Gemi Takip Programları ve Gemi Takip Sistemleri | Hem de daha önce hiç duymadığınız yöntemlerle…

Gemi Takip

Gemi Takip Sistemi ve Gemi Takip Programı konusunda bizzat kullandığımız yöntemleri ve programları öğrenmek istermisiniz?

Okuyacaklarınız sayesinde artık siz de hiç zorlanmadan bulunduğunuz yerden gemi trafiğini anlık olarak canlı haritalar üzerinden takip edebileceksiniz. Canlı gemi takip sistemleri konusunda tüm bilgiler.. Hem de daha önce hiç duymadığınız yöntemlerle..

Gümrük gemi takip konusunda bilgi mi arıyorsunuz? Deniz yoluyla gelecek bir kargo mu bekliyorsunuz? Acenteliğini yaptığınız gemiyi mi arıyorsunuz? Satın aldığınız arabanın nerde olduğunu mu merak ediyorsunuz? Ya da gemide çalışan bir yakınınızdan uzun süredir haber alamadınız mı? Bir sürpriz mi yapmak istiyorsunuz?

Birazdan anlatacağımız yöntemler sayesinde kimseye muhtaç olmadan canlı gemi takip sistemi ve gemi takip programları konusunda uzman olacaksınız.

Ben bu konuda zaten uzmanım sadece basit bir takip linki arıyorum diyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak şimdilik geçici bir sonuca ulaşabilirsiniz fakat çok şey kaçırdığınıza emin olun!
Canlı Takip Linki

Gemi Takip Programı

Gemi takip programları akıllı telefonların bu kadar yaygınlaştığı bir dönemde öncelikle anlatmak istediğimiz konu oldu. Evde, iş yerinde ya da yolda sürekli yanınızda bulunan telefonunuza yükleyeceğiniz programlar sayesinde anlık gemi takibini dilediğiniz her yerden özgürce yapabilirsiniz.

Biz profesyonel olarak kullandığımız gemi takip programına ilaveten ios ve android için üretilmiş tüm gemi takip programlarını sizler için denedik ve en iyi 3 gemi takip programını seçtik. Bu deneyi yaparken bugüne kadar kullandığımız programın da ne denli başarılı olduğunu görmüş olduk.

Sizler için önerebileceğimiz 3 takip programı bulunuyor. Dilerseniz ikisini de indirip karşılaştırma yapabilir ya da arayüzünü beğendiğinizi kullanabilirsiniz.

1.Shipping Explorer

Gemi Takip Programları söz konusunda olduğunda en önemli şey pozisyon bilgisinin doğru verilmesidir. Farklı bölgelerde ve farklı şartlarda (bazılerı seyirde, bazıları demirde, bazıları da limanda) 100 gemiyi indirdiğimiz tüm gemi takip programlarında aratarak test ettik.

ShippinExplorer programını ilk sıraya koymamızın nedeni yaptığımız sorgularda %99.1 lik isabet oranı oldu. Hızlı arayüzü sayesinde canlı gemi takip haritası üzerinde hızlı zoom in, zoom out yapıldığında verdiği tepkiler tatmin edici. Ayrıca gemi üzerine tıklanıldığında saatlik, günlük, haftalık geçmiş rotalarını harita üzerinde noktalar halinde göstermesi de cezbedici.

Herşeyin yanında programın ücretsiz olarak sunuluyor olması da ShippingExplorer programını birinci sıraya taşıyor. Profesyonel denizcilik şirketlerinin bir çoğunun bu programı bilgisayarlarında ve akıllı telefonlarında kullandığını da belirtmek isteriz. (bizler dahil)

ShippingExplorer Ltd. Tarafından üretilmiş uygulama bugüne kadar 100bin kullanıcı tarafından indirilmiş ve 4,0 puana sahip.

 

2.Find Ship

2 numaralı gemi takip programı Marine Toolbox Tarafından üretilen ve bugüne kadar 1 milyon kullanıcı tarafından indirilmiş, 4,2 puana sahip Find Ship uygulaması.

Amatör denizciler, yatlar, yelkenlikler ve ufak tekneler tarafından da yakından takip edilen program çok ciddi bir indirme sayısına erişmiş.

Kullanıcı dostu arayüzü ve ücretsiz olarak sunuluyor olması çok başarılı fakat söz konusu alt içerikler ve hata payı olduğunda maalesef Shipping Explorer kadar başarılı olduğunu söyleyemeyeceğiz fakat yine de sağlam bir övgüyü hakediyor. Gümrük için gemi takibi yapmıyorsanız sizin için dakikaların çok önemi yoksa memnuniyetle tercih edebilirsiniz.

 

3.Marine Traffic

Canlı Gemiyi Takip denilince akla ilk gelen internet sitesi olan Marine Traffic söz konusu uygulama olduğunda maalesef aynı başarıyı gösterememiş. Markette 12,99 TL fiyatla satışa sunulan uygulama bizler için kalıcı bir tercih sebebi değil.

Aynı özellikleri ücretsiz sunabilen uygulamalar varken bu tutarı ödemek konusunda tercih size kalmış. İnternet sitelerine aşinaysanız ve aynı standardı devam ettirmek istiyorsanız tabii ki tercih edebilirsiniz.

 

Gemi Takip Sistemi

Canlı Gemi Takip Sistemleri, gemiler üzerinde bulunan 3 temel sistemin verilerini kullanarak pozisyon tespiti yapar. Gemilerin boyutlarına göre taşımak ve kullanmakla yükümlü oldukları cihazlar vardır. Şimdi bu cihazları ve canlı gemi takip sistemlerini inceleyelim.

AIS

İngilizce Automatic Identification System kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve kısaca Otomatik Tanıma Sistemi olarak çevirebileceğimiz bu sistem Dünya Denizcilik Örgütü ve Denizce Can ve Mal Emniyeti sözleşmesi gereğince 300 Gross Tonalito’dan daha büyük ticari gemilerde zorunlu olarak bulundurulur.

AIS gemilerde bulunan bir çok sistem gibi ses frekanslarını kullanır fakat ses olarak tespit edilemez ve anlaşılamaz. Yayını okuyabilmek için AIS alıcısı ve Vericisi gereklidir.

AIS sistemi gemilerin adını, rotasını, bulunduğu limanı, hızını, çağrı işaretini, geminin posizyonunu (koordinatlarını), gemi boyutu, personel sayısı gibi temel özellikleri, geminin demirde mi hareket haline mi olduğunu, gideceği sonraki limanı ve ETA (Tahmini Varış Zamanı) bilgilerini muhafaza eder ve bu bilgileri sınırlı bir alanda kara istasyonlarına düzenli olarak gönderir. Biz de bu bilgileri takip edebiliriz. Bu mesafe iyi hava koşullarında maksimum 20 deniz mili civarındadır.

GPS

GPS artık cep telefonlarımızda hatta kol saatlerimizde bile bulunan kullanışlı ve basit bir teknoloji ve hepimiz buna çok aşinayız. Gemilerde de sinyal gücü yüksek GPS’ler mevcut ve gemilerin pozisyon bilgilerini uyduya oradan da yayıncıya aktarıyorlar ve dünya üzerinde kapsama alanı %99,9

Global Positioning System kelime bütününün ilk harflerinden elde edilen bir kelime olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Yani Küresel Konumlama Sistemi

Telsizler

Gemilerde frekansı ve yayın mesafesi gözetildiğini VHF, MF, HF gibi farklı mesafelere yayın yapabilen telsiz vericileri sayesinde kara istasyonundan alınan veriler bizlere ulaşıyor.

Bu ve benzer konularda merak ettiğiniz herşeyi sitemizde bulabilirsiniz.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

8 Yorum

  1. İsmal Korklaz

    sevgili dümensuyu ekibi gemi takip programları konusunda yapmış olduğunuz çalışmayı da diğerleri gibi çok beğendim elinize emeğinize sağlık ship finder programını bir haftadır kullanıyorum ve çok memnun kaldım. Gemlikte acentayım yolunuz düşerse beklerim

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir