MAERSK LINE 8 GEMİYİ DAHA HURDAYA ÇIKARACAK

MAERSK LINE 8 GEMİYİ DAHA HURDAYA ÇIKARACAK

Danimarkalı dev denizcilik şirketi Maersk Line, sekiz panamax gemisini daha hurda çıkarmayı planladığını açıkladı.

Sevgili dümensuyu okurları denizcilik sektörü karmaşık ve zorlu bir süreçten geçiyor. Tanker şirketlerinin kazançlarını 9 ayın zirvesine taşıdığı bu günlerde Konteyner şirketlerlerinden peşpeşe kötü haberler geliyor. Dünyanın en büyük konteyner operatörlerinden birisi olan Hanjin’in iflas etmesiyle başlayan süreç domino etkisi gösterdi.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz hafta 7 yaşındaki bir konteyner gemisinin alıcı bulunamadığı için hurdaya verildiğini yazmıştık. (okumayanlar aşağıdaki linkte haberin detaylarını bulabilirler) Bu hafta ise kötü haber Maersk Line’dan geldi.

7 yaşındaki konteyner gemisi alıcı bulamadığı için hurdaya verildi

Dünyanın en büyük konteyner taşımacılığı şirketi Maersk Line, bu yıl gemi sökümü ve hurda uygulamalarını hızlandıracağını, özellikle de sektörün seyri bu yönde olursa önceki yıllara göre daha fazla sayıda gemi geri dönüşümü beklediğini açıkladı.

“Yaşlı ve Kondüsyonu zayıf gemilerin, bakım ve tamir masraflarının piyasa koşullarına daha fazla rekabet etmesi mümkün görünmüyor. Sektör zor durumda ve artık sorun çıkarmayan, yakıt harcamı düşük, ekonomik gemilere ihtiyaç var.”

Geri Dönüşüm Tesisleri

Maersk Line hurdaya çıkardığını açıkladığı 8 geminin, dört tanesi Shree Ram’da ikişer tane de Y.S.’de olmak üzere Alang’da geri dönüştürüleceğini duyurdu. 2 Panamax Maersk gemisi Shree Ram’da halihazırda geri dönüştürülüyor.

Çin’e gönderilecek dört gemi, Lloyd’s Register sertifikalı bir tesis olan Çin’deki Jiangyin Xiagang Changjiang Gemi Geri Dönüşümünde geri dönüştürülecek.

Geri dönüşümle ilgili sözleşme Kasım ayında, Hindistan ve Çin’de yer alan beş gemi geri dönüşüm tesisinin davet edildiği ihaleyle belirlendi. Tüm gemi geri dönüşümcüleri, ihaleye girmek için bir ön şart olarak A.P Moller – Maersk Gemi Geri Dönüşüm Standardını (RSRS) kabul ettiler.

Maersk, Hindistan’daki geri dönüşüm denetiminin, A.P. Moller – Maersk RSRS’ye göre atanan gemi geri dönüşüm operasyonlarını sağlamak için Maersk QHSE müfettişleri ve dış danışmanlar tarafından yürütüleceğini söyledi.

Maersk Transport ve Logitics Başkanı Annette Stube:

“İlk gemilerimiz bu yılın başında Alang’a geldiğinden beri, ilerideki dört gemiyi ve hatta yatırım yapmaya teşvik edilen diğer tesisleri de geri kazanacak önemli bir ilerleme kaydettik”

“Bu ihale ile, gemi geri dönüşümcülerinin sadece fiyatla değil standartlarla da rekabet ettiğini ilk defa gördük. Bu, daha yüksek standartlara doğru bir hareket olduğunu gösteriyor ve biz bu gelişmeyi teşvik etmeye devam edeceğiz “

Maersk Line’a ait sekiz adet panamax gemisinin gemi geri dönüşüm tesislerine tahmini transfer tarihleri ​​Aralık 2016 ortasında başlayarak Mart 2017 ortasında kadar devam edecek.

Ana Sayfaya Dön

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir