Esin & Gökalp Ceylan (Denizci Eşi Röportajları)

Nerden bilirdim sırf merakımdan çıktığım “Kholmsk” gemisinin hayatımı değişeceğini…

Ben ilk zamanlar çok plan yapıyordum ama zamanla ayağını karaya basana kadar plan yapmamayı öğrendim.

Esin & Gökalp Ceylan

Selamlar adım Esin Ceylan 28 yaşındayım. Çalışma hayatına erken başladığım için üniversite okumakta geç kaldım, geçen sene İstanbul Üniversitesi Dış Ticaret bölümünü kazandım şuan hem okuyor hem de gemi, uçak, kara taşımacılığı, liman, gümrük ve Dış Ticaret kollarında hizmet veren bir Lojistik firmasında operasyon uzmanlığı yapıyorum.

Eşim Gökalp Ceylan da 28 yaşında İTÜ Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümünden mevzun ve şuan Ditaş Uzakyol 2.Mühendis görevinde çalışıyor.

Eşim ile ilkokul arkadaşıyız ama 13 yıl birbirimizi görmedik, tekrar görüşmemize vesile gemi oldu  çalıştığım firma İskenderun Limak Limanının işletmeciliğini yapıyor kullandığımız programın eğitimi nedeni ile 2 günlüğüne oraya gitmiştim, 9 senedir meslek hayatım boyunca gemiyi yakından görmek nasip olmamıştı boşluk bulunca merakımdan gemiye gitmek istedim tabi ki özçekimsiz de olmaz. Nerden bilirdim sırf merakımdan çıktığım “Kholmsk” gemisinin hayatımı değişeceğini bu vesile ile başladık görüşmeye o zamanlar eşim Varna’daydı biz yaklaşık iki ay mesajlaştık Türkiye’ye gelir gelmez buluştuk ve şuan 1 aylık evliyiz. Dönüp arkama baktığımda iyi ki o gemiye çıktım diyorum. 

Eşimi üniformalı olarak ilk gördüğüm yer nikah sonrası dış çekimimizde oldu.

(Not: Üniformanın da ayrı bir karizması olduğunu söylemeden de geçemeyeceğim)

Evlenmemizde etkili olan şey ise ortak hayallerimiz her geçen gün artan sevgimiz birbirimiz için yaptığımız sayısız fedakarlık ve gemici düğümü gibi olan bağımızdır.

Eşleri Uzakyol da çalışan denizci eşlerine göre evet Türk sularında çalıştığı için şanlıyım tlf sadece seyir halindeyken zor çekiyor, iş yoğunluğuna göre ara sıra limanlarda ender de olsa demirde Süvari Bey müsaade ederse çıkabiliyor. Tabi ki her zaman o kadar da şanslı olamıyoruz. O gemi planladığımız saate gelmiyor gelse yanaşmıyor yanaşsa da işi oluyor ya da benim çalışma saatlerime hatta hep hafta içine denk geliyor o zamanlar burnumun dibine kadar geliyor aynı şehirde o var ben varım ama bir yemek bile yeme lüksümüz çoğu zaman olmuyor en kötüsü de bu oluyor. Uzakyol da çalışan denizciler bize nazaran uzun tatil yapabiliyorlar ama eşimin şirketi sadece kontrat usulü değil sigortalı olarak da çalıştıkları için 1 ay maksimum 45 gün izin yapabiliyorlar tabi şirketten aranırsa aniden de gidebiliyor mesela yeni evli olmamıza rağmen şirketten gelen bir tlf ile apar topar gemiye gitme durumunda kaldı, bu yüzden bavulumuz bir köşede hep hazır bir şekilde bekliyoruz. Eşim açısından zor bir diğer yanı da Türk sularında çalışmalarını nedeni ile seyir süreleri kısa olması yoğun tahliye ve yüklemeden dolayı sürekli manevra yapıyor bu da onun için çok yorucu oluyor.

Benim de çalışmam görüşebileceğimiz o kısa zamanları iyice yok ettiği için birlikte gemiye çıkmak çok istiyoruz ama çalıştığı firma bu duruma maalesef sıcak bakmıyor şirket prosedür gereği sadece limana yanaştığı zamanlar yükleme bitene kadar gemide olmamıza müsaade ediyorlar.

Denizciye gönül vermiş hanımlar için söyleyeceğim biz sadece onlardan uzağız ama onlar sevdiklerinden her şeyden uzak oldukları için mesleklerini kabullenip aşırı sabırlı ve destekçi olmalılar.

Birlikte veya kendileri için uzun vadeli plan, program yapmamalarını tavsiye edebilirim ben ilk zamanlar çok plan yapıyordum ama zamanla ayağını karaya basana kadar plan yapmamayı öğrendim.

İşin en üzücü yanı gemiye gönderirken vedalaşma olsa da bu ayrılıklar aşkınızı, sevginizi ilk gün ki heyecanını her daim koruyor geldiğinde ise o sayılı günlere, saatlere dünyaları sığdırıyorsunuz.

Kısacası beklenen değerli, beklediğine değiyor ve çoook seviyorlarsa zaten bir şey yapmalarına gerek yok çünkü istemeseniz de bütün huylarınız, alışkanlıklarınız yavaş yavaş değişiyor, Dünyanız onun etrafında şekillenip dönmeye başlıyor..

Sitem Ateş Röportajı

Baş Mühendis Eşi Ebru Eyüpoğlu Sünbül Röportajı

Denizci Eşi Tuğçe Yardımcı İpek

Denizci Eşi Hafize Pur

Denizci Eşi Sinem Kahya Öz

Denizci Eşlerine Tavsiyeler-Cansu Aktaş

SILA KALKAVAN ROPORTAJI BOLUM 1

Denizci Eşi Kpt.Ayşegül Elveren Röportajı

Cansu Aktaş Röportajı

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir