Anasayfa / Kültür-Sanat / IMO Kadın Tanker Kaptanını Olağanüstü Cesaret Madalyası ile Ödüllendirdi

IMO Kadın Tanker Kaptanını Olağanüstü Cesaret Madalyası ile Ödüllendirdi

IMO Kadın Tanker Kaptanını Olağanüstü Cesaret Madalyası ile Ödüllendirdi

Bengal Körfezinde dalga yüksekliğinin 25 feet rüzgarın 60 knots olduğu yağmurlu bir havada batmak üzere olan Durgamma isimli balıkçı teknesinden 7 denizciyi son anda kurtartaran Kaptan Radhika Menon, IMO nun en prestijli ödülü “Olağanüstü Cesaret Madalyası “ ile ödüllendirilen ilk kadın denizci oldu.

Hint Bayraklı 32,950 dwt oil product tanker M/T Sampurna Swarajya nın Kaptanı Radhika Menon; IMO nun Londra’da bulunan merkezinde geçtiğimiz hafta 97incisi düzenlenen Denizde Güvenlik Komitesi toplantısında ödülü takdim edilirlen IMO yetkilileri tarafından ayakta alkışlandı.

Kaptan Radhika Menon Hindistan Deniz Ticaret Filosunun İlk Kadın Kaptanı olmasının yanı sıra IMO nun en prestijli ödülü “Olağanüstü Cesaret Madalyası “ ile ödüllendirilen ilk kadın denizci oldu.

Ödülünü aldıktan sonra Kaptan Radhika Menon;

“Ben sadece işimi yapıyordum. Tüm Denizcilerin ve Gemi Kaptanının en ciddi görevi alınan bir Distress çağrısında kazazedelerin imdadına yetişmektir. Rotamızı değiştirmek anlık bir karardı fakat bu kararı alırken tüm risk faktörlerini gözden geçirerek kararımı verdim. Uzun uğraşlar sonunda batmakta olan Durgamma isimli balıkçı teknesine yaklaştık ve 7 denizciyi pilot çarmıhından gemiye almayı başardık. Abartacak bir şey yok. Benim yerimde kim olsa aynısı yapardı.”

DUYDUNUZ MU?

Siren Şarkısı

  Siren Şarkısı PELİN GÖKÇEEL Doksanlı yıllarda İstanbul’da yaşayan gençlerin halini-tavrını-dilini, müzik anlayışını,  hayat felsefesini …

Bir yorum

  1. neden bayan kaptana verıyorlar o havada carmıgı hazırlayan gemıcıler can sımıtlerını hazırlayan gemıcıler fırtınalı havada guvertede duran gemıcıler dumenı tututan gemıcıdır eeeeee vay anasın sayın ızleyenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir