Kpt.Altay Altuğ Röportajı

Yüksek Denizcilik okulu o zamanlar Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı idi. Bu okulda okumak üzere 670 kişi imtihan edildi. Okumak üzere 24 kişi alınacaktı. Benim için büyük bir ümit kapısı bu sınavı başarıyla verirsem açılacaktı.Bu sınavı Beşinci olarak kazandığımı öğrenince dünyalar benim oldu sanmıştım. Bu sevinç ve arzu ile okula başladım..

Ilkokul ikinci sınıfta kağıttan gemileri yüzdürerek başlamış herşey..

1964 yılında NATO’ya ait ABD bayraklı bir tanker, Türk uçaklarına jet yakıtı nakletmek üzere Turan İskelesi’ne yanaşırken ABD’li kaptan römorkör istedi. O sıralar limandaki tek römorkör, ağaçtan yapılma odun kömürle çalışan, bacasından kıvılcım saçan Foça römorkörüydü. Tankere az bir mesafe kala ABD’li kaptan römorkörün bacasından çıkan kıvılcımları gördü ve acilen geri dönmesini istedi. Teknolojik yetersizlik nedeniyle ancak bir gemiden diğerine bağırarak römorkörü geri döndürebildik. ABD’li kaptanın ‘Böyle römorkör mü olur, az kalsın patlayacaktık’ sözleri üzerine modern römorkörler yapmayı kafama koydum. Emekli olunca 1984 yılında Uzmar Denizcilik şirketini kurdum…

Sitemizdeki diğer röportajlar için DümenSuyu Röportaj

KAPTAN ALTAY ALTUĞ RÖPORTAJI

Altay Altuğ, İTÜ Denizcilik Fakültesin’den ( Y.D.O ) 1952 yılında mezun olmuş ve meslek aşkıyla hemen kolları sıvamıştır… Ömrünü kılavuz kaptanlığa adayan Kaptan Altay, uzun yıllar devlet görevinde çalıştıktan sonra 1979 yılında emekli olmasının hemen ardından kendi şirketini kurmuş ve denizcilik aşkını bu şekilde devam ettirmiştir..

“Ömür boyu mutluyum”

Kaptan Altay Altuğ, ömrü boyunca sevdiği ve bildiği işi yapmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Günlük stresler içinde mutlu olmak için günde 1 saat yatacaksın. Ben de ofisimdeki kamarada öğlen bir saat uyuyorum. Eğer 1 gün mutlu olmak istiyorsan denize çıkıp balık avlayacaksın. Bir ay mutlu olmak istiyorsan balayına çıkacaksın. Ömür boyu mutlu olmak istiyorsan, bildiğin ve sevdiğin işte çalışacaksın. Ben bildiğim ve sevdiğim işte çalıştım hep. O nedenle mutluyum” diyor.


Altay Altuğ ile İTÜ’lü yıllarından tutun da UZMAR’ın kuruluş yıllarına oradan meslek aşkına değin uzanan tatlı ve verimli bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

1952 YILINDA İTÜ DENİZCİLİK FAKÜLTESİ’NDEN MEZUN OLDUNUZ. TERCİHİNİZ NEDEN İTÜ DENİZCİLİK OLDU?

(Y.DO.) İTÜ Denizcilik fakültesine yazılmam şöyledir: İzmir Karşıyaka sahilinde yaşadım, deniz ile iç içeydik.İlkokuldan beri kağıt sandal, teneke sandal yapar yüzdürürken mutlu olur,gemilşere karşı ayrı bir sevgim olduğunu düşünürdüm. Bu sevgi ben de ortaokul yıllarıma denk gelir.İşte tam da bu sevgi yüzünden İstanbul’a yolumuz düştüğünde İTÜ, Gemi İnşa Mühendisiği Yüksek Okulu’na müracaat için Gümüşsuyu’na gittim ve bu okulda okumak için gerekli şartları öğrendim.Biraz kader biraz da benim gayretimle bu fakültede okumak nasip oldu..

OĞULLARINIZ KAAN VE NOYAN ALTUĞ DA SİZİN YOLUNUZDAN İLERLEYEREK İTÜ DENİZCİLİK FAKÜLTESİ MEZUNU OLARAK AİLE MESLEĞİNİZİ DEVAM ETTİRİYORLAR. ONLARIN ÜNİVERSİTE VE MESLEK SEÇİMLERİNDE SİZİN ETKİNİZ NE DÜZEYDE OLMUŞTU?

Oğullarım Kaan ve Noyan’ın hayatı gemiler ve teknelerde iç içeydi.. Denizi ve mesleği sevdiler. Sırası gelince önce Kaan’ı (1981 yılında ) YDO’ya yazdırdım. 1985’e geldiğimizde ise Noyan’ı yazdırdım. Onlara şöyle söyledim:

“Çocuklarım, bir gemiyi kaptan idare eder fakat pervaneyi makine mühendisi döndürür. Onun için dümende biriniz, makinede birinizin olması lazımdır.” Ve aynı okuldan Kaan güverteden Noyan makineden mezun oldu.”

EĞİTİM SÜRECİNİZ VE KARİYERİNİZİ ETKİLEYEN DÖNÜM NOKTALARI NELER OLDU? ŞİMDİ BAKTIĞINIZDA İŞ HAYATINIZI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ? UZMAR DÜN NEREDEYDİ NEREYE GELDİ? DENİZCİLİK SEKTÖRÜ İÇİN UZMAR’IN GELECEKTEKİ HEDEFLERİ NE YÖNDEDİR?

Her muvaffak olan insanın arkasında teşvik eden diğer bir insan olur (eşi, babası, akrabası vs.). Beni hareketle geçiren ve mesleğim adına ateşleyen ise Deniz yollarının efsanevi kaptanı Kpt. Şefik Gogen’dir (S/S ANKARA YOLCU GEMİSİ). Gogen bana şöyle demiştir; “Altay ,evladım, sen benim gibi yapma, erken emekli ol. Gençsin, girişgensin ve meslek adına hep ileriyi gözetiyorsun. İyi şeyler yapmak sana yakışır. Durma çalış” demiştir… “Yalnız doğru yoldan ayrılma ve cevabını veremeyeceğin şeyleri de yapma “ demeyi de unutmamıştır.

İşte bu yolda gidiyorum..

Tüm İTÜ’lülere şöyle sesleniyorum:

Kıymetli ve Denizci evlatlar,

Gemiler nasıl inşa edilip denizle kavuşuyor ise; Sizler de bu güzel okuldan mezun olup çalışmak üzere denizlere açılıp kavuşacaksınız.

Denizlerde çalışırken Fakültenizde öğrendiğiniz bilgi dağarcığı yegâne kuvvetiniz olacak.

Çalışacak ve hep çalışarak tecrübe sahibi olacaksınız. Mesleğinizde denizciliğin ana koşullarından bir olan beraber ve el ele, sevinerek, birbirinize yardım hisleri ile çalışacaksınız,Bayrağımızı şeref ve onurla dünya denizlerinde dalgalandıracaksınız ve geriye baktığınızda yaptığınız işlerle gurur duyacaksınız.

Size bu imkanları sağlayan okulunuzu şükranla anacaksınız.

Sizden isteğim şudur ki:

“Mezun olduktan sonra, bu yaşlanmış ve kıymetli denizciler yetişmiş Denizcilik Fakültemizi (Y.D.O) unutmayınız! Çünkü eğitim bizlerin geçmişi ve geleceğidir.”

Ben öyle yaptım.Okuldan mezun olduktan sonra kapıyı kapatmadım. Hep döndüm geldim ve sizlerle beraber oldumve bu beraberliğin bahtiyarlığını yaşadım .

Bahtınız mavi denizler, beyaz köpükler gibi bol olsun.

Allah selamet versin.

Okulun Babası
Kaptan Altay Altuğ

Perşembe Rotası ve İTÜ mezunlar bilgi sistemi katkılarıyla..

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

3 Yorum

  1. Unal Celasin

    Sayın beybabam, 1969 senesi Bodrum gemisi, Süvarimiz rahmetli Kaptan Mehmet Çavdarlı. Siz de kılavuz kaptan olarak gemiye gelmiştiniz ve ben 4.kaptandım.
    Elinizden öpüyor, sağlıklı uzun ömürler diliyorum..

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir