Korsanlar Tarafından Kaçırılan Denizciler Fare Yiyerek Hayatta Kaldı.

“Yakaladığımız Fareleri yedik”

“Günde sadece 1 litre su”

“Salgın hastalık yüzünden 2 arkadaşımız hayatını kaybetti”

“Yok yere öldüler”

Korsanlar Tarafından Kaçırılan Denizciler Fare Yiyerek Hayatta Kaldı.

Beş yıldır Somali korsanları tarafından rehin tutulan 27 kişilik gemi personeli, serbest bırakılmalarının ardından BBC News’a konuştu.

2012 yılında Çin, Filipinler, Kamboçya, Endonezya, Vietnam ve Taiwan dan toplam 29 kişinin mürettebat olarak bulunduğu bir Taiwan şirketine ait F/V Naham 3 isimli gemi Seychelles in güneyinde Somali’li korsanlar tarafından kaçırıldı.

2012 yılındaki Korsan saldırısı esnasında personelden bir kişi hayatını kaybetti.

Korsanlar tarafından kaçırılan F/V Naham 3 isimli gemi, Somali açıklarına demirledikten 1 yıl sonra battı. (gemi personeli tarafından batırıldığı iddia ediliyor)

Geminin batmasının ardından Somalili korsanlar rehineleri karada tutsak etmeye devam etti.

2014 yılında rehine sorununun hala çözülmemesi üzerine, Taiwan’lı şirket yetkilileri gemi adamlarının hayatta olmadıklarını düşündükleri için Somalilia Korsanlardan bir video talep etti. Müzakerelere devam edebilmek adına gönderilen videoda geminin Taiwan’lı Baş Mühendisi Shen Jui-chang kendilerine günde sadece 1 litre su verildiğini ve 2 arkadaşlarının salgın hastalık yüzünden öldüğünü belirtmişti. Video da denizcilerin tamamının çok fazla kilo kaybettikleri ve kötü göründükleri tespit edilmişti.

Tayvan medyasına göre Tayvan Dışişleri Bakanı, geminin sahibinin ve müzakereleri yürütmeleri için anlaşılan grupların fidye verdiğini açıkladı.

Müzakere sürecinin tamamlanmasının ardından 22 Ekim 2016 Cumartesi fidye karşılığı serbest bırakılan personel BBC News’a konuştu.

Ormanda yakalayıp pişirdikleri fareleri yediklerini belirten Filipinli usta gemici Arnel Balbero kendilerine sadece az miktarda su verildiğini ve beş yılın sonunda kendilerini “THE WALKING DEAD” gibi hissettiklerini söyledi.

“Her şeyi yedik, her şeyi. Aç hissediyorsun ve yiyorsun” diyen Balbero, serbest bırakıldıktan sonra günlük yaşama alışmakta güçlük çektiğini de belirtti.

Balbero, “Bütün bunlar bittiğinde bu dünyanın dışında ne var bilmiyorum. Bu yüzden yeniden başlamak çok zor” dedi.

“Su yok, yiyecek yok. Hepimiz hastayız. Korsanlar ilaç vermiyorlar, ilaç alacak paralarının olmadığını söylüyorlar. Bu yüzden iki genç adam yok yere öldü”

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir