Gemiler İçin İftar ve Sahur Vakitlerinin Hesaplanması

Ramazan ayının da gelmesiyle birlikte gemilerde hazırlıklar başlamış olsa gerek.

Bu hazırlıklar içerisinde yeri geldiğinde kumanya hazırlığı, yeri geldiğinde de iftar ve imsak vakitlerinin duyurulması gibi konular gündeme gelmekte. Eğer bir güverte zabitiyseniz Ramazan ayında aşçıbaşının, kamarotun, gemi kaptanının, zabitlerin ve gemi personelinin size soracağı temel soru ‘’Efendi kaptan iftar saati kaçta?’’ veya ‘’Efendi kaptan sahuru kaçta yapıyoruz? olacaktır’’.

Bu soruların cevaplanması oldukça kolay olsa da astronomik seyir yardımıyla cevapları bulmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı işlem basamakları vardır. Günümüzde belli elektronik uygulamaları mevcut olmasına rağmen astronomik seyir bu noktada en güvenilir çözüm olarak devreye girmektedir. Çok farklı zaman dilimlerinde yaşayan denizcilerimiz için astronomik seyir yardımıyla iftar ve sahur vakitlerinin hesaplanmasını bir kez daha hatırlatalım istedik.

İftar Vaktinin Hesaplanması (Güneşin batış zamanının hesaplanması)

 1. Öncelikle gözlem yaptığınız gün ve mevkiiniz (enlem ve boylam) bir kenara not edilir.
 2. Gözlem yapacağınız günün Almanak sayfası bulunur.
 3. Enleminizin bulunduğu en yakın değerler arası Almanağın ‘’Güneş batış’’ sütunundan girilir.
 4. Sizin enleminizi de içine alan en yakın iki değer enlem ve onlara karşılık gelen saat değerleri bir kenara not edilir.
 5. Bulmuş olduğumuz en yakın iki enlem farkı (dakikaya çevrilere yani 60 ile çarpılarak) ile enlemlere karşılık gelen saatler arasındaki fark alınarak, sizin bulmak istediğiniz enlem ile oran orantı yapılır.(Artma ve azalmalara dikkat edilmelidir.)
 6. Sonrasında LMT(Local Mean time) olarak bulduğunuz değer ile boylamınızı zamana çevirerek(Dereceyi zamana çevirme cetveli kullanılarak),boylam değeri East ise çıkararak, West ise toplayarak bulabilirsiniz.
 7. Bulmuş olduğunuz bu değere 5’ eklenmesi tavsiye edilir.

 Örneğin; 4 Mayıs 1999 günü 42° N-039°E mevkiinde bulunan bir gözlemci için Güneş’in batış zamanı UT (GMT) olarak kaçtır?

 1. Almanağın ilgili sütununda 4 Mayıs gününün olduğu sayfa açılır. Güneşin batışı bölümünde 42°(bizim bulunduğumuz enlem) 45° ile 40° arasına denk gelmektedir.45° enleminin değeri (19:10) ,40°N enlem değeri ise (18:58) ,300’da(5×60) enlem farkı olarak 12’ artıyorsa, 2° için ne kadar artar diyerek oran orantı kurmuş oluruz. Bulduğumuz değer 5’ olmuş olur.
 2. Bulduğumuz değer (18.58) ile (00.05) topladığımız da 42° için LMT değerini bulmuş olursunuz.(19.03)
 3. LMT değerini GMT’ye çevirmek için boylamın zaman değeri (02.36)’ yı çıkarırız.(Boylam değeri East olduğu için)
 4. Sonuç olarak Güneşin batış zamanı 16.27 ‘dir.(GMT Güneş batış zamanı olarak bulunur)
 5. Bulduğumuz sonuç doğrudur, fakat sonuçta dakikalarla işlem yaptığımız için ufak hatalar oluşabilir. Sonucunda da sizin bulduğunuz saatler ile insanlar orucunu açacağı için bu değere 7’eklenmesi tavsiye edilir. Sonuç 16.34 olarak bulunur

İmsak Vaktinin Hesaplanması

İmsak vakti olarak bilinen güneşin ufkun 18° altına inmesi hesaplanan saattir. Gözlem yaptığınız gün ve mevkiinize göre ‘’Notik Alacakaranlık’’ vaktini hesaplayarak bulabilirsiniz. Notik alacakaranlık vakti için yapmanız gereken üst bölümde anlattığımız sorunun değerlerini ‘’Notik Alacakaranlık’’ değerleri olarak almaktır.

Bulmuş olduğunuz sonuçtan 30’ çıkarmak tek fark olarak gözükmekte ve aynı zamanda da bulmuş olduğunuz değeri garantiye almak açısından önemlidir.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

4 Yorum

 1. Melih

  Normalde almanak’taki güneş batış saati güneşin ( T.Alt) gerçek yüksekliğinin yarıçapı kadar negatif olduğu zamandır. ( merkezi ufuk üzerinde ) oysa iftar saati güneşin ufuktan kaybolduğu yani (app.Alt= – sd/2) gerçek yüksekliğin güneşin yarı çapının 1.5 katı kadar negatif olduğu andır. Aradaki fark alacakaranlık süresine bağlı olarak azalır yada kısalır. ( yazın kuzey yarıkürede alaca karanlık süresi kuzeye çıkıldıkca artar)
  Sia kerterizi yapanlar bilirler. Güneşin alt kenarı ufuktan yarı çapının 0.5 misli yukarıdayken yükseklik sıfır çıkar .

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir