ve Yangınla Mücadele Eğitimi
  • Can Kurtarma Araçlarını Kurtarma Eğitimi

Toplamda 90 saat sürüyor, yani normal koşullar altında hafta içi hergün 09:00 – 14:00 arası giderseniz 3 haftada bitiyor. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı uzayabiliyor, mesela fiilen kursta bulunma mecburiyetiniz var, ben hergün istisnasız gittim, sadece bir gün geç kaldım; onda da Limandan müfettişler geldi, benim kurs bir hafta uzadı malesef, o yüzden gidin güzel kardeşlerim, 1 haftanızı heba etmekten iyidir..

STCW kursu ile birlikte bir de güvenlik sertifikası almanız lazım, onun da tam adı Birleştirilmiş Gemi Güvenlik Eğitimleri. Eğitimleri tamamladıktan sonra sınavlara girmeniz gerekiyor, sınavlarda Milli Eğitim’den ve Liman Başkanlığı’ndan denetçi geliyor, aman diyim sınav saatlerinizi kaçırmayın, hiç şansınız yok beklemek zorunda kalırsınız bir sonraki sınav açılana kadar.

Sınavlarınızın bitiminde, kurs tarafından eğitim bilgileriniz Liman Başkanlığı’na ve Milli Eğitim’e götürülüyor, ordan bir STCW bir de Güvenlik için 2 adet Seminer Katılım Belgesi geliyor. Liman cüzdanı için temelde en gerekli belge bu 2 belge. Tabloda yazdığım gibi sınavlara girdikten sonra yaklaşık 1 hafta içinde bana seminer katılım belgeleri geldi, gemiye katılacağınız tarihin hesaplamasını yaparken bu 1 haftayı da göz önünde bulundurun.

Gemi Adamları Sağlık Yoklama Belgesi

Bu belge ne kadar sağlıklı olduğunuzu gösteriyor : ) Ufak bir sağlık karnesi gibi düşününün, evrağı Liman Başkanlığı’ndaki Sağlık Merkezi Tabipliği’nden çıkarmanız gerekiyor. Öncelikle anlaşmalı hastanelerden birine gidip uzuuun bir formu doktorlara doldurtmanız gerekiyor. İstanbul’dakiler için bildiğim kadarıyla Pendik Şifa Hastanesi ve Alman Hastanesi’nden belge alınabiliyor; zaten gemi adamı sağlık belgesi alıcam diyince, direk 6-7 doktora sırayla görünmenizi istiyorlar. İşitme testinden tutun da, ortopedist ile egzersiz hareketlerine kadar komik komik bir çok işlemden geçtim : ) İdrar ve kan örneği de veriyorsunuz herhangi bir bulaşıcı hastalığınızın olup olmadığına bakıyorlar, aynı şekilde göz doktoru, psikaytr, dahiliye vs doktorlara da görünüyorsunuz. Ben jet hızıyla tam 2.5 saatte fln bitirdim, ordan oraya koşa koşa, Pendik Şifa’dan aldım raporu, hijyan açısından gerçekten kötü durumda; ama işinizi çabucak halledebiliyorsunuz. Sonrasında o uzuuun formu alıp Tuzla Liman Başkanlığı’na götürdüm, günün sonunda elimde olan bir sarı kağıt. Onu da her yere taşımak durumundasınız seyirlerde.

İkametgah ve Sabıka Kaydı

Bildiğiniz gibi ikametgah muhtarlıktan veya Nufüs Müdürlüğü’nden alınabiliyor; Sabıka kaydı ise ister Adliye Sarayı’ndan alabilirsiniz, isterseniz E-Devlet üzerinden çıktı alabilirsiniz. E-Devlet şifresi Gemi adamı cüzdan başvurunuzu takip etmek için zaten gerekli olacak, PTT’den 2 TL’ye alın bence.

Liman Harcı

STCW kursunu bitirdikten ve sınavlara girdikten sonra, kursunuz sizin için sistemde bir kayıt açıyor; bu kaydın açılmasıyla birlikte, Halkbank şubelerine gidip ben Gemi Adamı Cüzdan Harcı yatırıcam diyorsunuz, Halkbank’a liman işleri yeni devrolmuş, o yüzden benim gittiğim şubedeki gişeci anlamadı, Denizcişik İç Sular Ödemesi de diyebilirsiniz, 3 farklı dekont verecek size, 2’sinin üstünde Gemi. Lim. Hrç yazıyor, birisinin üstünde ise Denizcilik İç Sular Ödemesi yazıyor.

Diplomanızın aslı ve fotokopisi, vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi

Şimdi buraya kadar herşey güzel, yukarıda bahsettiğimiz 5 maddeyi de tamamladıysanız hiç zaman kaybetmeden Liman Başkanlığı’na gidip evraklarınızı teslim edin; mesela benim kadar şanslıysanız (!) Ankara’da Liman cüzdanlarının yenilenmesi nedeniyle liman cüzdanı kalmaz, sizin cüzdan hemen basılmaz fln, olabilir böyle şeyler : ) Ben Tuzla Liman Başkanlığı’na gidip teslim ettim, sevgili Yenge Hanımlar eğer oraya gitmeyi düşünüyorsanız size tavsiyem kesinlikle aracınızla gidin, Allah’ın unuttuğu yer tanımının karşılığı mekan olarak, git git bitmiyor; ama limandaki memurlar çok anlayışlı ve yardımsever…

Liman cüzdan başvurunuzun durumunu ise  buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Linkte ilk açılışta hizmet hesaplama günü diyo da siz bakmayın ona, ekranın sağındaki “Giriş Yap” a tıklayorsunuz, ordan sizi edevlet e yönlendiriyor, Ptt den alacağınız şifreyi oraya giriyorsunuz ve taa taaa, karşınızda 🙂

 

Ben Liman Cüzdanı başvurumu 30 Ekim’de yaptım, cüzdan bana 8 Kasım’da ulaştı. Yalnız cüzdanı getiren postacı amcayı görünce o kadar sevindim ki, zannediyorum uzun zamandır fatura veya kredi kartı dağıttığından bu kadar sevinen bir alıcı görmemiştir, amca da mutlu oldu ben teşekkür ettikce 🙂

Bitti mi sandın?

Şimdi cüzdan da geldi ya, bir keyfiniz yerine gelmiştir; ama durrrrun daha bitmedi!! Daha gidip polis vizesi almamız gerekiyor liman cüzdanımıza!

Polis Vizesi Nasıl Alınır?

Nasıl mı, öncelikle Emniyet Müdürlüğü’nin randevu sayfasına buradan giriyorsunuz; aynı pasaport alırken randevu alır gibi orda Gemi Adamı Cüzdanı – İlk Müracaat diye bir seçenek var, oraya tıklayıp randevunu alıyorsunuz. Sonra Vatan Caddesi’nde bulunan Emniyet GM’ne gidiyorsun, giderken yanınıza alman gerekenler, Nüfus cüzdan aslı ve fotokopisi, 2 adet vesikalık ve gemi adamı cüzdanınız.

Randevusuz kesinlikle işlem yapmıyorlar, randevuyu 2 gün sonrasına rahatça bulabiliyorsunuz, 1-2 saat bekledikten sonra kaşeli ve imzalı olarak cüzdanını geri veriyorlar.

Derin Bir Oh Çekme Zamanı

Bundan sonra 3 tane ana belgemiz oluyor, Pasaportumuz, Gemi Adamı Cüzdanımız ve Sağlık Yoklama Belgemiz. Bu aşamaya kadar bana sürecin maliyeti ise şöyle oldu :

 

Pasaport Harcı

Burda yazıya sonradan bir editim var, pasaporta 250 yazmıştım; çünkü bir senelik almıştım : ) Siz kaç senelik alacaksanız ona göre hesabı değiştirirsiniz, bir senelik almanızı önermem, bu sene gittim tekrar 10 senelik aldım, boşu boşuna 2 kez defter parası vermiş oldum..

Görüşmek Üzere…

Ana Sayfaya Dön

 

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir