Gemiden Kazanılan Para ile STARBUCKS ve benzeri Cafe Açmak

Starbucks 5 yıl içinde 12 bin yeni mağaza açacak. Starbucks Açmak Hayal mi?

Starbucks Açmak hayal mi? Sevgili DümenSuyu okurları yaptığımız anket ve araştırmalar neticesinde açıkça söyleyebiliriz ki yükselen dolar kurlarına rağmen denizcilik şirketlerinin bir çoğunun uyguladığı kötü politikalar gemide çalışmanın tek amacının hızlı para kazanmak olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Özellikle genç nesilde sıklıkla karşılaştığımız bu durum, mesleki olarak kendini tam anlamıyla donatmadan 3-5 yıl gemide çalışarak para biriktirmek ve karada bir iş kurma yönünde. Dolar kurunun 3,50 nin üzerinde seyretmesi neticesinde 20 li yaşlarda bir çok denizcinin sosyal medya hesapları lüx arabalar ve özendirici fotoğraflarla doldu taştı diyebiliriz.

Basit bir hesapla 22 yaşında okuldan yeni mezun bir zabit/mühendis Zenith Denizcilik, Beşiktaş vb gibi iyi bir tanker firmasında ortalama 4.500 usd maaşla işe başlamak mümkün. Bu da günümüzde ayda 16.000 türk lirası gibi bir değere karşılık geliyor. Sıkı bir çalışma temposu ile kıdem vb değerler de eklenince 3 yıl gibi bir sürede 500 bin Türk Lirası kazanılabileceğini gösteriyor.

Özellikle belirtmek istemeliyiz ki bu değerler genç denizci kardeşlerimizin üniversite ve zorlu okul süreçlerinde göstermiş oldukları zor günler ve başarılarının yanında az bile kalmaktadır. Kamarotundan gemi kaptanına tüm denizcilerimizin çok daha iyi maaşlarda, çok daha iyi koşullarda çalışmayı hakediyorlar.

Yıpranmaya payından mahkum, hayatları pahasına gemide çalışmayı tercih etmiş deniz insanları muhakkak ki en iyisini haketmektedir.

Konuyla ilgili aşağıdaki linke tıklayarak sitemizden denizcilik şirketi maaş bilgilerine erişebilirsiniz.

Denizcilik şirketleri 2016 Maaşları

Yorucu bir tempo ile kazanılan bu paraları değerli kılmak adına dümensuyu ekibi olarak karada iş kurmak konusu üzerine bir süredir çalışıyoruz ve bugün Gemiden Kazanılan Para ile Starbuck ve benzeri Cafe Açmak yazımızla sizinle birlikteyiz.

Daha önce yayınladığımız tavuk çiftliği kurmak yazısını da aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Gemiden Kazanılan Para ile Tavuk Çiftliği kurmak.

STARBUCKS AÇMAK HAYALİ/ FRANCHISING

Starbucks’ın Operasyon Müdürü Kevin Johnson dün şirketin New York’ta düzenlediği “Yatırımcı Günü”nde yaptığı açıklamada şirketin gelecek 5 yıl içinde 12 bin yeni mağaza açmayı planladığını bildirdi. Biz de sizler için bir çalışma yapalım istedik.

Gelecek 5 yıl içinde çoğunluğu ABD ve Çin’de olmak üzere 12 bin yeni Starbucks mağazası açmayı planladıklarını belirten Johnson, yatırımcılara bu dönemde gelirleri yüzde 10 artırmayı hedeflediğini anlattı.

Starbucksın dünya genelindeki mağaza sayısını 37 bine yükseltecek bu planın açıklanmasının ardından şirketin hisseleri yüzde 2’ye yakın değer kazandı.

Gelecek nisan ayında CEO koltuğunu devralacak Johnson, ayrıca Starbucks’ın “Princi” ismi altında İtalyan pizzası mağazaları açmayı planladığını dile getirdi.

Princi markasını da bir kenara not etmenizi tavsiye ederiz.

Starbucks gibi bir başarı örneğinin ikinci markası olacak Pizzacı nın Franchisingini almak için şimdiden sıraya girmeye değer. Starbucks açmak konusundaki gibi geç kalmamak lazım.

Dünya’nın çoğu yerinde olduğu gibi ülkemizin de işlek caddelerde en az 1 tane Starbucks kahve dükkanı bulunmakta, hatta bazı yerlerde 2 tane birbirine yakın dükkan mevcut. Bunun sebebi çok doğal, marka belirli bir isim yaptı ve oraya gitmek bir statü sembolü. Starbucks açmak isteyen kahve sevdalılarına söyleyecek sözümüz yok tabii ki..

Maalesef bireysel olarak Starbucks açmak ülkemizde mümkün değil, işin çok güzel para kazandırdığını gören yetkililer, işi tekelleştirmişler. Starbucks Shaya Grup adında uluslar arası bir gruba ait bir şirket. Türkiye’den servis elemanları dışında Starbuckstan kimse para kazanmıyor.

Oklarımızı, Lavazza, Caribou, Cafe NERO, Kahve Dünyası, Cofee Shop, Kocatepe Kahve gibi markalara çevirmemiz ya da kendi markamızı yaratmayı denememiz gerekiyor.

Örneğin Kahve Dünyası için franchising mümkün, şartları açık bırakmış. Şehre ve büyüklüğe göre franchising bedelinin değiştiği belirtilmiş. Ortalama olarak kahve dükkanlarının isteklerini düşünürsek 250.000 tl üstüne cironuzdan %10 civarı bedel talep edebilirler. Mekan için yatırımlarınızı ve dizaynınızı da şirket kendisi belirliyor.

Caribou kafe açmak ülkemizde yakın dönemde yükselişe geçen bir kahve markası oldu. Bunun sebebi Ülker firmasının(Yıldız Holding) Cafe Crown’dan vazgeçerek Amerika’lı Caribou firmasıyla ortaklık kurmasıyla mümkün oldu. Starbucks açmak gibi maalesef yine franchising verilmemekte.

Kocatepe Kahve açmak istediğinizde öncelikle bir eğitim veriyor ve bunun karşılığında sizden ciddi bir para talep ediyor. Yatırım bütçesi olarak 40.000 $ cirodan alınan payı ise 250.000-500.000tl arası belirlemiş.

Lavazza Açmak için başlangıç bedeli olarak 35.000 usd artı KDV, Cironuzda %5 pay ve yatırım yapacağınız alan için 100m2 den büyük olması ve m2ye 1000 Euro harcamanızı bekleniyor.

Doların TL karşısında değerli olduğu bu günlerde geleceğinize yatırım yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Yeni fikirlerle karışınızda olacağız.

DümenSuyu ekibi.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

2 Yorum

  1. Vardiyamuhendisi

    Verilen bu zabit örneği nerenin zabiti gerçekten hayranlık uyandırıyor. Ki biz türkiyede çalışan zabitler olarak mezun olduktan sonra 3 yıl içinde uçuk rakamlar kazandığımız söylenemez. Bu durum verdiğiniz şirket maaş skalalarında da görülmekte malesef , genç aday arkadaşlara rehber niteliğinden çok uzak yazılar …

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir