Kamarot Maaşları 2019 Nasıl Kamarot Olunur

kamarot nasıl olunur

Kamarot Maaşları 2019 Nasıl Kamarot Olunur

Kamarot kelimesi bir denizcilik terimi olduğundan yolu denize düşmeyen kimseler kolay kolay bilmezler. Kelimenin kökeni İtalyanca’dan gelir “cameroto” öyle sözlüklerde filan araştırdığınızda hemen karşınıza Cruise (lüks yolcu gemisi) gemilerinde garsonluk yapan personel olarak çıkar ama gelin bir de biz anlatalım sizelere.

Kamarot maaşlarını da en sona saklayacağız.

Kamarot Nedir? Ne İş Yapar?

Bu soru karşımıza gelince aklımıza iki cevap geldi. Duymak istediğinizi mi anlatalım? Başınıza gelecekleri mi?

Eminiz ki İstanbul’da 1 haftalık bir kursla hiç tanımadığınız birilerine 3-5-10 bin lira verip evraklarınızın tamamlanacağını ve sizi bekleyen binlerce Cruise gemilerinin birinde 3.500 usd maaşla başlayacağınızı duymak isteyeceksiniz.

Maalesef bunlar olmayacak. Bunu sizin hevesinizi kırmak için söylemiyoruz emin olabilirisiniz. 100 de 1 hatta 1000 de 1 şansınız bile olsa bir açık kapı bırakırdık fakat siz bu işi bize bırakın arkanıza yaslanın ve kamarot nedir,  kamarot maaşları ne kadarmış okumaya devam edin.

Gemilerde bulunan servis ve temizlik işlerinden sorumlu gemi adamıdır. Gemide çalışma saatleri en uzun olan personelin başında gelir. Personel uyanmadan uyanır, toz alır, ortalığı toparlar, kahvaltıyı hazırlar, servisleri açar çayı demler, kahvaltı, 10 çayı, öğle yemeği, 3 çayı, akşam yemeği servislerini yapar, tüm geminin, ortak tuvaletlerin, salonların ve ofislerin (kamaralar hariç) temizliğini yapar. Aşçıya yemekte, mezelerde salatlarda yardım eder. Temizlik malzemelerinin depo’larını kontrol eder, yedek malzeme talebini amirlerine iletir.

Unutmadan, başkamarot diye bir şey yoktur J

Nasıl Kamarot Olunur?

16 yaşını doldurmuş, en az ilk öğretim mezunu, gemi adamı olur sağlık raporu almasında sakınca bulunmayan (bknz http://dumensuyu.com/gemi-adami-saglik-raporu/) ve sabıka kaydı sunabilecek kişiler devletin belirlediği gemi adamı kurslarına kayıt yaptırır ve 15 gün süren bu eğitim sonunda sınavları başarıyla geçerlerse gerekli evraklarla birlikte liman başkanlıklarına müracaat eder ve gemi adamı cüzdanlarının gelmesi ile birlikte işe vakıf olurlar.

Unutmadan gemi adamı belgesi gemici, usta gemici olan herkes kamarotluk da yapabilir.

En çok bu aşamada insanlar dolandırıldığı için tecrübeniz yoksa lütfen şu linki okumadan devam etmeyiniz ( http://dumensuyu.com/simsarlara-paranizi-kaptirmayin-dikkat/)

Kamarot’u biz yukarıda anlatırken ticari yük gemilerini anlattık fakat sayısı az da olsa yolcu gemilerinde ve teklenerde kamarotluk yapmak da mümkün.

Ticari gemilerde çok fazla vasıf gerektirmeyen bu meslek grubunu yolcu gemilerinde ya da teknelerde yapmak isterseniz, en az bir yabancı dil, birkaç yemek ve içki konusunda uzmanlık, prezantabl (görünüşüne özen gösteren diksiyonu düzgün) adayların tercih edileceğini söylememize gerek yok sanırız.

Kamarot Maaşlarına geçmeden hemen önce belirtelim, o fotoğraflarda gördüğünüz 300 metrelik devasa gemiler bile artık toplamda 12 kişilik mürettabat ile seyrediyor, teknoloji geliştikçe gemilerdeki insan sayısı azalıyor ve bu azalmalara öncelikle kamarot kadrosundan başlanıyor.

10 yıl önce 30 kişilik personeli olan bir gemide 1 aşçı + 2 kamarotu olan bir mutfak ekibine denk gelebiliyorduk ( baş kamarot lakabı o günlerden kalma (zabitlere (kaptan ve mühendis) servis yapan kamarot’a baş kamarot denirdi.) bu günlerde 1 kamarotu bile zar zor duyuyoruz, bir çok gemide sadece aşçı var. Aşçısı bile olmayan gemiler de var tabii ki..

Kamarot Maaşları 2019

Kamarot maaşlarına geçmeden son olarak şunu da iletelim. Türkiye’nin gemi portföyü belli, 1 doların 6 liralara kadar yükseldiği günümüzde deniz bile görmemiş her Türk genci bu işe hevesleniyor ve piyasadaki arz talep dengesi bozuluyor. Kamarot kadroları için de iş bulmak bile güç hale geliyor. Eskiden kamarotlar gemide hemşire terliği ile gezip yaşam mahalinden dışarıya adımını bile atmaz, çöpleri bile gemicilere attırırlardı. Bu günlerde ise koster gemilerinde aşçılar kıç üstünde manevrada halat volta ediyorlar.

Aşağıdaki maaşlar tamamen gerçek olup, gördüğünüz yüksek maaşlar için biraz tecrübe kazanmanız gerekecektir. Yurt dışına kaçıp orada yaşama hayali olan milyonlarca gencimizden biri olmadığınıza personel müdürünün inanması ve size ve mesleğinize güvenmesi lazım. Olur da Avrupa da ya da Amerika’da gemiden kaçacak olursanız armatör çok ciddi cezalar ile karşı karşıya gelir ve bu yüden ilk kontratınızda bir çok firma sizden şahsi avel imzalamanızı isteyebilir (çek-senet vb)

Kamarot Maaşları 2019

Zenith Denizcilik: 1925 USD (herşey dahil)

Armona Denizcilik 1350 USD ( 6+1)

Arkas Denizcilik 1350 USD (6+1)

Teekay 1950 USD (herşey dahil)

Şener Petrol 1300 USD (6+1)

Kaptanoğlu Denizcilik 1000 USD (6+1)

Beşiktaş Denizcilik 1600 USD (6+1)

Kıran Denizcilik 1100 USD (7+1)

Bu liste böyle uzar gider.. Maaşların tamamı şirket bazlı olarak internet sitemizde mevcuttur. (Bknz. http://dumensuyu.com/category/gemi-maaslari/)

Peki biz ilk gemimize giderken ne kadar maaş alırız diyorsanız. Eğer bir tanıdık veya referans bulup böyle iyi bir firmaya gidemeyecekseniz Koster firmaları maalesef size 2.000 TL (8 +1) kontrat teklif ederler. Siz de kabul ettiğiniz sürece piyasa düzelmez. En azından 1000 USD nin altında gemiye gitmeyin ki, geleceğe dair umudumuz artarak devam etsin ve siz de kamarot olarak yola çıktığınız kariyerinizde gemiden indiğinizde çektiğiniz zahmetin karşılığı olan bir hayat yaşayın..

Benzer yazılar

6 Yorum

 1. Kadir

  Peki güzel kabul etmesinler de acemi adamı hangi firma alacak? Zenith mi Arkas mı? Torpili olmayan bu işi yapmasın mı? Acemi adama bahsettiğiniz vasat gemilerde 1000$ ı kim verecek? Yazı güzel ama sonu çelişki oldu 🙁 misal kursların neredeyse hepsi dolandırıcı. 3000-5000$ maaş diyor tabi seni kandırıp kurs parasını aldıktan sonra belgeni alabilirsen(şanslıysan) iş arıyorsun. E hani nerede 3000$ lık iş diyorsun? o da daha yeni aldın belgeni biraz dandik gemilerde çalış tecrübe edin vs diyor. Ondan sonra oralarda vasat şartlarda çalışıyorsun piyasa da düşüyor elbette. Artık işten soğuyorsun düzgün bir gemide iş bulayım diyorsun bu seferde referansların beğenilmiyor, sonra yabancı dil aranıyor vs. Kısacası işçinin hakkı kanunlarla korunmazsa karada da denizde de sömürülmeye mahkum. Piyasa da buna paralel rezil olacak tabii. Ben denizci olarak askerlik yaptım, kamarot olarak ama askerden sonra hiç bu işi düşünmedim. Dediğiniz gibi torpilin, dayın, amcan falanın yoksa karada da işler kötü denizde de… Yine de güzel bilgiler sağolasın… Bir de öneri şu yorum kutusunun yazı rengini biraz daha koyu yakarsanız iyi olur.

  Yanıt
 2. muhammet ali bayrak makine lost..

  arkadaşlar dümen suyu olarak muaşlarımızı sayın persönel müdürleri belirliyor armotor personel muaşlarını takıp etmez …zabıt olsun al sınıf olsun güverte makine farketmiyor şirket polıkası altında personel müdürler simsralarla işbirliği yapım kendi kazançlarını artırmanı n peşindeler..sayın devlet büyükleri ve aytef çok farlı hizmet vermektedir pıasada türk olup iş bulamak çok zor nedeni personel müdürleri dahaucuz çalışan yabancı uyrukla insanları seçmesi ve sırtlarından para kazanmaları oluyor örnek tc vatandaşın 700 dolar veriyo gürcüyede fıma samsun roro lıder denizcilik..ndense bazı fırmalarzarar ettik deyip personel muaşlarını vermiyorla o bakımdan aytef kuruuşu altıda üye olup haklarımızı sımsarve persolen md yedirmemek ..herkeze saygı sevgı
  ilerimle sonsuz başarılar ..makine lost.. Muhammet ali bayrak

  Yanıt
 3. Yagmur

  Meraba:)
  Ben yenı cuzdan alıcam ve kadınım.sımdı yatlarla baslamak ıstıyorum.guvenılır yatları nasıl bulabıkırjm nasıl bı yol ızleyebılırım.

  Yanıt
 4. Bayram Bozbayır

  merhabalar kamarotların iş bulması çok zor ben bile . uzak yol kıdemli kademeli uzman kamarot olmama ragmen gercekten piyasada iş bulmak kolay degil şu an calışıyorum çok şükür ama kamarot arkadaşlara tavsiyem bu konuda sabırlı olmaları ve işlerini severek aşk ile yapmalarını tavsiye ederim sevgiyle kalın selamlar

  Yanıt
 5. Bayram Külter

  Arkadaşlar ben 2 yıllık Harita ve Kadastro bölümünden yeni mezun oldum.Ülkenin işsizlik sorunu var eskiden rahat iş bulurken şimdi bulamıyorum. Daha 21 yaşındayım. geleceğe yatırım yapmak için 2-3 yıl bu işi yaparsam sizce iyi olur mu? İş kolay mı zor mu? çalışan bilgilendirirse sevinirim. e-postam= bayramkolik277@gmail.com

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir