Konteyner Gemisi Balıkçı Teknesine Çarptı: 11 Denizci Hayatını Kaybetti

Konteyner Gemisi Balıkçı Teknesine Çarptı: 11 Denizci Hayatını Kaybetti

Mediterranean Shipping Company (MSC) tarafından işletilen 13.100 teus taşıma kapasitesine sahip, 366 metre boyundaki, 2012 inşaası MSC Regulus isimli konteyner gemisi Ekvador’un 216 mil açığında uluslararası sularda sabah 05:06 da ikinci kaptan vardiyası esnasında Don Gerardo II isimli balıkçı teknesine çarptı.

Peru’nun Callao limanından Meksina’nın Lázaro Cárdenas limanına seyretmekte olan MSC Regulus  kazanın hemen ardından Ekvador ve Peru M.R.C.C. (Maritime Rescue Cordination Center) ile iletişime geçen ve acil durum çağrısı yaptı. Gemi rescue botunu indirerek kazazedelere yardım etmeye başladılar.

Batmak üzere olan balıkçı teknesi kısa bir sürede gemiye baş taraftan bir halat yardımıyla bağlandı ve yaralanan kazazedeler çarmıhtan gemiye alındı.

Ekvador arama kurtarma timi yetkililerinin de olay mahaline ulaşması ile hızlanan çalışmalarda, kaza esnasında balıkçı teknesinde bulunan 6 denizcinin hayatını kaybettiği tespit edilirken, dalgıçların uzun uğraşlarına rağmen 5 denizcinin cansız bedenleri ise bulunamadı.

Bir aile işletmesi olan MSC, kazanın ardından şu açıklamayı yaptı.

“Bu trajik kazada yaşananlar, ölümler ve yaralanmalar bizi derinden etkiledi. Büyük bir üzüntü içerisindeyiz. Düşüncelerimiz ve dularımızla kazada hayatını kaybeden cesur denizcilerimizin ailelerinin ve sevenlerinin yanındayız.”

Sevgili dümensuyu okurları, kazayla ilgili soruşturma devam ediyor fakat kazanın meydana gelme saati ve şekli geçmişte bir çok defa tanık olduklarımızın birebir kopyası niteliğinde.

Gemi kazalarının, özellikle konteyner gemisi kazalarının neredeyse tamamı 2.kaptan vardiyalarında yaşanmaktadır. Sabah 04:00-08:00 saatlerine denk gelen bu vardiyalar çok büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Kısa mesafeli seyirler için 04:00-08:00 vardiyasının, halihazırda liman periyodunda dinlenme fırsatı olmayan 2.kaptanlar için ne kadar zorlu olduğunu daha önce de belirtmiştik. Söz konusu kazada ise Peru’nun Callao limanından Meksika’nın Lázaro Cárdenas limanına 2339 mil mesafe bulunmakta ve bir konteyner gemisi için uzun sayılacak bir seyir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir çok husus var. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak;

  1. Gözcü bulundurmak. Güvertede daha efektif bir çalışma ve verim elde etmek için usta gemicilerin vardiyalarda gözcü olarak bulundurulmadığı dikkat çekiyor. Bu durum kurallarla çok açık bir şekilde yasaklanmış olup, güverte jurnalinde ve çalışma saatleri kayıtlarnda belirtildiği gibi uygulamaya geçirilmelidir. Usta gemici yalnızca raspa ve boya işlerinde usta değil aynı zamanda serdümenlik ve gözcülük hususunda da bir çok vardiya zabitini cebinden çıkaracak yeterliliktedir. Vardiyanızda bulunacak bir gözcü zaman içinde ne kadar gerekli olduğunu size ispat edecektir. Unutulmamalıdır ki hiçbir iş bir hayattan daha değerli değildir.
  2. Uykusuz ve yorgun vardiya tutmak. 04:00-08:00 ve 16:00-20:00 vardiyalarında köprüüstünde bulunan bir ikinci kaptan gününün tamamını güvertede geçirmemeli, ofis işleri ve istirahat programını da doğru ayarlamalıdır. Liman kalkışlarında yorgun hissetmesi durumunda gemi kaptanından yardım istemekten asla çekinilmemelidir. Unutulmamalıdır ki hiçbir çekince bir hayattan daha değerli değildir.
  3. Stajyerlere vardiya teslim etmek. Gemide bulunan stajyerler birer çalışan değil birer öğrencidir. O gemide bulunma amaçları öğrendikleri bilgi ve becerileri uygulamalarla pekiştirirken sizleri seyrederek tecrübelenmeleri ve sizin öğretmenliğinizde kendilerini geliştirmeleridir. Hiçbir vardiyada stajyer tek başına köprüüstüne bulunmamalıdır.

Bu maddeler saymakla bitmez; siz de tecrübelerinizi ve yorumlarınızı yazının altına belirtebilir ve anılarınızı info@dumensuyu.com adresine göndererek denizcilik sektörüne katkıda bulunabilirsiniz.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir