İTÜ Denizcilik Fakültesi İçin Harika Haber

İtü Denizcilik Fakültesi nam-ı diğer YDO, yıllardır süregelen problemi olan eğitim gemisine ulaşması yönündeki adımlar hızlandı. Öğrencilerin zorunlu stajlarını yapacakları bir yandan da teorik bilgilerini pratiğe dökecekleri eğitim gemisi İtü ile Aselsan arasında imzalanan antlaşma ile tekrar gündeme geldi.

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval ile İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik tarafından imzalanan Test ve Eğitim Gemisi Niyet Anlaşması 2015 yılı Mart ayında imzalanmıştı.

 

Aselsan Deniz Sistemleri Yönetici Metin Erdoğan:

2016 yılı içinde inşasına başlanması hedeflenen Test ve Eğitim Gemisi, askeri ve sivil deniz sistemlerinin geliştirme aşamasında denizde denemelerinin yapılması için uygun alt yapılar ile özel analiz ve test laboratuvarlarını bünyesinde bulunduracak.

Üniversite ile sanayi işbirliği için yeni bir rol model olacak Test ve Eğitim Gemisi maliyet etkin olarak test imkânı sunmak yanında, modüler sistemlerin geliştirilmesine de olanak sağlayacak.

ASELSAN tarafından İstanbul Kalkınma Ajansı’nın finansal desteği ile tedarik edilmesi öngörülen Test ve Eğitim Gemisi, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesinin katkıları ile ASELSAN tarafından işletilecek. Test ve Eğitim Gemisi ASELSAN ve İTÜ dışında ürün geliştirmek isteyen şirketler ile diğer üniversitelerin eğitim amaçlı kullanımına da açık olacak.

Test ve Eğitim Gemisi, ürün geliştirme yanında Denizcilik Fakültelerindeki öğrencilerin yeni nesil sistemleri, daha geliştirme aşamasında tanımasına ve kullanmasına imkân vererek Türk denizcilerinin modern imkânlar ile eğitim görmesini de sağlayacak. Test ve Eğitim Gemisi doğal afetlerde Lojistik Destek Platformu olarak yararlanılabilecek kapasite, olanak ve yeteneklere de sahip olacak.

Şeklinde görüşlerini bildirdi.

Bizler de bu yöndeki adımları takdir ile karşılıyor, neticelendirilmesini ise büyük bir heyecanla bekliyoruz.

 

Ana Sayfaya Dön

(Bir zamanlar İTÜ DF’nin de simgesi haline gelen AKDENİZ gemisi)

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir