Gemi Kaptanı 890 Bin USD Tazminat Aldı

Gemi Kaptanı 890 Bin USD Tazminat Aldı

Horizon Lines’a ait Horizon Trader gemi kaptanı 890 Bin USD Tazminat ile Mahkeme tarafından ödüllendirdi.

Geminin Kaptanı merkezi Alaska’da bulunan Horizon Lines’a ait 1973 yapımı Amerika bayraklı 248 metre boyundaki Horizon Trader isimli konteyner gemisinin 2013 yılında San Juan (Porto Riko)  Jacksonville (Amerika) seferi sırasında U.S Coast Guard ile iletişime geçerek gemide gemi personeli tarafından önlenemeyen emniyet unsurları olduğunu anlatmış ve kendilerini Jacksonville varışında denetim için gemisine davet etmişti…

Türkiye’de denizcilik firmalarının 2016 maaşlarını öğrenmek için lütfen burayı tıklayınız.

U.S Coast Guard tarafından yapılan denetim neticesinde gemide ciddi emniyet açıklarının varlığının tespit edilmesi  sebebiyle  American Bureau of Shipping’in de onayı ile gemi bağlanmıştır. Şirket tarafından olayın duyulması üzerine beklenmedik bir şekilde 20 yıllık tecrübesini hiçe sayarak kaptanlık görevinden uzaklaştırılmış ve şirketle ilişiği kesilmiştir.

Hal böyle olunca Gemi Kaptanı John Loftus adını temizlemek ve olayın diğer şirketler tarafından duyulması üzerine güvensiz hissetmesi üzerine 2013 yılında mahkemeye başvurarak dava açmıştır. Amerikan Gemi Adamı Koruma Kanunu  (Seaman’s Protection Act) çerçevesinde tüm gemi adamları Federal Demiryolu Güvenliği Yasası ile de korunmaktadır fakat denizcilik sektörünün konservatif yapısı nedeniyle o güne kadar hiç bir gemi adamı bu durumu lehine kullanmamıştır.

Olayın ardından kamuoyuna yaptığı ve tüm gemilerine de gönderdiği açıklamada Horizon Lines, kendilerine ait gemilerde yaşanacak bu gibi ihbarların şirket tarafından cezalandırılacağına dair tehditkar bir mesaj gönderdi.

Gemi Adamı Koruma Kanunun (Seaman’s Protection Act) asıl amacı gemilerde ve limanlarda yaşanan olası emniyet ihlallerinin ihbar edilmesini teşvik etmek olduğundan Mahkeme Kaptan John Loftus’a sahip çıktı ve kaptanın şirket ile olan 20 yıllık ilişkisini mercek altına aldı.

Yakın geçmişte, şirket tarafından yayınlanan bir makalede Kaptan John Loftus ile bir söyleşi yapılmış ve başlıkta Horizon Lines’ın en güvenilir kaptanı ibarelerine yer verilmişti. Üstelik Kaptan John Loftus geçmişte yaşanan bir çok sıkıntıda şirketine destek vermiş, bu olayda da şirket yetkililerine durumun ciddiyetini ve önlem alınması gerektiğini defalarca bildirerek görevini yerine getirmiştir.

Bardağı taşıran son damla olarak yorumlayacağımız bu 3 yıl süren olayın sonunda mahkeme Kaptan John Loftus’u gemisini ve personelini korumak adına yaptığı bu asil davranıştan dolayı haklı bulmuş ve Horizon Lines’ı cezalandırmıştır.

3 yıl süre ile yaşadığı maddi ve manevi kayıplar, olayın psikolojik etkileri ve ismine ve kariyerine Horizon Lines tarafından sürülen leke gözetilerek;

Kazanç Tablosu

Çalışamadığı sürede kazanacağı maaşlar için 655 bin USD

Cezai nitelikte şirket tarafından verilen hasara karşılık 225 bin USD

Yaşadığı ruhsal bunalım için 10 bin USD olmak üzere Mahkeme Kaptan John Loftus’un toplamda  890 bin USD tazminat almasını onaylamış ve dava Amerika için örnek davalar kategorisinde sınıflandırılmıştır.

DümenSuyu ekibi olarak Türkiye’de denizcilerin korunması ve haklarının savunulması ile ilgili güzel gelişmeler göreceğimizi temenni ederiz, umutlanmak ya da neşelenmek isteyenlerin sitemizde yer alan En Zengin Denizciler yazısını muhakkak okumasını tavsiye ederiz. Buraya tıklarak en zengin denizciler yazı dizisine ulaşabilirsiniz.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir