Kpt.Engin Tuncer Röportajı

Keşfedilecek yeni kıta, gidilmeyen yer kalmadı. Bu duruma rağmen ben hem meslek hem de hobilerimi birleştirip yeni ufuklara yelken açıyorum. rüzgar beni nereye götürürse yeni keşifler bulunmak yenilikçi oluşumlara imza atmak buradaki en büyük hayalim. Şuanda şirketim için ve onların istekleri doğrultusunda eğitim filmleri çekiyorum. Önce şirketim belki sonra Türk denizciliği için faydalı envanterler olacaktır.

Dümen Suyu okurları için Kpt.Engin Tuncer ile ufak bir söyleşi yaptık. Instagramda EnGram hesabı ile denizciliğe bambaşka bir bakış açısı getirdi ve bugün bine yakın takipçisi var. Kendisi tebrik ediyor, çalışmalarının devamını bekliyoruz..

Uzunca zamandır gemide yaşadıklarımı video şeklinde kaydedip cazip kısımlarını paylaşıyorum. lakin yurt dışında gördüğüm ilgiyi hiç bir zaman yurt içinde görmedim..

Kaptan Engin Tuncer

Engin Tuncer Dokuz Eylül Güverte 2002 mezunu… 37 yaşında… Hayatı dolu dolu yaşayıp instagramdan paylaşıyor…

Denizciliği Seçtim Çünkü…

Bandırmada doğup büyüyen herkes gibi zamanımı limanda gemilere bakarak onlar ile ilgili hikayeler dinleyerek geçirdim. bu çok etkili oldu bu mesleği seçmemde.

Ailem..

Eşimle arkadaşlarım sayesinde tanıştım. bir denizci için en zor olan şeydir eşi olacak kişi ile tanışmak ve uzunca vakit geçirmek. ben karada DPA’lik yaptığım yıllarda tanıştığım için çok şanslıyım. hem eşimle tanıştığım için hem de onun beni tanıması için yeterince zamanı olduğu için. yoksa benim gibi seyyah ruhlu birisini kocalığa kabul etmek zor olurdu.

 

Benzer yaştaki, benzer işi yapan, benzer konumdaki kişilerden farkım?

Ben de herkes gibi işimi çok seviyorum, benim farkım hobilerimi gemide vakit bulabilmek. bu çok önemli. karada hobileriniz olabilir, fakat gemide boş zamanlarınızı değerlendirmeye yaramıyorsa gemi çok daha zor geçecektir.

 

BeyBaba

Duayen diyebileceğim bir çok kişi ile çalıştım ve halen de çalışmaya devam ediyorum. İçlerinden Sevgili Sayın Ünal Celasin Beybabama ayrı bir yer ayırmam gerekiyor. Kendisi hem bana hem de binlerce kişiye bu meslekte yol göstermiştir. Viya Böyle isimli çok değerli bir kitabında sahibidir. Bu kitabı okuyan bu mesleğin her kademesindeki kişiler ufukları daha açılmış, yapılan yanlışlardan bir adım daha uzaklaşmış olacaktır. Kendisini en iyi gene kendisi anlatacağı için kitabını ve kitabın sonunda yazan mail adresinden kendisine ulaşmanızı tavsiye ederim. Her maile cevap yazacaktır.

Okul mezunlarının denizde çalışma yılının mezun olduktan sonra 5 senelerin altına düştüğü bu günlerde genç meslektaşlarınıza ne tavsiye edersiniz? Sizce karaya geçmek için ideal bir yaş var mı? Kendi şirketinizi kurmayı ya da bir şirkette karada çalışmayı hiç düşündünüz mü? Bu konu ile ilgili paylaşmak istedikleriniz var mı?

Ben erken karaya geçme yanlışında bulundum. 4 yıl denizde çalıştıktan sonra gelen bir teklifle İzmir de kurduğum yaşamımı bir anda İstanbul a taşıdım. 5 yıl karada çalıştığım dönemler benim için çok güzel geçti ama hiç bir zaman işimde mutlu olamadım. Aile ile iş arasında bir tercih yapmanız gerekir. işi seçenler başarılı olurken benim gibi aileyi seçenler maalesef karada fazla uzun vadeli çalışamazlar. En azından benim görüşüm bu yönde. tavsiyem kaptanlık veya baş mühendislik ehliyetinizi aldıktan sonra karaya geçmektir.

 

Bu günlerde “denizcilik mesleği bitti” cümlesini sıkça duyuyoruz. Sizce de denizcilik mesleği bitti mi? Ne zaman ve neden bitti?

Denizcilik mesleği bitti mi bitmedi mi bilemem. fakat çok büyük değişime uğradı. eski hikayelerin cazipliğine kapılıp mesleğe adım atanlar hayal kırıklığına uğrayabilir. Gemiler daha iyi fakat şartlar daha zor. her işte olduğu gibi daha çok çalışıp daha az eylenmek gerekiyor. bunu bilerek bu işe başlanmalı. Gemi sayısının artmadığı bir sisteme sürekli zabit yetiştiriyoruz. bu bolluk yakında kıtlığı getirecektir. Ya dışarı açılmalı yada yeni gemilerle yeni istihdamlar yaratmalıyız.

 

Gemi kaptanları hep çok kültürlü romantik yazar-çizer insanlar olarak bilinirken neden denizcilikle ilgili yeterince kaynak-kitap-roman-sinema filmi yok? Bize tavsiye edecekleriniz var mı?

Denizcilikle ilgili pek kitap veya envanter olmaması benim de ilgimi çekiyor. Elimde Viya Böyle ve Jambo isimli kitaptan başka bir envanterim yok maalesef. Roman olarak halikarnas balıkçısı Jack London’un Deniz Kurdu kitabı ilk aklıma gelenler (okul kitaplarını saymıyorum)

Bu konuda eksikliği fark ederek (tabi hobim bu olduğu için) uzunca zamandır gemide yaşadıklarımı video şeklinde kaydedip cazip kısımlarını paylaşıyorum. lakin yurt dışında gördüğüm ilgiyi hiç bir zaman yurt içinde görmedim. tabi bir de filmler içerisinde ufak detaylara takılıp eleştiri yapanlar da oluyor. beni değil ama bir çok kişiyi soğutabilecek bu tip olumsuz eleştiriyi sanırım seviyoruz. Benim tarzım, olumsuz bir eleştiri için olumlu iki yer bulmaktır. bu şekilde yaklaşınca inanın olumsuzları bulamaz oluyorsunuz. çünkü emek paha biçilemez bir değerdir. Bu mesleğe yazılı veya sözlü katkı yapan herkese sonsuz teşekkürler.

En çok merak edilen soruyu sona sakladık, sosyal medyada takip ettiğimiz kadarıyla bir çok yenilikçi çalışmanız ve farklı bir tarzınız var, aklınızda tam olarak ne var?

Aklımda tam olarak bir şey yok aslında. keşfedilecek yeni kıta gidilmeyen yer kalmadı. bu duruma rağmen ben hem meslek hem de hobilerimi birleştirip yeni ufuklara yelken açıyorum. rüzgar beni nereye götürürse yeni keşifler bulunmak yenilikçi oluşumlara imza atmak buradaki en büyük hayalim. şuanda şirketim için ve onların istekleri doğrultusunda eğitim filmleri çekiyorum. Önce şirketim belki sonra Türk denizciliği için faydalı envanterler olacaktır. en azından bunun değişen dünyada Türk denizcileri için başlangıç olmasını umuyorum. Yeni nesil eğitim sistemi görsele dayalı olacak ve bizim de elimizde en az olan şey de mesleki görsellerdir.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

1 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir