Gemiyi terk eden gemiadamlarının ‘yeterlik belgeleri’ iptal edilecek

Gemiadamları Disiplin Komisyonu, 8 Mayıs tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda alınan kararları açıkladı.

Bakanlık tarafından gemide disiplinsizliğe yol açması sebebiyle gemi adamlarının Türk veya yabancı bayraklı gemilerdeki hizmetleri sırasında herhangi bir şekilde tespit veya rapor edilen mesleki yetersizlikleri, disiplinsizlikleri, denizcilik terbiyesine ve çalışma disiplinine uygun olmayan davranışlarıyla görevi ihmalleri veya kasıtlı kötü davranışlarına yönelik idari cezalar uygulanmaya başlandı.

Bu kapsamda oluşturulan Gemiadamları Disiplin Komisyonu; söz konusu ihlallerin önlenmesi amacıyla Gemiadamları ve Kılavuz Kaptanlar Yönetmeliği ile Gemiadamlarına Uygulanacak İdari Yaptırımlara İlişkin Yönerge hükümleri doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor.

Gemiadamları Disiplin Komisyonu’nun 8 Mayıs’ta yapılan 2018/I sayılı toplantısında alınan kararlar aynen şöyle:

“Gemiadamları online sınav merkezinde yapılan zabitan sınıfı gemiadamları sınavlarında kopya çekmeye teşebbüs eden 3 gemiadamının mevcut gemiadamı yeterliklerinin 6 ay süreyle askıya alınmasına ve bu sürenin bitiminden itibaren yeterlik yükselme sınavlarına 24 ay boyunca girememesine karar verilmiştir.

Gemiadamları çevrimiçi sınav merkezinde yapılan zabitan sınıfı gemiadamları sınavlarında kopya çekmeye teşebbüs eden ve ilk defa gemiadamı yeterliği alacak olan kişinin, ilgili gemiadamı yeterliği için gerekli eğitim ve staj gereklerini yeniden yerine getirmesine karar verilmiştir.

Gemileri limanda iken izinsiz ve geçerli mazereti olmadan gemiyi terk eden 2 gemiadamının sahip olduğu yeterlik belgeleri iptal edilmiştir.

Gemiyi, başmühendis gemide olmaksızın kaldıran geminin kaptanı ve başmühendisin sahip oldukları gemiadamı yeterlikleri bir alt yeterlik derecesine düşürülmüştür.

Gemiadamı cüzdanları gemide olmasına ve personel listesinde isimleri bulunmasına rağmen fiilen gemide bulunmadıkları tespit edilen 3 gemiadamının yeterlikleri 6 ay süreyle askıya alınmıştır.

Gemiyi geçerli bir mazereti olmaksızın terkeden gemi başmakinistinin yeterlik belgesi iptal edilmiş, gemi kaptanının yeterlik belgesi ise 6 ay süre ile askıya alınmıştır.

Gemisindeki kumanya durumunu kontrol etmeyen gemi kaptanına ihtar verilmiştir.

Sahip olduğu gemiadamı yeterliğinden üst yeterliğe çıkmak için gerekli eğitime katılmadığı halde katılmış gibi gösterdiği tespit edilen gemiadamının, bu yolla sahip olduğu yeterlik belgesi iptal edilerek eski yeterliğine düşürülmüştür.

Sahip olduğu yeterlik belgesini yükseltmek için liman başkanlığına sahte deniz hizmet belgeleri ve usulsüz yolla edinilmiş belgeler ile başvuran gemiadamlarının mevcut yeterlik belgelerinin toplam 6 ay askıya alınmasına ve bir üst yeterliğe sahip olması için gereken deniz hizmetini fiilen tamamladıktan sonra 12 aydan 24 aya kadar süre ile gemiadamları sınavlarına başvuramamalarına karar verilmiştir.

Yurtdışı limanına yasadışı göçmen taşıdıkları gerekçesiyle haklarında yargı süreci başlatılan gemi kaptanı ve birinci zabitinin sahip oldukları gemiadamı yeterliklerinin tedbir amaçlı askıya alınmasına karar verildi.

Yurtdışında görev yaptığı geminin makine dairesindeki ekipmanlara kasten zarar verdiği tespit edilen ikinci makinistin yeterliğinin iptal edilmesine karar verilmiştir.

Yurt dışında Türk bayraklı gemilere uygulanan liman devleti kontrollerinde tutulan gemilerde görev yapan geminin kaptanı ve başmakinistine ihtar verilmesine karar verilmiştir.

Kaptan olarak görev yaptığı gemide, geminin yanaşma manevrası sırasında görev yerinde olmadığı tespit edilen gemiadamının yeterliğinin 6 ay süre ile askıya alınması ve bu sürenin sonunda bir alt yeterliğe düşürülmesi, eski yeterliğine tekrar elde etmesi için sınava girmesine karar verilmiştir.

Gemi seyir halindeyken gemiadamları arasında meydana gelen kasten yaralama suçunda kusurlu bulunan gemiadamının yeterliğinin 6 ay askıya alınmasına ve tekrar sağlık raporu almasına karar verilmiştir.

Görev yapacağı gemiye katılmak üzere bindiği uçakta kontrolsüz ve saldırgan davranışlarda bulunduğu tespit edilen ve bu nedenle ülkemize iade edilen gemiadamının yeterliğinin 6 ay süre ile askıya alınmasına karar verilmiştir.”

Benzer yazılar

3 Yorum

 1. Sailorman

  Keske burada yazildig gibi yapilsa gercekten. Kimseyi kotulemek bize yakismaz fakat finner shipping firmasinda daha onceden yasadigimiz problemler bizleri cok uzdu. 25 gun kumanyamiz neredeyse yok gibi gezdik. Limanlarda cikartilmadik. Gemi sulari pis akti ve bir turlu duzeltilmedi. Limanda disari cikartilmadik. Biz isten ayrildik anca 2. 3. Kaptani deport etmek akillarina geldi. Elektrik zabitinin istedgi safety malzemeleri alinmadi. Kamarota resmen kole gibi davranmaya calisildi. Yazilan dilekce sirkete gonderilmedi. Bu adamlar isten ciktiktan 2 ay snra sirket birseyleri farkedip suvari ve 2. Kaptani deport etti. Olan isini yaparken kotu muameleye maruz kalan kisilere oldu amacim sirketi kotulemek degil. Burda suc yanlis rapor veren 2 kaptandadir. Zaten soylemlere gore finner ship personel departmanida degistirilmis. Demem o ki yetkili kisiler daha cok gemilerini denetleyip calisanlarina nasil davraniliyor takip etse zaten bu sekilde yaptirimlar olucak ama takip edilmedgi surece isteyen istedgi kadar kanun cikartsin.

  Yanıt
 2. Ahmet

  Bu kuralı kim koyuyor veya hangi Armatör böyle bir uygulama ediyor şimdi yazarım ben çok kötü firmalar ama olmaz zamanında gemilerde isyan edenler şimdi ensp olunca armatör kıçını yalıyor benim hal emiş olduğum yeterlilik kimse iptal edemez onun içinmi zabıt bulamıyorlar zihniyet yanlış geçen bir firmaya gittim ukranya nikolaev gemi kpt şirket filo müd talimatı ile ekoloji gemiye almıyor gemi bitti şirket acenta atamış adına yine yok 1200 usd vermeyen şirket 8000 usd ceza ödendi geminin günlük kirası liman masrafı ne oldu filo müd kıc yalasın böyle zihniyet olurmu

  Yanıt
 3. emre sayar .UZ.V.Makinisti

  BUNLAR ARMATORU KORUYOR GEMI ADAMINI DEGIL.MAAS ALAMAZSIN,KUMANYAN OLMAZ,MALZEMEN OLMAZ,SIKAYET EDERSIN GERI DONUS OLMAZ..O ZAMAN NERD BU LIMAN BASKANLIKLARI. ŞU ABICILIGE BI SON VERIN ARTIK

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir