Gemici Olmak

Gemici Olmak konusunda bir merakınız ya da aklınızda soru işaretleri varsa doğru adrestesiniz. Gemici olmak konusunda aradığınız herşeyi sitemizdeki faydalı yayınlar sayesinde ulaşabilirsiniz.

Gemici olmak söz konusu olduğunda bildiğiniz gibi denize kıyısı olan ülkelerde ticari ve turistik amaçlı deniz taşımacılığının önemi büyüktür. Denizciliğin en önemli unsuru da nitelikli gemi adamıdır.

Gemi Adamı (Gemici Olmak)

Türk Ticaret Kanununun 821. maddesine göre gemilerde çalışan gemi kaptanı, zabitler, yardımcı zabitler, tayfalar ve yardımcı hizmet personele denizci ya da gemi adamı denilmektedir. Bu alanda, çalışan kişilerin gerekli eğitimleri ya da şartları yerine getirerek sertifika sahibi olmaları gerekmektedir.

Eğitimli gemi adamlarının artması, Türk denizciliğinin dünyadaki yerini ve önemini artıracaktır. Gemi Adamlarında meslekî bilgilerin yanında yabancı dil bilmesi de aranan en büyük özelliklerdendir.

Yabancı dil bilen, kendini geliştirmiş bir gemi adamı dünyanın her yerinde iş bulma imkânına sahiptir.

Gemiler güverte ve makine bölümlerinden oluşmaktadır. Güverte bölümünün başında amir olarak birinci zabit, makine bölümünün başında amir olarak başmühendis veya baş makinist vardır.

Gemide telsiz zabiti varsa, doğrudan kaptana bağlı olarak çalışır. Gemici olmak isteyen Gemi adamları, Dünya sularında Türk ve yabancı ticaret gemilerinde;

Kaptan, güverte zabiti, gemi elektroniği zabiti, telsiz(haberleşme) zabiti ve makine zabiti, yat ve balıkçı gemisi kaptanı, geminin yönetim ve yönlendirilmesi ile bağlantılı kara görevlerinde meslek elemanı olarak çalışabilir.

Ayrıca, kıyıdaki bakım servislerinde ‘teknik yetkili’ pozisyonunda iş bulabilir. Gemi adamlığı kursundaki meslekî eğitimini başarılı biçimde tamamlamış kişiler yeterlik sınavına girmeye hak kazanır. Bu sınavda başarılı olanlar ise yönetimin belirlediği kurallar içinde göreve başlar ve mesleklerinde yükselir.

 Gemici Olmak – Kimler Gemi Adamı Olabilir?

 Gemi adamı olmak isteyenler;

 • T.C. vatandaşı olmak (Kıbrıs ve Türk Cumhuriyetleri vatandaşları ile ilgili özel durumlar vardır),
 • Gemi Adamı Yönetmeliği’nde belirtilen yeterlik dereceleri için yaş, öğrenim derecesi, eğitim ve hizmet süreleri ile ilgili şartları yerine getirmek,
 • Sağlık durumunun “Gemi Adamları Sağlık Yönetmeliği”nde belirtilen şartlara uygun olduğunu, “Gemi Adamı Yönetmeliği”ne göre belgelemek,
 • “Gemi Adamı Yönetmeliği”nde belirtilen suçlardan ceza almamış olmak, gibi yasal koşulları taşımak zorundadır.

Gemici olmak için 240 saatlik “gemici eğitimi” almanız gerekir. Piyasada gemici eğitimi alabileceğiniz çok sayıda özel kurs bulunmaktadır. Bu kursu tamamlayanlar sınava girerler. Eğer Gemici sınavından başarılı olursanız gemici olmak için gerekli yeterliliği almaya hak kazanırsınız.

Size en yakın Liman Başkanlığı’na sizden istenen evrakları teslim ederek belgenizi alabilirsiniz. Gemiciler 2 yıl hizmet sonunda Usta gemici ve daha sonra Sınırlı Vardiya Zabiti ya da güverte Lostromosu olabilirler.

Gemici Olmak konusunda aklınıza takılan başka sorular varsa cevapların tamamı sitemizde mevcuttur. Gemici olmak konusunda daha fazla bilgi arıyorsanız DümenSuyu facebook hesabımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bknz:Gemide Çalışmak için ne gerekir?

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

13 Yorum

 1. Enes KOCAMAN

  Merhabalar.
  Öncelikle adım Enes. Bursa’da yaşıyorum. Yaşım 22. Çoğu hotel ve restaurantlarda çalıştım. Bölümüm a la carte. Yurtdışında eğitim ve staj yaptım. 2 yıl aşçılık mezunuyum. Tüm belgelerim, sertifikalar ve eğitimlerim vardır. Kasım ayında gemi adamı kursuna başvurucam. Ama çok fazla dolandırıcı olduğunu söylediler. Aracı firma ve şirket için. Sizce gemi adamı cüzdanını sadece kurstan mı almalıyım. Yoksa aracı olan ve iş imkanı sağlayan firmalardan mı? Onun için sizden bir açıklama bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler olsun.

  Yanıt
 2. Ayhan

  İyi günler gemici cüzdanımı elektronikçi elektronik operatör olarak aldım ben gemi elektronik sistemleri köprü üstü seyir cihazları tamir bakım onarım ve gerekli elektrik elektronik gemi donanımı ile ilgili alanda faaliyet göstermekteyim halen gemilere servis vermekteyim gemide çalışmak istiyorum bir bilgi almak istiyorum iyi günler dilerim

  Yanıt
 3. Artis

  Abi rica ediyorum bana yardım edin ben bi iş ilanına başvuru formunu doldurdum beni rıhtım denizcilikten aradılar şartları 2.500 dolar maaşla tüm sosyal hakları ve askerlik yapmadıysan 3 yolda muaf oluyor deyip kabul ettim imzaladım bi para ödedim sertifika almam lazimmis gemici cüzdanı karot ismi 1800 tl istiyor dolandiricimi gerçekmi yardımcı olur

  Yanıt
 4. Osman kizmaz

  Merhabalar.su an yolcu motorunda calismaktayim.temmuz 29 dahil agustos 2 si dahil olmak uzere 5 gunlugune izne cikacam.yerime calisacak yagci kagidi olan birini aramaktayim.gunlugune 120 tl verecem 5 gune 600 tl alacak gelen kisi.gemi canakkalededir.istanbuldan veya yakin cevreden gelecek kisinin otobus biletini de sirket alacak.dusunen kisilerin 05539255331 numaraya msj atmasi rica olunur.

  Yanıt
 5. ahmet

  merhaba bende çok dolandırıcılık olayı gördüm, bu yuzden sefaköydeki ulaştırma bakanlığına gittim bilgi almak için sonra panoda avrupa denizcilik adında firmayı gördüm kayıt oldum eğitim görüp gemi cüzdanımı aldım, tavsiye edebilirim ben memnun kaldım

  Yanıt
 6. SAMET YALÇIN

  GEMİCİ OLMAK İSTİYORSANIZ ÖNCE GEMİ ADAMI CÜZDANI İÇİN KURSA BAŞVURMANIZ GEREKİYOR PİYASADA ÇOK FAZLA DOLANDIRICI FİRMA VAR LÜTFEN DİKKATLİ OLUN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞINA BAĞLI ÇALIŞMASI GEREKİYOR . SİZE KURS BİTİMİ KESİN İŞ VAADİ VERENLERE SAKIN KANMAYIN İSTANBULDA ÖNEREBİLECEĞİM KURS AVRUPA DENİZCİLİK GÜVENİLİR BİR KURS MİLLİ EĞİTİME BAĞLI ÇALIŞIYORLAR TAVSİYEDİR.

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir