Hizmet Süreleri 48 Aya Çıkıyor!

Hizmet Süreleri 48 Aya Çıkıyor!

Sevgili DümenSuyu okurları maalesef kötü bir haberimiz var. Hizmet Süreleri 48 Aya Çıkıyor!

Denizcilik Müsteşarlığının çalışmalarında başladığı yeni yönetmeliğe göre gemi zabitan sınıfının terfi alabilmeleri için 36 ay olan deniz hizmet süreleri 48 aya çıkarılıyor.

Yakın tarihte Hizmet sürelerinin 48 aya çıkması ile ilgili bir dedikodu dolaşmaya başlamış ve çok geçmeden DümenSuyu olarak biz de konuyla ilgili bir çok soruyla karşılaşmıştık. Durum geçen haftalarda öyle bir hal aldı ki günlük yaklaşık 50 zabitan ve denizcilik öğrencisi Hizmet Sürelerinin artacağı yönündeki duyumlarının doğru olup olmadığını sorgulamaya başladılar.

Biz de kolları sıvadık ve kulislere biraz kulak kabarttık ve maalesef sizler için kötü haberler edindik.

Terfi için gerekli hizmet süreleri yine artıyor!

Türk bayraklı gemilerden bir çoğunun Gemi Survey Kurulu Uzmanlarınca Bayrak Kontrolü denetimini esnasında kendilerine böyle bir duyum ulaştırması ile başladı her şey. Henüz 36 aya yeni alışmaya başlamıştık ki. 48 aylık bir süreç karşımıza çıktı.

Zorunlu Askerlik hizmeti, kısalan kontratların etkileri ve denizde çalışma yılının düşmesi göz önünde bulundurulursa yakın dönemde gemilerde çalışacak I.Zabit ve II.Mühendis bulunmayacak gibi görünüyor.

Özellikle yakın dönemde Türk Denizcisinin yabancı armatör maaşlarını gözeterek Tercihini bu yönde kullanması durumun ne kadar vahim olduğunu gözler önüne seriyor.

Terfii için gerekli 48 ay hizmet süresinin, izin dönemleri gibi faktörler ile yaklaşık 72 ay /6 yıl gibi bir sürede tamamlanması ön görülüyor. STCW 2010 Manila nın bir etkisi olarak başlayan bu süreç Türkiye’nin diğer ülkelerin karşısında açık ara önde olduğu bir duruma geliyor…

Uygulamanın ne zaman yürülüğe gireceği ya da kazanılmış haklar ile ilgili resmi bir açıklama henüz yayınlanmadı fakat müsteşarlık çalışanlarının twitter ve facebook hesaplarından gördüğümüz kazarıyla 2017 yılında yürülüğe gireceği ve o güne kadar 18 ay deniz hizmeti olanların durumdan etkilenmeyeceği belirtiliyor.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

6 Yorum

 1. Tugfan Sahin

  Bunun dogru olmadigina inanmak istiyorum.. Umarim soylentiden ibarettir.

  Gemi tutulmasının sebebi yetersiz hizmet sebebi midir?
  Yoksa yetersiz eğitim midir?
  36 ayda öğrenemeyen adam 48 ayda mı öğrenecek bu işi?
  Yoksa deniz kültürünü yayarak işini iyi yapan Gemi adamını işe almak mı öncelik olmalı!!. Ya da işini bilmeyeni sırf ehliyeti var diye görevlendirmek mi??

  Kusura bakmayın ama bu resmen ‘Siz aptalsınız’ demektir!!!

  Keyfi bir uygulamadır.

  İngiltere de 12 ayda 2ncilik için sınava girersiniz.
  36 ay OOW (Vardiya Zabiti) olarak çalıştığınızda Kaptanlik (unlimited) kursuna ve sınavına girersiniz.
  Keza, Hırvatistan a bakınız. Yine aynı.

  Bunun Manila ile alakası yoktur. Her yapılanı manila ya stcw ye bağlayarak süsleme gerek yok. Stcw standartları belirler isterseniz fazlasını yaparsınız.. p3ki bu istek nedendir ?

  Şimdi bu ülkelerde bu işi yapan adamlar bu şartlarda çalışıp yükselerek en iyi firmalarda çalışıyorlar..
  Peki biz?? Ya eğitim kalitemiz kötü ya da aptallık var arkadaş! İkisinin de olmadığına inanıyorum.. Sorun Denizcilik kültüründe…
  İngiliz in 12 ayda öğrendiğini sen neden 48 ayda öğreniyorsun. Ya da neden buna Zorluyorlar!!!

  Hepimiz biliyoruz ki bu uygulamanın dedikodusu bile mide bulandırıcı.
  Dernekler olarak bu konuya karşı önlem alınmalı çok geç olmadan.

  Denizcilik ten sogutuyorlar. Çok kişi bu gidişle denizi bırakır. Yazık.

  Selamlar

  Yanıt
 2. merve kcgl

  “18 ay deniz hizmeti bulunanlar etkilenmeyecek” ibaresi her terfi süreci için ayrı ayrı mı geçerli? Yani toplamda diyelim 20 ay deniz hizmeti bulunan birisi hem 3 den 2 ye hem de 2 den 1 e terfi ederken etkilenmeyecek mi? Yoksa Sadece 3 den 2ye geçerken 36 aylık kanundan yararlanabilecek ama 2 den 1 e çıkarken mecburen 48 aylık kanundan etkilenmiş mi olacak? Bu konuda bilgisi olan birisi varsa bilgilendirirse sevinirim.

  Yanıt
 3. Bülent

  Şu anda istenen hizmet süresi 36 ay değil, 30 aydır. Ama iki yeterlilik arasında geçmesi gereken süre en az 36 aydır. Yani 6 ay çalışıp 1 ay izin yaptığınızı farzedersek, 5 kontrat sonunda 1 ay izin yapıp bir üst yeterlilik için sınav hakkı kazanıyorsunuz.
  Bunu 48 aya çıkarmak demek, 40 aylık deniz hizmeti ve minimum 48 ay sonra sınava girme hakkı kazanılacak…..
  E bu da vardiya zabiti sayısını arttırıp, özellikle 2.müh bulmayı iyice güçlestirecektir.
  Sahte ehliyet satan ………. önünü açacak bir uygulama

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir