KORSANLAR NEDEN GÖZ BANDI TAKAR?

KORSANLAR NEDEN GÖZ BANDI TAKAR?

Sevgili DümenSuyu okurları, dümensuyu olarak yeni bir köşe yapıyoruz. NEDEN ismini verdiğimiz bu köşede deniz ve gemi ile ilgili az bilinen merak edilen soruları NEDEN başlığı ile sizlerle buluşturacağız.

Korsanlar NEDEN Göz Bandı Takar?

Tabii ki gözleri kör olduğu için değil : ) Korsanların göz bandı takmasının nedeni bir gözlerinin kör olması değil tabii ki. Gece seyrinde köprüüstüne çıkanlar, gece seyir ya da gözcü vardiyası tutanlar çok iyi bilirler. Aydınlık bir ortamdan zifiri karanlık köprüüstüne çıkıldığında gözleriniz bir süre resmen kör olur ve hiçbirşey göremezsiniz. Tutunarak kendinizi bir köşeye atar ve gözünüzün karanlığa alışmasını beklersiniz.

İşte Korsan Göz Bandı bu işe yarıyor. Gözünüzün biri kapalı(karanlık) diğer açık şekilde dolaştığınızda köprüüstü gibi karanlık bir ortama girdiğinizde kapalı olan gözünüz zaten karanlığa alışmış oluyor, bandı değiştirerek diğer gözünüzü kapatıyorsunuz ve karanlığa uyum sağlamış gözünüzle görüyorsunuz. Bu sayede gözünüzün karanlığa alışmasını beklemenize gerek kalmıyor.

O zamanlarda köprüüstü diye bir kavram yoktu tabii ki. Dümen ve Gözcü Mendireği açık güvertede idi. Yaşam mahalinde ışık altında kitap okuyan, jurnal dolduran gemi kaptanı olduğunuzu düşünün bir anda karanlık güverteye çıkmanız gerekior bir göz bandı işe yaramaz mı : )

Ya da gündüz güvertedesiniz, karanlık bir yaşam mahaline girmeniz gerekiyor göz bandı en iyi çözüm olabilir.

Deneyin farkı göreceksiniz : )

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir