Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Kariyer Günleri Son Günü

FATSA DENİZ BİLİMLERİ FAKÜLTESİ I. KARİYER GÜNLERİ’NİN 9. VE SON GÜNÜNDEDENİZCİLİK SEKTÖRÜNE DAMGA VURMUŞ ÜÇ DUAYEN FİRMAYI AĞIRLADI

Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi DUİM bölümü tarafından düzenlenen I. Kariyer Günleri etkinliğin XI. ve son gününde, sektörün üç farklı dev firmasını ağırladı: YaSa Holding, Arkas Denizcilik ve Nakliyat A.Ş ve Zenith Gemi İşletmeciliği. YaSa Denizcilik adına Genel Koordinatör Sn. Erbil Özkaya, İşletme Müdürü Sn. Gazi Gökpınar, Tanker Personel Müdür Yardımcısı Sn. Göktan Gökalp ve Eğitim Enspektörü Sn. Hüseyin Özdemir; Arkas Denizcilik ve Nakliyat A.Ş Başkan Yardımcısı Sn. İbrahim Kontaytekin ve Zenith Gemi İşletmeciliği Genel Müdürü Sn. Enver Bilgi, okulumuza gelerek bizleri onurlandırdılar.

Oturum, Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Sn. Prof. Dr. Bahar Tokur’un konuşmasıyla başladı. Konuşmasında I. Kariyer Günleri boyunca gelen, öğütler veren ve tecrübelerini aktaran firmalara teşekkür ederken, öğrencilerin de bu fırsatı eğitim ve meslek hayatlarında okullarını en iyi şekilde temsil ederek değerlendirmeleri gerektiğini dile getirdi. Öğrencilerine sonuna kadar güvendiğini ve her zaman arkalarında olduğunu belirten Sn. Prof. Dr. Bahar Tokur kürsüyü YaSa Denizcilik Genel Koordinatörü Sn. Erbil Özkaya’ya bıraktı.

Denizciliğe yıllarını vermiş sektörün duayenlerinden Sn. Erbil Özkaya konuşmasında yılların denizcilik tecrübesiyle öğrencilere çok kıymetli öğütlerde bulundu. Öğrencilere iyi bir zabit olup meslekte başarılı olmanın sırrının mesleği sevmekten ve çalışkan olmaktan geçtiğini öğütledi. Öğrencilere çalıştıkları firmaya aidiyet duygusu beslemelerini ve mesleği bırakmadan önce denizde en az 10 yıl çalışmalarını tavsiye etti. Denizcilikte İngilizcenin hayati öneme sahip olduğunu da vurgulayan Sn. Erbil Özkaya sonrasında YaSa firmasının genel tanıtımını içeren sunumunu yapmak üzere kürsüyü YaSa Denizcilik İşletme Müdürü Sn. Gazi Gökpınar’a devretti. Sunumun ardından Arkas Line Ticaret Filosu Genel Müdürü Sn. İbrahim Kontaytekin kürsüyü devraldı.

Sn. İbrahim Kontaytekin Arkas Line’ın tanıtımını içeren sunumunu yaparken bir yandan da engin tecrübesi ve yılların denizcilik deneyimi ile öğrencilere değerli öğütlerde bulundu. Genel olarak firmalarının izlediği politikalardan, filo gemilerinden ve filonun işleyiş yapısından ve filolarında çalışacak zabitlerden beklentilerinden bahsetti. Öğrencilere denizcilikte en önemli üç şeyin mesleği sevmek, okumak ve İngilizce bilmek olduğunu öğütleyen Sn. İbrahim Kontaytekin kürsüyü firma sunumunu yapmak üzere Zenith Gemi İşletmeciliği Genel Müdürü Sn. Enver Bilgi’ye bıraktı.

Yabancı bir şirket olan Scorpio Group’a bağlı Zenith Gemi İşletmeciliği’nin genel hatlarıyla tanıtımını yapan Sn. Enver Bilgi sunum sırasında uzun yıllara dayanan denizcilik tecrübesi ve engin bilgileriyle öğrencilere çok kıymetli öğütlerde bulundu. Yabancı bir şirket ile çalışan biri olarak İngilizcenin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Sn. Enver Bilgi denizcilik mesleğini yapacak birinin mutlaka İngilizce’yi ana dil gibi konuşabilmesi gerektiğini dile getirdi. Sunumların ardından kahve molası verildi.

            Oturumunikinci seansında Sn. Erbil Özkaya, Sn. İbrahim Kontaytekin ve Sn. Enver Bilgiöğrencilerin sorularını sektörün üç büyük firmasının yöneticisi konumundaki üçduayen denizci olarak cevaplamak üzere kürsüye geldiler. Öğrencilerinsorularını alırken bir yandan onlara da sorular sorarak sohbet ortamıoluşturdular. Yıllara dayanan denizcilik tecrübeleriyle ve engin bilgileri ileöğrencilere hayatlarına yön verecek öğüt ve tavsiyelerde bulundular. Örfadetin, saygının ve mesleğe olan sevginin önemini dile getirdiler. Kadın erkekayırımı yapmaksızın isteyen herkesin başarılı bir denizci olmasının mümkünolduğunu ve başarıyı sağlamak için önce mesleğin sevilmesinin, çok çalışmanın,okumanın ve İngilizce’nin önemini tekrar vurguladılar.

Öğrencilerin Türk denizciliğinin dünya piyasasındaki yeri, firmalar tarafından yürütülen sosyalfaaliyetler, gündemdeki regülasyon değişiklikleri ve firmaların budeğişikliklere bakış açıları, alternatif yakıt türleri, firmalara olan sibersaldırılara karşı alınan önlemler ve daha pek çok konudaki sorularını çokbeğendiklerini, okuldaki öğrencilerin ve öğretim üyelerinin ilgi ve alakalarınıve okuldaki disiplini çok sevdiklerini söylediler. Öğrencilere eğitim ogretim,stajlarında ve profesyonel hayatlarında başarılar dilediler. Gözlerinde bumesleği uzun yıllar başarılı bir şekilde yapabilecek ışığı gördüklerinibelirttiler. 

            Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi DUİM bölümü tarafından düzenlenen ve gelecek Kariyer Günlerinin de öncüsü olacak I. Kariyer Günleri etkinliği her gününü dolu dolu geçirdi. Sektöre damga vuran öncü ve dev firmaların okulumuzda ağırlanmasını ve öğrenciler ile bire bir temasa geçmelerini sağlayan I. Kariyer Günleri öğrencilerin sektöre karşı ufkunu açarak hayatlarına yön veren bir etkinlik niteliğinde idi. Kıymetli dekanımız Prof. Dr. Bahar Tokur’a , değerli hocalarımız Dr. Nihan Şenbursa, Kpt. Fatih Sana ve bölüm başkanımız Dr. Ercan Yüksekyıldız’a ve sektörün tüm değerli katılımcılarına en içten teşekkürlerimizi iletmekten mutluluk duyuyoruz.

Benzer yazılar

3 Yorum

 1. FATİH ŞEN

  SLM PERSONEL MUDURLERINE SORUYORUM HEPINIZ YAPANCI PERSONELE GECTINIZ İŞ BASVURUSU YAPMYA GELINCE HEPINIZDE BIR HAVALAR NERDEYSE BURNUNUZDAN KIL ALDIRMIYORSUNUZ BIRDE UTANMADAN KARIYER GUNLERINE KATILIYORSUNUZ BIRAZ OLSUN KENDINIZE BIR SAYGINIZ OLSUN HIC UTANMIYORSUNUZ BIRAKIN İŞ BASVURSU YAPMAYI ARTIK GUVENLIKTEN GECEMIYORUZ BIRAKIN SURATIMIZA BAKMIYORSUNUZ HEPINIZDE BIR HAVALAR SAYENIZDE INGILIZCEYI OGRENDIM YAPANCI FIRMALARDA CALIŞIYORUM İŞ GÖRÜŞMESİ GELEN İNSANLARA İNSAN GIBI DAVRANIN

  Yanıt
 2. MUSTAFA

  DÜŞMANINIZ VARSA İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSLİĞİNİ TAVSİYE EDİN. OKULU KENDİ ESNAF DÜKKANLARI YAPMIŞ İSTEDİKLERİ ÖĞRENCERE STAJ SAYIP PROSEDÜRLERİ ÇİĞNİYORLAR. OKUL GEÇİRTİYORLAR. DERS GEÇİRTİYORLAR. HER TÜRLÜ USÜLSÜZLÜK ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR. DENİZCİLİKLE ALAKASI OLMAYAN 4 SENE ÖNCESİNE KADAR UZAKYOL ZABİTİ YETERLİLİĞİ OLMAYAN BU OKULUN NASIL DÖNDÜĞÜNÜ GÖRÜN. HER TÜRLÜ PEŞKEŞ ÇEKMEK, ADAM KAYIRMAK, EĞİTİM VERMEDEN VARDİYA ZABİTİ YETİŞTİREN BU OKULU VE BUNLARI YAPAN EĞİTİM GÖREVLİSİ KILIĞINDAKİ YETKİLİLERİNİ SONUNA KADAR KINIYORUM.

  Yanıt
 3. Fatih

  Fatih ve mustafa kardeşimin yorumlarına katılıyorum.Ama bu ülkeyi akp ve akp ye veren insanlar bu hale getirdi.Her yere denizcilik liseleri, denizcilik myo lari, denizcilik fakülteleri açıldı ve gün geçtikçe sayıları artıyor. Üniversite mezunu işsiz sayısı tuik 2019 verilerine göre 1 milyon 111.Bunlarin çoğunluğu 4 yıllık. Armatörlerin çoğunluğu akp ye yakınlığı ile bilinir. istedikleri herşeyi akp ye yaptırıyorlar. Krizi bahane ederek heryere denizcilik fakültteleri açtılar.Spnunda ne oldu bir sürü iuzakyol vardiya zabiti iş ariyor. Aklı başına gelen benim gibi akp liler bu seçimde oyları chp ye verdiler. Artık gözlerinizi açın ve akp ye oy vermeyin. Tayyip erdoğan diyorki milli gelirimiz arttı. Cebinize bakın bakalım ne kadat paranız var. Zengin daha zengin oldu fakir daha fakir oldu. Birde 3 milyon 250 bin suriyeli geldi srilankalisi bangladeshlisi afganı geldi memleket battı. Ülke çok büyük bir felaketin içine gidiyor. Bu ülkede Türkiye vatandaşının suriyeli kadar değeri yok. istanbul üniversitesi eğitimi çok kötü o konuda hem fikirim. Ordan mezunlara zabit değil torba deniliyor.Deniz örf adetlerindende haberleriyok. Anne babanız akp ye oy veriyor diye oy vermeyin.Gerçekleri görün artık. Allah sonumuzu hayır eylesin.

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir