Konteyner Gemilerinde Çalışmak için 10 neden

Konteyner Gemilerinde Çalışmak ve En azından bir kontrat atmak için 10 neden

Konteyner Gemilerinde Çalışmak…

Türkiye’nin en büyük dökmeci firmalarından birinde çok güzel bir dökmeci gemide iş bulduğunuzu düşünelim. Gemiye katılış Brezilya’dan 🙂 hadi iyisiniz.. Kim bilir ne hayaller kurarak giriyorsunuz check in’e. Ne de olsa bu bir dökmeci gemi ve sabit bir hattı olamaz değil mi? Allah bilir bu 8 aylık (evet doğru okuyorsunuz 8 ay) kontratta nerelere gideceksiniz? Filipinler’de pipet ile Hindistan cevizi suyu  yudumlayacağınız günler çok yakında?

Pek sanmıyoruz! 🙂 Bu büyük bir dökmeci gemi ve durum sandığınızdan daha farklı olacaktır. Gladstone‘u hiç duymuşmuydunuz? Ya da Santos‘u? Çok acele etmeyin çünkü çok duyacaksınız zira geminiz siz ayrılana kadar bu iki limandan başka limana gitmeyecek 🙂 Bir kötü haberimiz daha var! Şirket personel değişimlerini yalnızca Brezilya’da yapıyor!

Gladstone-Santos arası büyük daire seyriyle bile 7.973 nm, gemimiz kömür taşıdığı için kiracımızın pek acelesi de yok. 12 knot seyir talimatı verilmiş. Her şey yolunda giderse 27 gün sürecek seferimize hoşgeldiniz 🙂 Git-Gel 55 gün. Limanları hesaba katmadınız mı demeyin. Kattık 🙂 Şaka gibi ama iki limanda kalış süreniz toplam 24 saat 🙂 3 sefer atsanız 165 gün eder çekmezler 4 sefer atsanız 220 gün yapar. Şimdi anladınız mı neden 8 ay dediğimizi 🙂

Şaka Şaka 🙂 Siz unutun anlattıklarımızı, çünkü gemiye katılışınız Marport’tan ve ayrılışınız metrobüs ile olacak 🙂 Kontrat Süreniz 4 ay ve bittiği gün evde olacaksınız 🙂

Wellcome To Konteyneeeeeeer

Uykuya çok düşkün değilseniz ve toprağa basmadan geçen sayısız günlerden sıkıldıysanız sizi böyle alalım 🙂

Konteyner Gemilerinde Çalışmak için 10 neden

Kara hayatınızdan kopmazsınız.

Ülkemizde bulunan konteyner firmalarının gemileri genellikle Türkiye uğraklı olduğundan ve sık liman yaptığından sevdiklerinizle daha rahat ve ucuza iletişim kurabilir, haberlerden, gündemden, arkadaşlarınızdan, eşiniz dostunuzdan her an haberdar olabilirsiniz. Çoğu konteyner gemisinde uydu yayını ile Türk kanallarını izleyebilirsiniz. Hatta günümüzde bir çok konteyner gemisi internet ile donatılmış vaziyette. Gerçi olmasa ne olur? Marport-Poti seferinde Samsundan sonra 3-4 saat telefon çekmiyor diyorlar 🙂 En azından vardığınız limanda internete girebilmek için geminin en yüksek yerlerinde toplanmanıza gerek kalmıyor.

Düzenli limanlar arasında çalışırsınız.

Konteyner gemilerinin yanaşacağı limanlar hatta bağlayacağı babalar bile önceden bellidir. Katılacağınız gemi belli olduğunda geminin çalıştığı bölgeye göre kıyafet götürerek eşya hazırlama derdinden kurtulursunuz. Gittiğiniz ülkenin sim card’ını alırsınız, o limana her vardığınızdan 3-5 kelime öğrenerek italyancanızı-ispanyolcanızı geliştirebilirsiniz.

Güzel Limanlar.

27 günlük seferiniz sonucunda sadece 12 saat kaldığınız Gladstone limanını hatırladınız mı 🙂 Unutun 🙂 konteyner gemileri hemen hemen her gün limandadır ve çoğu ülkede konteyner limanları şehir merkezine çok yakındır. Dökme gemilerde çalışanlar her limanda bir maaş taksiye öderken konteyner gemilerinde çalışanlar o ülkenin sistemini çok iyi öğrenir ve mtero, tren gibi çok daha hızlı ve kullanışlı toplu taşıma araçlarını tercih eder hatta gemiye aldıkları bir bisiklet ile kısa süreli de olsa tüm şehri alt üst ederler. Pisa kulesini görmeyen Konteynerciler denizcilik fakültesinde okuyan kız örenci sayısını geçmez 🙂 hatta pisa kulesinin zabitan salonuna çok yakışacağını düşünerek onu Bim poşetine koyup gemiye getirmeye çalışanlar bile vardır.

Kumanya.

Ülkemizde bulunan konteyner firmalarının gemileri genellikle Türkiye uğraklı olduğundan ve sık liman yaptığından kumanyanız hiç bitmez ve sürekli taze kumanya yersiniz. Fırın ekmeği de cabası. Alışkın olduğunuz tatlar, tanıdığınız markalar her daim emrinize amadedir. Yeşillik, yoğurt, taze sebze, meyve hiç eksik olmaz. Zaten her gün limanda olduğunuzdan herşey bir adım uzaktadır. Canınız çiğ köfte mi çekti? Şurda bi kilo çiğdem olsa çitlermiydiniz? 🙂 üzülmeyin en çok 24 saat sonra ulaşacaksınız. İskender sayıklayan bir konteynerci diye birşey yoktur 🙂

Yaşam Mahali.

Eğer daha önce bir dökmeci ya da bir tankerde çalıştıysanız ilk başlarda Konteyner Gemilerinde Çalışmak size biraz küçük gelebilir 🙂 Daracık koridorları, ufak salonları ve küçük kamaraları vardır ama derli topludur. Çabucak alışırsınız. Kamara küçük olduğu için temizliği kolay olur ve çabuk dağılmaz 🙂 Belki bir havuzu, kocaman bi kıç tarafı yoktur ama keyfini çıkarmaya doyamayacağınız gizli yerler vardır 🙂 Siz hiç 17 knotla seyreden bir gemide rüzgar ve yunuslar eşliğinde shelter üzerinde kitap okumuşmuydunuz? Shelter ın ne demek olduğunu bilmiyorsanız alın size konteyner gemisinde çalışmak için bir neden daha 🙂

Manevra.

Konteyner gemileri sürekli manevrada olduğu için herkes çok profesyonel davranır. Gemi limana varmadan önce 2 saat kala manevra yerlerine geçip akşam yemeğinde birbirinizi değişmenize gerek kalmaz. Kamarada uyurken sizi arayıp pilot gemide derlerse hiç korkmayın uyuya kalmışım diye normal prosedür böyle 🙂 (özel not:iyi bir denizci limana ne zaman varacağını bilir, saatini kurar ve hazırlıklarını yapar)

Sevgili dümensuyu okurları bu liste uzaaaar gider.  Konteyner Gemilerinde Çalışmak mesele değil..

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

30 Yorum

 1. Burak

  Konteynerdede kuru yüktede çalıştım kuruyükte en az kaldığım liman 3 gün akşam işim biter çeker giderim gezerim gece uykumu alıp sabaha mis gibi zinde başlarım.Akdeniz Karadeniz çalıştığımdan en uzun seyir 3 5 gün Türkiye’den sık sık geçerim işimi yaya yaya rahat rahat yaparım.Ben orda 3 5 gün değil aylarca kalıyorum hamallığa gerek yok 🙂

  Yanıt
  1. Alper

   Merhaba bende gemide çalışmak istiyorum. Hangi firmayı önerirsiniz ve bir sorum daha olucak evraklarımı tamamladıktan sonra iş bulmak ne kadar süremi alır şimdiden teşekkürler.

   Yanıt
  2. Gemic

   Kardeşim merhaba. kuruyük gemileri genelde nerelere çalışır. Limanda gezmeye izin var mıdır gerek kaptan gerekse limandaki ülke görevlsi tarafından

   Yanıt
  3. Selahattin

   Merhaba burak kardesim bende bu yük gemilerinde çalişmak iştiyorumda gemilerde çalişmak için ne gibi kabiliyetler gerekli yani herhangi bir meslek bilmek gerekiyormu ve maaş oranlari nelerdir ilgi verirsen sevinirim

   Yanıt
 2. Bilocan46

  Marport dan katilirsin her ay iki defa marport a gelirsin saat hic onemli degil her an yakit kumanya su yedek parca ve benzeri istekler gelir enspektor ve survey in eksik olmadigi zamanlarda disari cikmak istersin ama maalesef gemi pilot için hazırlıklara çoktan başlamıştır bile.6 ay gibi uzuuuun bir kontrat konteyner gemilerinde şirket tarafından normal karsilansada guverte personeline fazladır,neden ???? En az ayda 15 liman yaparsın bu limanlarda en az 10 tanesinde lashing gemide olur ve liman kalkisi pert olmuş bir vaziyette ertesi günü seyire göre güvertede çalışmak zorundasiniz.Evet TÜRKİYE bağlantılı olduğu için kumanya filan iyi.ama ıstanbul da bile carsiya cikamadiktan sonra gerisi boş.çoğu konteyner gemisinde kamarot yok ve guverte personeli olarak okadar çok yuk varki sırtımızda,bütün yaşam mahalli temizlikleri,raspa boya, seyirde gözcü, limanda lashing,aslında bu liste böyle uzar gider konteyner gemilerinde çalışmak için nedenleri yazarken bunlaruda göz önünde bulundurarak liste yapsak kontratlar daha kısa olsa mesela ….. saygılar sevgiler. ….

  Yanıt
 3. Alper

  Merhaba bende gemide çalışmak istiyorum ve bu konuda çoğu sitede farklı bilgiler yer almakta.

  sorularım şunlar ;

  1. Hangi firmayı önerirsiniz ve neden ?
  2. Çoğu kişiden duyduğum kadarıyla gemide sigaramız firma tarafından veriliyor bu firmadan firmaya değişirmi yoksa tüm firmalarda varmı ?
  3.Ben meslek lisesi elektrik elektronik mezunuyum gemide yapabileceğim işler mevkim ne olur ve ortalama maaşım ne olur.
  4. Ben bir buçuk yıl çalışıp yarım bıraktığım öğretim hayatımı tamamlamak istiyorum 1.5 yıllık sözleşme yapmak mümkünmüdür.
  5.Yurtiçi veya yurtdışı seçimi bizemi ait yoksa firmamı belirler bunu ben şahsen yurtdışı istiyorum çünkü yurtiçi seferlerin ücretleri çok düşük.
  6.Tanker gemilerinde çalışmanın ne gibi zorlukları vardır parası yüksek çünkü
  7. İşe başvurmadan önce hangi evraklar gerekir. Ve evrakları tamamladıktan sonra iş bulmam ortalama ne kadar sürer.
  8. Okulum yaklaşık 5 ay tatil vermekte bu dönemde de çalışmayı düşünüyorum mümkünmüdür acaba ?
  9.Yönlendirebileceğiniz şu firma işçi arıyor dediğiniz bir firma varmıdır. Veya referans olabileceğiniz. ( Simsarlar hariç kendi işimi kendim yapmak istiyorum.)

  Cevapladığınız için şimdiden çok teşekkür ederim iyi günler sizinle olsun.

  Yanıt
  1. Dümen Suyu

   Merhaba Alper Bey
   1.Kurumsal bir firmayı tercih etmenizi öneririz. Muhtelif örnekleri ve nedenleri sitemizde mevcuttur.
   2.Anladığımız kadarıyla sigara hayatınızda önemli bir yer tutuyor. Tanker gemilerini tercih etmeyin. Bildiğimiz kadarı ile sigara parasını karşılayan firma yok fakat duty-free alımlar ucuzdur ve bir çok firmada öaaşınızdan düşülür.
   3.ElektrikZabiti olarak görev yaparsınız. Ortalama 2.800 USD-4.000 USD firmaya göre değişir.
   4.Sözleşmeler Elektrik Zabitleri için yine firmaya göre değişmekle birlikte 3 ay- 7 ay arasıdır. 1,5 yıllık dönemde 2-3 gemide çalışabilirsiniz.
   5.Kabotajda (yurtiçi) çalışan çok kurumsal firma yok genelde yurt dışı bağlantıları olur. Çoğu firmada ise geminin bulunduğu limana uçakla gider uçakla ayrılırsınız.
   6.Tanker gemileri genellikle tehlikeli yük taşıdığından prosedürleri ve çalışma şartları nispeten zordur. Maaşları daha yüksek kontratları daha kısadır.
   7.Gemi adamı cüzdanı-Pasaport-Sağlık Belgesi-Aşı kartı gerekir. İş bulma süreciniz tamamen sizinle ilgilidir.
   8.Beş aylık sürede kontratı kısa olan bir firmada çalışabilrisiniz.
   9.Denizcilik firmaları süreli hizmet sözleşmesi ile gemiadamı çalıştırdıkları için sürekli personel ihtiyacı olacaktır. DümenSuyu simsar ya da aracı bir kuruluş değildir. Hakkınızı kimseye yedirmeyin. Bizzat başvuru yapabilir ya da internetten cv doldurabilirsiniz.

   iyi günler dileriz.

   Yanıt
 4. Alper

  Öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

  Elektrik zabiti olarak başlarsınız demişsiniz ama benim bildiğim kadarıyla elektrikçi / elektrik zabiti olabilmek için gemi deneyimi isteniyor. Ve bir kaç tane kursla görüşme fırsatım oldu 2 haftalık bir kurs göreceğim söylendi bu yeterlimi yoksa başka bir kursa daha gitmem gereklimi elektrik zabitliği için.

  İyi çalışmalar. Kolay Gelsin.

  Yanıt
  1. Editor Editor

   Türkiyede; Arkas, Medlog, Turkon, Medkon, Bayraktar denizcilik var. Ayrıca konteyner gemisi olup dışarıya kiralayan bir kaç armatör daha var.

   Yanıt
 5. İsmail

  Mrb bn 2010yılında tum evrakları cıkarmıştım ama aksilikler oldu gidemedim ve gecen yıl ufak caplı bi yangın yasadım ve bu evraklar da yandı giti şimdi bu evrakları yeniden çıkartabilirmiyim

  Yanıt
 6. Bünyamin

  Konteyner de çalışmak için 10 neden varsa çalışmamak için 20 neden sayabilirim. Kuru yük ise hiç bahsettiğiniz gibi değil. Amelelik yapmaya hiç gerek yok ( sözüm güverte kadrosuna). Istirahati bile mlc nın gereklerine uymayan bir calisma temposunda ayakları uzatıp kitap okumak :))

  Yanıt
 7. Ufuk

  selamun aleykum cumleten ben gemide calismak istiyorum ama hic bir bilgim yok hangi gemide calisabilirim yurt disi olursa guzel olur ve evrak almak icin 1 aylik kurs vereceklerini soyluyorlar 1 500 tl ye dogrumudur bu kandiriyorlar mi bilmiyorum ne yapmam gerekiyo tucrubeli arkadaslardan yorum bekliyorum ne yapabilirim bu konuda simdiden tesekkurler

  Yanıt
 8. şerafettin karasu

  iyi gunler ismim serafettin karasu antalyada insaat taseronlugu yapiyorum meslek lisesi torna tesviye bolumu mevzunuyum gemilerde calismak istiyorum yabanci bayrakli uzun sureli ne yapmami onerirsiniz

  Yanıt
 9. yavuzhan şahin

  arkadaslar yuk gemisinde calısmak istiyorum bana yardımcı olacak arkadaslar bu telefondan ulasırlarsa onlara dua ederim calısan varsa calıstıgı gemide iş varsa ararlarsa sevinirim 05372413197

  Yanıt
 10. Memoli can

  Konteynır gemisinde çalışmamak için 10 neden buyazıyı böyle yazmanızı isterdim. Ben 22 yılımı konteynırgemilerine verdim evet türkiyede çok liman yapıyor peki bize birfaydası varmı malesef yok. Şöyle anlatayım. İstanbul soyak. Marpot. Kumpor kumanya malzemeler espektörler gemide birde bayrak sörvey denetimi geldiyse ayvayı yedin pertsin ve buişlerin yanınısıra laşhing gemide kalkış 3 saatsonra izmitdesin ve oradan 3 saat sonra gemlik 6saatsonra çanakkale geçişi ve geminin slopçesi falan hadi onuda aldık 8 saatsonra izmir alsancak mersin iskenderun ve mısırda 3 liman alexsandra damyetta ve portsayt unutmayın laşingler gemide. Sizlere 1 liman kalkışını şöyle özetleyim vardiya ve laşhing sonra akşam yemeğindensonra 2 saat eğitim saat 20.00 köprü üstü gözcü vardiyası 8’12 sabah işbaşı akşama liman ve yine vardiya laşhing kalkış ve gece gözcüsü uykusuz yorgun dikkatsizlik ve bunların doğurduğu iş kazaları yaralanmalar vs vs. Demem oki konteynır dediklerinde bunu 10 defa düşünün konteynırda çalışmak uykusuz kalmak yorgun uyurgezergibi iş yapmak demektir konteynırda çalışmak bu uykusuzluğun hayatınıza yada başkalarının hayatına malolması demektir ben çok yaralanan hayatını kaybeden sakat kalan çok arkadaş gördüm hepside koyteynırgemilerinde oldu. Ve güvertesi kapaküzerleri enpis gemiler konteynır gemileridir konteynırların altında fare yılan böcek haşereleri eksik olmaz konteynır altlarındaki çamur toprak kedi ölüsü köpek ölüsü vs vs ne arasan konteynırla birlikte gemiye yüklenir. Çokdaha böyle sıralayabilirim. Konteynır gemilerinde çalışmamakiçin nedenleri çok sıkıntıları sorunları çok bunu 10 defa düşünün derim selamlar sevgiler saygılar

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir