Hey Denizci! Bugüne Kadar Kaç Ülkeye Gittin?

Denizcilik mesleğinin doğası gereği mesleğe başar başlamaz nerede olduğunu bilmediğimiz hatta adını zor telaffuz ettiğimiz ülkelere gidebiliyoruz.

Biz denizcilerde, yurt dışında ATM’den para çekmek pek yaygın bir adet olmayıp genellikle gemiden aldığımız avansları gittiğimiz ülkelerde bozdurup harcıyoruz. Hatta çoğu zaman paraların hepsini harcayamayıp para koleksiyonuna başlıyoruz.

Gemimiz limana yanaştığında gemiye gelen acentadan, liman çalışanına kadar merak ettiğimiz herşeyi pek ala soruyoruz. Genellikle bunların ilki 1 dolar kaç para eder oluyor?

İyi hoş da kardeşim bu ülkenin para birimi ne ola ki?

Bir örnek verelim.. Gemiye Singapurdan uçakla katıldınız ve ilk limanınız Borneo Adalarında bir liman olacak. Bu yazıyı okuyanlar arasında Borneo adasına gitmiş olanlar muhakkak vardır. Adanın bir kısmı Endonezya, Bir kısmı Malezya kalanı da Brunei krallığı.

Kimbilir hangi para birimini kullanıyorlar?

Bu arada Gittiğiniz değişik limanları ve ülkenin para birimini yazının altına yorum olarak bırakırsanız çok seviniriz.

Bugüne kadar kaç ülkeye gittiniz? Bazen bu soruya en az 200-300 ülkeye gittim diyen denizcilerin olduğunu duyuyoruz. Gittiğiniz tüm ülkelerin para birimini aklınızda tutamazsınız değil mi?

Bu yüzden biz denizciler çözümü bulduk. Dava, dalga, bokyiyen… J aklınıza ne gelirse. Sizin kullandığınız özel bir isim var mı?

Bu arada özel bir not olarak Dünya’da resmi rakamlara göre 206 ülke vardır. Bu ülkelerinde 43 ünün denize kıyısı yoktur. Yani ortamlarda olurda biraz yüksekten atacak olursanız 163 den fazla söylemeyin

Peki siz kaç ülkeye gittiniz?

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

3 Yorum

  1. Mahmut Polat

    Merhabalar Dümen suyu ailesi yaklaşık 12 yıldır denizcilik mesleğini icra ediyorum 93 ülkeye gittim yuzlerce şehir gördüm Çin seddinden kuduse kadar gezdim dunyanin en büyük açık hava arkeoloji müzesini gördüm. Ayni zamanda National Geographic Travel dergisi deniz fotoğrafçısiyim. Bir cok fotoğrafim natgeo dergilerinde internet sitelerinde yayinlandi bunlar denizciligin bize vermiş olduğu yetenekler akdeniz de ibiza adasina dahi gittim. Ben hiç bir zaman limanlarda in metre kare alan içinde bulunmadum ( 10 m. Kareyi denizci meslektaslarim bilir ) daha fazla açıldım gittiğim ülkenin gezilecek nereleri varsa gördüm sayısız insanlarla gonul bağı kurdum dost kazandım arkadaş kazandım yeri geldi ülkem de musafir ettim; ulkerinde musafirleri oldum denizciligi severek ve isteyerek yapıyorum ailemin baskılarına rağmen evlenemedin gitti diyenlere rağmen zevk alarak yapıyorum. Tam gemiye alıştım diyorum kontrat bitiyor eve alıştım derken deniz çağırıyor bir girdap misali hayatı dolu dolu yaşamaya çalışıyorum. Ben dünyanın 4/3 tercih ettim 4/1 sizlere bıraktım. Para konusuna gelince genellikle dalga kelime si kullaniyoruz amatör bir para koleksiyonu olarak gittiğim her ülkenin parasını biriktiriyorum…

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir