GEDDAD Genç Denizciler Dayanışma Derneği

GEDDAD Genç Denizciler Dayanışma Derneği

GEDDAD Genç Denizciler Dayanışma Derneği kimdir nedir merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. DümenSuyu ekibi sizler için kısa adı GEDDAD olan Genç Denizciler Dayanışma Derneği ni mercek altına yatırdı.

GEDDAD Genç Denizciler Dayanışma Derneği İstanbul’da 2011 yılında Kpt.Umur ZAMANOĞLU başkanlığında kurulmuş Bir Sivil Toplum Örgütüdür.  Gönüllülük esasına dayalı bir sistemden beslenen GEDDAD hiçbir karşılık beklemeden ülkemiz adına başarılı arama kurtarma çalışmalarında (SAR: Search And Rescue) bulunuyorlar.

GEDDAD Genç Denizciler Dayanışma Derneğinin kuruluş amacı denizcilik öğrencileriyle denizde yapılabilecek faaliyetler ve sektörün geliştirilmesini sağlamak iken bugün geldikleri noktada ihtiyacı olan herkese en ivedi şekilde ulaşmak için 7 gün 24 saat hazırda bekleyen kalifiye bir ekibe kavuşmuştur.

Öğrendiğimiz kadarıyla Haliç, Maltepe, Haydarpaşa, ve Silivri olmak üzere 4 farklı lokasyonda konuşlanmış şekilde hizmet veriyorlar.

GEDDAD Genç Denizciler Dayanışma Derneği Başkanı Umur Zamanoğlu Mersin Üniversitesi Denizcilik bölümü mezunudur.

Yüksek öğrenimi esnasında ve sonrasında yurt dışında bir çok Denizcilik ve Arama Kurtarma alanında faaliyetler sürdürmüş, ülkemize bu alanda ilk sayılacak Profesyonel Gönüllü Kurtarma alanında envanter ve emsaller sunmuştur.

GEDDAD Genç Denizciler Dayanışma Derneği Başkanı Umur Zamanoğlu:

“Deniz emniyet ve güvenlik sistemlerine yönelik AR-GE çalışmaları yapıyoruz. Yaptığımız bu AR-GE çalışmalarında daha sonra; lise, meslek yüksekokulu ve fakültelerde okuyan denizcilik öğrenciyle beraber kendi içimizde uygulamalar ve pratikler yapıyoruz.

Tekne nasıl yanaşır, nasıl kalkar? Teknenin tipleri, elementleri gibi konulara okulda eksik kalınan eğitimleri biz burada kendi içimizde tamamlamaya çalışıyoruz. Artık kendi botlarımızla ve deniz unsurlarımızı suya indirip prototip çalışmalarına başladık.

Aynı zamanda biz bir gönüllü ordusuyuz. Bu gönüllü ordusu olarak denizde emniyet ve arama kurtarma alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Arama kurtarma alanında denizde yüzen 6 adet unsurumuz var. Kapalı ve açık kasa olarak boylarına göre değişkenlik gösteren RİP bot dediğiz araçlardan oluşuyor. Bunun dışında karada da lojistik destek araçlarımız var”

“Marmara Denizi’nde denizden ve karadan intikale hazır durumdayız. Hem bu bölgelerde denizcilik okullarında okuyan öğrenciler uygulamalı manevralar yapabiliyorlar.

Üst sınıflardan aldıkları bilgileri alt bölümlere aktarıyorlar. Hem de afet ve kaza durumlarında acil müdahale ekibi olarak olay yerine intikal ederek en kısa sürede arama ve kurtarma çalışmalarına dahil olmuş oluyorlar. Devletin tüm organlarıyla koordineli bir şekilde tüm afet durumlarında hareket ediyoruz”

GEDDAD

“İşin finansal kısmında devletin hibe fonlarından ve destek projelerinden yararlanıyoruz. Dernek olarak hiçbir şekilde, ne emniyet görevi, ne kurtarma görevi, yedekleme, çeki ve sportif faaliyetler gibi etkinlikler için hiçbir şekilde nakdi karşılık kabul etmiyoruz.

Biz gönüllüyüz. Karşı taraf zorunda değil ama bize yardımda bulunmak isterse, biz hibe olarak can yeleği, yakıt, operasyon malzemeleri gibi bizim ihtiyacımız olan malzemeyi temin ediyorlar. Biz kesinlikle para kabul etmiyoruz”

“Eğer mümkünse bir gün bütün üniversite hocalarıyla birlikte biz akademik eğitimimizi tamamlamak istiyoruz. Biz burada akademik eğitim açısında yeterli imkanlara sahip değiliz. Eğer hocalarımız bize gönüllü olarak destek olurlarsa ya da okullar arası bir protokolle daha iyi denizciler ve daha kalifiye zabitler yetiştirmek istiyoruz.

Okulda hocalar akademik ve teorik manada eğitim verirler. Kendi simülatörlerinde ve laboratuvarlarında bir yere kadar eğitim verebilirler. Oysa burada bizim dediğimiz; teknelerimiz, botlarımız, telsizlerimiz var. Biz bunları burada bozabiliyoruz, kırabiliyoruz, modifiye edebiliyoruz, araştırabiliyoruz, geliştirebiliyoruz. Farkımız bu”

“Olası bir olayda bizim toplamda 12 personelimiz görev yerine ulaşabilecek şekilde sistemimiz dizayn edildi. Bu sistemde botlarımızla, karada ve denizden veya amfibik unsurlarla ivedi bir şekilde İstanbul Boğazı’nda en fazla 20 dakika içerisinde müdahale edilmediğimiz herhangi bir yer yok. Şuana kadar denizden cenaze çıkarılması görevinde bulunduk.

14 gün boyunca kayıp şahısların aranması görevlerinde bulunduk. Kumburgaz’da, Rumeli kavağında, Haydarpaşa limanında meydana gelen bir kazaya ivedi bir şekilde müdahale de bulunduk. Jurnale baktığımızda bu yaz için 14 vaka görebiliyoruz.

Biz donanımlarımızla ve ekipmanlarımızla eğitim ve öğretimlerimizin daha kaliteli bir şekilde devam ediyoruz. Daha iyi birer zabit olacağımızı düşünüyoruz. Bunun için belli standartları tutturduk. Bununla alakalı çeşitli kurum ve kuruluşlarla arama kurtarma, güvenlik ve emniyet faaliyetlerini icra ediyoruz. Bizim bütün personelimiz gönüllü.  Ancak amatörler. Ancak ve ancak en büyük dayanağımız biz STCW ve konvansiyonlarına uygun personel tarafından donatıldık.

Bizim ilkyardım belgemiz iki günde kursunu alıp bir günde sınavına girip aldığınız belgelerden değil. İMO standartlarında ilkyardım belgesine sahip personelimiz var. Bütün belgelerimiz ve yeteneklerimiz İMO standartlarındadır. Bu belgelere uygun bir şekilde hareket ettiğiniz zamanda Shell gibi büyük firmalar da sizinle çalışmak istiyorlar”

KİMLER KATILABİLİR

“Her isteyen gönüllü bize katılamıyor. Bize gelmeniz için kesinlikle STCW belgeniz olmanız gerekiyor. Denize gönül vermiş olan herkes gelebilir. Elimizden geldiğince onlara gerekli eğitim veririz. Ancak biz ona bir sertifika veremeyiz.  Sıfırdan gelen bir insana akademik eğitim vermeden ar-ge çalışması yapamazsınız.

Denizde sportif amaçlı haftada bir kullanan birini, ben denizi seviyorum dediğinde onu da arama kurtarma elemanı yapamayız. Onun için de ilk yardım belgesi olması gerekiyor ama bizim için yetersizdir. Bu denizde ilkyardım belgesi denizde geçerli olan STCW olması gerekiyor. Bu belge olmazsa çıkılamaz açık denizde. Bizde bu belgeyi vermeye yetkili olmadığımıza göre gerekli belgelere sahip olması gerekiyor. Bu zaten dernek tüzüğümüze de aykırı, mantığa da aykırı”

GEDDAD EKİPMANLAR

GEDDAD Genç Denizciler Dayanışma Derneği istasyonunda aşağıdaki ekipmanlar bulunuyor.

9 Bot

250 Personel

1 Helikopter Platformu

2 Adet 25 Metre Çeki kapasiteli Tam Kapalı Bot Hangarı

350 Metre Kare Sosyal Alan

2 adet 40 Personel Kapasiteli Brifing ve Ders salonu

2 Kazazede Kapasiteli Revir

Bay/Bayan Soyunma kabin ve hijyen alanları

60 Personel Ekipman Kapsiteli Sea Suit DRY are

21 Metrekare OYK Çalışma ofisi

15 Metre Kapasiteli 12 Bot Rıhtımı

Acil Durum Müdahile İskelesi

288 Metre kare İdari Alan

TEKNİK :

SOLAS A Class ( Dublikasyon ) 25 W VHF Santrali

Dual Band VHF / MF / HF İstasyonu

96 nm ARPA RADAR HQ İstasyonu

SOLAS A CLASS NAVTEX Receiver

SOLAS A CLASS AIS Radar

8 nm Gece Görüş Doom Kamera İstasyonu

1 nm İstasyon Denetim ve güvenlik sisitemi

8 nokta HD Sabit Kamera

Kısıtlı Bölge Kartlı Giriş Sistemi

GEDDAD Genç Denizciler Dayanışma Derneği İçişleri Bakanlığı ve Sahil Güvenlik komutanlığının kendilerine vermiş oldukları yetkiler ile hiçbir karşılık beklemeden ülkemiz adına başarılı arama kurtarma çalışmalarında (SAR: Search And Rescue) bulunuyorlar.

Kendilerini DümenSuyu ekibi olarak tebrik eder. Başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

2 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir