KONTEYNER TAŞIMACILIĞINDA TERCİHLER DEĞİŞİYOR

Braemar ACM raporu büyük değişimi bir kez daha gözler önüne sürdü. İngiltere menşeili Braemar ACM tarafından yayınlanan rapora göre konteyner taşımacılığın geleceğini feeder gemiler belirleyecek!

Küresel ölçekte konteyner gemisi siparişlerinin büyük kısmını feeder gemileri ve ULCV siparişleri oluşturuyor. Orta kapasiteli gemilere yatırım ise oldukça az seviyede.

2016 yılının sipariş profili; 3 bin TEU altı gemiler yüzde 25, 3 bin ile 7 bin TEU arası yüzde 33, 7 bin TEU ve üstü ise yüzde 42 şeklindeydi.

Bu yıla ait güncel dağılım ise şöyle: 3 bin TEU altı gemiler yüzde 49, 3 bin ile 7 bin 499 TEU arası yüzde 10, 7 bin 500 TEU ve üstü ise yüzde 41.

Taşımacılık şirketlerinin kapasitelerini artırması ve global ölçekte daha fazla limanın LCV ve ULCV sınıfı gemilere uygun hale gelmesiyle Panamax sınıfı ile 7 bin 500 TEU sınıfı aralığındaki gemiler uzun dönemli iş alma konusunda sorun yaşamaya başladılar.

Yakın zamanda teslim edilen ve yakın gelecekte teslim edilecek olan ULCV sınıfı gemileri hesaba kattığımızda orta tonajlı gemilerin aleyhine olan bu trendin devam edeceğini söyleyebiliriz.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir