Hatice TEZ “Girne Amerikan Üniversitesi”

Bayan personel ile çalışmıyoruz !

Ama olmuyor yavaş yavaş Ümit’lerim yitiyor!

Sevgili DümenSuyu okurları Girne Amerikan Üniversitesi 3.sınıf öğrencisi Hatice Tez’den aşağıdaki maili aldığımızda uzun zamandır değinmek istediğimiz bir konuyu hatırladık, yalnız kendisinin duygu yüklü kelimeleri, bu sorunun bu boyutlara gelmiş olduğunu duymak bizleri çok üzdü. Aşağıda göndermiş olduğu maili ve sonrasında talep ettiğimiz cv sinden bir kısmı bulacaksınız fakat bizim de söyleyeceklerimiz var. Staj sorunu konulu derin ve çözümcü bir yazı paylaşacağız fakat bu meslekte kadın olmak hiç bir zaman kolay olmayacak.

Sevgili Hatice ve tüm kadın denizcilik öğrencileri: önünüzde Leyla Kılıç Singh, Derya Yenice, Seda Turhan gibi çok başarılı örnekler var. Umudunuzu asla yitirmeyin ve onların izinden ilerleyin. Burda isimlerini saydığımız ve sayamadığımız onlarca kadın denizcimizin sizlere her an yardımcı olmak isteyeceğinden eminiz.

DümenSuyu ekibi her konuda daima yardımcınız olacaktır…

Hatice TEZ “Girne Amerikan Üniversitesi”

Merhabalar dümensuyu ailesi;

İlk olarak kendimi kısaca bi tanıtmak isterim. Ben Hatice Tez, denizcilik lisesi okuduktan sonra üniversiteye devam ederek bir çok çabalar sonucu yolun sonuna yaklaşan bir denizcilik öğrencisiyim. Bundan yıllar öncesinde bir kaptan olacağım heyecanıyla başladığım liseye, aynı heyecan ile üniversiteyi de bitirmek isterdim.

Ama olmuyor yavaş yavaş Ümit’lerim yitiyor o kurduğum hayallerim gerçekten hayal olarak kalacakmış gibi geliyor. Yalnız da değilim farkındayım. Bu daha da üzüyor. Bence hepimizin sıkıntısı olan, özellikle bayan denizcilerin, staj ve iş konusunda naçizane kendi karşılaştığım problemleri anlatmak istiyorum.

İstiyorum çünkü derdimi anlatacak paylaşacak kimse bulamıyorum. Bir kişiye bile ulaşsam içim rahatlayacakmış gibi geliyor. Mezuniyetine çok az kalmış bir denizcilik bayan öğrencisi olarak staj için gittiğim, aradığım, mail yolladığım şirketlerden bana sürekli ya kim tarafından yolladığım soruluyor yada bayan personel ile çalışmıyoruz denilip konuşulmuyor bile. Kırıcı ve üzücü olan bayan olarak bize bu şekilde tavır olması, bir tek ben olmadığımın farkındayım ve bir çözümün olacağına inancım sonsuz.

İnancım olmak zorunda, bizde bu sektörden ekmek yiyeceğiz, lütfen farkına varılmalı bizimde işimiz bu. Daha baştan bize bir engel konulur fırsat verilmezse biz işimizi nasıl yapacağız? Onca emek çaba harcayarak bu işe gönül vermiş bir çok şeyden fedakarlık yapmış bayan denizciler, bu sektörde çok güzel şeyler başarabileceğimize, armatörlerinde bunu elbet bir gün göreceğine inanıyorum.Ama bunu çok kısa sürede başarmalı ve yeni gelecek bu mesleği tercih edecek bayan kardeşlerimize Umut ışığı olmalıyız. Sevgi ile kalın,selametle…

 

 

KİŞİSEL BİLGİLER                                                                                                  

İsim Soyisim:

Hatice TEZ

Doğum Yeri ve Tarihi:

AYVACIK/ÇANAKKALE

E-Posta:

haticetez@icloud.com

EĞİTİM BİLGİLERİ

Gelibolu Armatör Yakup Aksoy Denizcilik A.M.L (2010 Mezunu)  Diploma Notu : 75 (100lük Sistem)

Girne Amerikan Üniversitesi Deniz Ulş. Ve İşl. Müh. %100 (3. Sınıf)

Girne Amerikan Üniversitesi Denizcilik ve Ulaştırma Yüksek okulu 2009-2010 akademik yılında eğitim vermeye başlamıştır. Denizcilik ve ulaştırma yüksek okulu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümümüz ulaştırma ve lojistik bölümü, ikinci bölümümüz ise güverte bölümüdür. Her ikş bölümde de eğitim dili İngilizce olup,hazırlık dönemini başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz dört yıllık süreyle eğitimlerini almaktadırlar. Akreditasyonlarımız YÖDAK,YÖK başta olmak üzere esası olan T.C Ulaştırma,Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığına bağlı deniz ve iç sular düzenleme genel müdürlüğünün gemi adamı yönetmenliğine göre de yapılmaktadır. Uluslararası Denizcilik Örgütü (international maritime organization(IMO)) bizi uluslararası sularda yetkilendirmek amacıyla eğitim veren kurumların bağlı bulundukları ülkenin,Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıklarınca denetimlerimiz yapılmakta ve yetkilerimiz verilmektedir. Girne Amerikan Üniversitesi Denizcilik ve Ulaştırma Yüksek okulu olarak biz tüm yetkilerimizi almış eğitimlerimizi bu şekilde sürdürmekteyiz. Denizcilik eğitimimiz dört yıl olup, ilk üç yıl işletim dersleri, son yılımızda ise yönetim derslerimizi almaktayız. İşletim derslerimizin içerisin de Uluslararası Denizcilik örgütünün şart koştuğu ve Manila 2010 sözleşmelerine tam uyumlu bir şekilde tüm laboratuvar eğitim, deniz alanı tatbikat,yangın alanı tatbikat,can kurtarma alanı tatbikat derslerimizle uygulamalı bir şekilde verilmektedir. Yine bu üç yılın içerisin de, yaz dönemleri ve altıncı dönemde dahil olmak üzere her bir öğrenci uluslararası sularda,uluslararası bayraklı gemilerde ve her bir gemide,en az 500 GRT ve liman seferi yapmamış olmak kaydı ile stajlarımıza çıkmaktayız.Bunun adı uzak yol stajı olup 360 güne tamamlanması gerekmektedir. Bunları tamamlayan öğrenciler dördüncü yılın sonunda yönetim derslerini alıp gemilerde idari kadrolarda yer alabileceğiz.Güverte bölümünden mezun olduktan sonra, Denizcilik Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Gemi Adamları sınav yönetmeliği tüzüğüne göre Gemi Adamları sınav merkezince sınava tabii tutulmaktayız. Bu sınav neticesinde Güverte Zabiti olarak gemilerde çalışmaya başlamaktayız.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir