Gözde Tüney “Denizci Eşi Röportajları”

“ben kaptan eşiyim dalgalar beni korkutmaz” diyerek 10 yıllık denizci edasıyla havamı attım.  Uykudan uyandığımdaysa o cesaretli denizci eşi gitmiş, yerine evde tek başına bırakılmış 2 yaşında korkak bir kız çocuğu gelmişti 🙂

Gemideki merdivenlerden inerken son 3 basamakta ayağım kaydı ve güm yerdeyim!

Ben Gözde Tüney, 28 yaşında kaptan eşi bir kamarotum.

Bizim hikayemiz 5 yıl önce iş arkadaşımın “liseden bir arkadaşım var kaptan, adı Ufuk dün gece rüyamda evleniyordunuz” dediğinde “yok daha neler, benden uzakta hemde kaptan biriyle evlencem öyle mi? çok komik” dememle başladı.

Bu rüyadan 1 yıl sonra tesadüfen Sezen Aksu konserinde tek boş kalan yerin o’nun yanı olması, tanışmamız, aşık olmamız, evlenmemiz… Tesadüflerin en güzelleri, en anlamlılarıydı.

Çanakkale’de yaşıyoruz. Gerçekten bir denizciyle evlenmek fikri bana çok uzaktı. Nerden bilebilirdim bunun ne kadar kutsal birşey oldugunu. Yaşamayan bilmez sözü bizler için cidden çok geçerli.

 

Zira ilişkimiz başladığı an o hepimizin duyduğu sorular, öneriler sardı etrafımı; Gözde sen deli misin napcan uzaktaki adamı, aldatır seni, ooo her limanda kuma desene, dikkat et bak güven olmaz… Başta çok savaştım aşkımızı ispat etmeye ama sonra pes ettim. Ne kadar boş konuştuklarını izleyip, aslında ne kadar mutlu birşey yaşadığımı düşünüp güldüm geçtim.

Ufuk olmadan geçirdiğim tek bir an bile huzur vermedi bana. İşte o zaman anladım deniz yolculuğumun yakın zamanda başlayacağını 🙂

Çalıştığım Devlet Kurumundan istifa ettim. Vize işlemleri, evraklar derken tam da doğum günümde gemiye katıldım, yeni hayatım, yeni evim. Hayatımda yaşadığım en büyük deneyimdi.

Eşim Ufuk Arkas Gemilerinde 2.kaptan olarak calisiyor. İlk defa Geçen sene Gemiye Gemlik limanindan katilmistim. Daha çok Türk limanları vardi. Sonrasında Bulgaristan’a ardından Romanya’ya geçtik. Hayatımda ilk defa yurt dışına çıkmış oldum böylelikle hemde hep hayalini kurduğum gemi yolculuğuyla…

Kiz kulesinin yanindan, koprunun altindan, sehirlerin karşısından gectik ve tum bunlar belki size sacma gelecek ama beni cok mutlu etti. Bu yazıyı okuyan tüm denizci eşlerine tavsiyem imkanınız varsa mutlaka ama mutlaka gemiye gidin. Çünkü o gözümüzde canlardırdığımız beyaz kıyafetlerle dümen tutan denizciler yok o gemilerde, aksine yağlı tulumlar, sürekli bir koşturmaca, stres ve büyük sorumluluklar var. Bu sebeptendir ki gemide 1 hafta bile kalsanız ne kadar zor şartlarda olduklarını anlarsınız.

Karadeniz dalgalı, hırçın derlerdi bizzat yaşadım anlamış oldum 🙂 Ufuk vardiyasına çıkarken yorgun olduğum için ben kamarada kaldım. “Fırtına olabilir korkarsan hemen ara beni” dedi. Çok cesaretliyim ya hani kaptan eşiyim 🙂 “ben kaptan eşiyim dalgalar beni korkutmaz” diyerek 10 yıllık denizci edasıyla havamı attım.  Uykudan uyandığımdaysa o cesaretli denizci eşi gitmiş, yerine evde tek başına bırakılmış 2 yaşında korkak bir kız çocuğu gelmişti 🙂 Ama neyse ki fazla sürmedi. O an yaptığım tek şey dua etmek oldu.

Bu sene ekim ayında gemiye katılcaktım. Ama 2 hafta öncesi eşimin gemisi 1 hafta Türk limanlarında olacaktı ve bu dünyada ki herşeyden daha değerliydi. İzın aldiktan sonra Ambarlı’dan katıldım. Ilk defa gemide bayramlaştım. Hüzünlü ve zor anlardı.

Herşey çok güzeldi eşyalarımı fazla fazla getirmiştim ki nasılsa yeniden gemiye gelecektim 3 ay kalacaktım. Ufuk çalışırken ben balık tutuyordum. Gemlik’ten sonra Izmir’e geçip ben inecektim. Indim ama ne inmek! Manevra yapıldıktan sonra bakalım ne durumdalar diye kamaradan çıktım. Merak işte. Merdivenlerden inerken son 3 basamakta ayağım kaydı ve güm yerdeyim! Anında şişti.

O sırada Ufuk geldi ve beni gördüğünde neye uğradığını şasırdı. Sonrası feryat figan; gelmeyecektin, ben çağırdım, benim yüzümden…

Acımıyor bisey olmadi diye bir yandan onu teselli ediyorum bir yandan napıcam şimdi ben diye düşünüyorum. Çünkü kalktık ve Izmır’e varmamız 1 günu bulacak. Geri donelim dedilersede ben kabul etmedim çünkü acı hissetmiyordum ve ciddi bisey oldugunu dusunmuyordum.

Gemide ki personelin hakkını nasıl öderim bilmiyorum hepsi en az benim kadar üzüldüler. Dondurucu sprey ve kremler ara ara sızlamalarima iyi geldi. Imkanlar dahilinde atel yaptılar. Ama asil mesele 4.katta ki kamaraya çıkmam 🙂

Komedi gibiydi sedyeye sarıldım ama merdivenler dar olmuyor, ben kıkır kıkır gülüyorum. En sonunda eşim aldı sırtına çıkardı.

İlginç olan dayanilmayacak acım yok, en fazla burkulmuştur diyorum Ufuk’u teselli etmek icin çunku hepimiz biliyoruz ki kırık olsa duramam, cıkıktır 🙂 Güle oynaya geldim Izmir’e.

O sırada ailemede haber verdik onlarda Çanakkale’den çıktılar yola. Yanaştıgimiz gibi hemen araç geldi hastaneye gittik. Ben hala “burkuldu gör bak bişey yok” derken “röntgen sonucu geldi bilekte, topukta kırıklar var hemde çok fazla, ameliyat gerekebilir trafik kazası mı?” demez mi doktor! Bayram tatili denk geldiği için yolladilar bizi. Hayatımda kırık lafını duyunca bile fenalaşan ben simdi cup diye konuya dahil oldum.

Fakat en kötüsü o an ki vedamız oldu. Kırık, ameliyat düşüncesi uçtu gitti. Ufuk gemiye dönmek zorundaydı ve ben o olmadan nasıl katlanacaktım tum bunlara. Canım yanıyordu, o gelse geçicekti; ama gelemiyordu kilometrelerce uzağımda hatta başka bir ülkedeydi. Ilk defa mesleğinin zorluğunu anladığım zamandı.

Ama neydi bizler denizci eşleriydik ve bunlara hazırlıklı olarak girmiştik bu yola. En basinda kabul etmiştik hastayken yalniz kalmayi, düğünlere tek katılmayı, bayramların buruklugunu, cocuklarimiza hem anne hem baba olmayı. Vu bu inancla sabrettim. 2 ay oldu hala yürüyemiyorum ama gunden gune daha da iyilesiyorum.

Allah hem denizde çalışanları hem de onları bekleyenleri tum kotuluklerden korusun, benim yasadigimi kimse yasamasin tek dilegim bu…

Gözde Tüney

Denizci Eşlerine Tavsiyeler-Cansu Aktaş

Denizci Eşi Kpt.Ayşegül Elveren Röportajı

SILA KALKAVAN ROPORTAJI BOLUM 1

Sitem Ateş Röportajı

Denizci Eşi Hafize Pur

Denizci Eşi Sinem Kahya Öz

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir