IMO Kadın Tanker Kaptanını Olağanüstü Cesaret Madalyası ile Ödüllendirdi

IMO Kadın Tanker Kaptanını Olağanüstü Cesaret Madalyası ile Ödüllendirdi

Bengal Körfezinde dalga yüksekliğinin 25 feet rüzgarın 60 knots olduğu yağmurlu bir havada batmak üzere olan Durgamma isimli balıkçı teknesinden 7 denizciyi son anda kurtartaran Kaptan Radhika Menon, IMO nun en prestijli ödülü “Olağanüstü Cesaret Madalyası “ ile ödüllendirilen ilk kadın denizci oldu.

Hint Bayraklı 32,950 dwt oil product tanker M/T Sampurna Swarajya nın Kaptanı Radhika Menon; IMO nun Londra’da bulunan merkezinde geçtiğimiz hafta 97incisi düzenlenen Denizde Güvenlik Komitesi toplantısında ödülü takdim edilirlen IMO yetkilileri tarafından ayakta alkışlandı.

Kaptan Radhika Menon Hindistan Deniz Ticaret Filosunun İlk Kadın Kaptanı olmasının yanı sıra IMO nun en prestijli ödülü “Olağanüstü Cesaret Madalyası “ ile ödüllendirilen ilk kadın denizci oldu.

Ödülünü aldıktan sonra Kaptan Radhika Menon;

“Ben sadece işimi yapıyordum. Tüm Denizcilerin ve Gemi Kaptanının en ciddi görevi alınan bir Distress çağrısında kazazedelerin imdadına yetişmektir. Rotamızı değiştirmek anlık bir karardı fakat bu kararı alırken tüm risk faktörlerini gözden geçirerek kararımı verdim. Uzun uğraşlar sonunda batmakta olan Durgamma isimli balıkçı teknesine yaklaştık ve 7 denizciyi pilot çarmıhından gemiye almayı başardık. Abartacak bir şey yok. Benim yerimde kim olsa aynısı yapardı.”

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

2 Yorum

  1. fatih sen

    neden bayan kaptana verıyorlar o havada carmıgı hazırlayan gemıcıler can sımıtlerını hazırlayan gemıcıler fırtınalı havada guvertede duran gemıcıler dumenı tututan gemıcıdır eeeeee vay anasın sayın ızleyenler

    Yanıt
  2. Hakan

    Yıllar önce, fırtınalı bir havada, Kdz. Ereğli açıklarında yardım çağrısı yapan bir gemi için hava şartlarını mazeret gösteren gemi kurtarma ve sahil güvenlik olaya müdahale etmemiş ve limanda demirli bulunan bir Türk gemisi, demirini vira edip batmakta olan gemiden 9 kişiyi kurtarmıştı. Gemi kurtardığı 9 kişi ile birlikte tekrar Ereğli liman içine girdiğinde, sahil güvenlik botu bordasına yanaşmış ve kazazedeleri gemiden kendisine transfer etmişti. Birkaç gün sonra ilçe kaymakamı, sahil güvenlik botunun komutanını bir plaket ile ödüllendirmiş, asıl kurtarıcı geminin, ne kaptanını ne de personelini arayıp soran olmamıştı.

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir