Makina Stajyerleri Buraya İYİ BİR STAJIN TEMELİNDEKİ 4 MADDE

Öğrencilik zamanımızın en zor ama en önemli zamanları staj zamanıdır. Meslek kariyerimizi de etkileyecek en önemli zaman dilimidir. İyi geçirilen bir staj ise devamında başarılı bir meslek hayatı getirebilir.

Peki, daha iyi bir staj geçirebilmek için neler yapmalıyız?

Sıcaklık, Basınç, İskandil Değerleri

Makine dairesinde birçok termometre, basınç geyci ve çeşitli tanklar vardır. Bunların değerleri bize makine ile ilgili bilgi edinmemizi ve herhangi bir sıkıntıyı çok geç olmadan tespit etmemizi sağlar. Örneğin; sludge tanktan alınan iskandil değerleri arasındaki anormal bir fark, bize seperatorde bir sıkıntı olduğunu gösterebilir. Bu yüzden bu değerlerin nasıl, nerden alındığını ve hangi aralıkta olması gerektiğini öğrenmemiz gerekir. Bu değerler belli saat aralıklarıyla yağcılar tarafından alınır. Benim tavsiyem; yağcılar ile birlikte bu değerleri alırsanız, değerlerin nerden ve nasıl alınması gerektiğini çabuk ve doğru bir biçimde öğrenebilirsiniz.

Kimyasallar

Bazen bir şeyi temizlemek için, bazen bir makinenin verimini arttırmak için makine dairesinde kullanılan birçok kimyasal madde vardır. Bunları çeşitli amaç ve yerlerde kullanırız. Örneğin; soot remover kazanın içindeki kurumu temizleyerek, verimi arttırmaya yarar. Bu kullanmazsak zamanla kazanda oluşan kurumlar artarak, ısı transferini azaltır buda verimi düşürür ve bizi zarara sokar. Bunların hepsini öğrenmek için üretici firmaların gemiye gönderdikleri kitapçıklar vardır. Bu kitapçıklarda her bir kimyasal maddenin; ne işe yaradığı, nerede kullanılması gerektiği, ne şekilde kullanılması gerektiği ve hangi koruyucu ekipmanlar ile kullanılması gerektiği yazar. Bu bilgileri edinmeniz ise sizin her zaman işinize yarar.

Manueller

Makine dairesindeki her şey için birer manual vardır. Manualler bize ilgili makine ve herhangi bir ekipmanın nasıl çalıştığı, nasıl kullanılması gerektiği, nasıl sökülmesi gerektiği ile ilgili bilgiler verir. Örneğin; bir jeneratörün enjektörünü sökmeniz gerekiyor. Jeneratörün manualine bakarsanız, enjektörü sökmeniz için kullanılması gereken alet ve edevatları, enjektörün içinde bulunan parçaları ve bu parçaların hangi şekilde durması gerektiğini, enjektörü test ederken olması gereken açma basıncını ve bunun gibi gerekli tüm bilgileri açık ve net bir biçimde bize gösterir. Eğer stajınızda manualleri okumayı alışkanlık edinirseniz ileride size büyük katkıları olabilir.

Devre Takibi

Makine dairesinin her yeri devrelerle kaplıdır. Bazen içinde yakıt, bazen yağ, bazen deniz suyu ve bunun gibi birçok akışkan geçer. Makine dairesinde bütün sistemlerin devre şemaları bulunur. Peki devre takibi bizim ne işimize yarar? Örneğin; balast operasyonu için açılması gereken bazı valfler vardır. Öncelikle devre şemasından hangi valfleri açmamız gerektiğini belirleyerek, bu valfleri devre şeması yardımıyla, devre takibi yaparak kolay ve doğru bir biçimde yapmamız mümkündür. Bunun gibi birçok örnek verilebilir. Kısacası devre takibi yapmak, makine dairesini tanımamıza ve ileride yapmamız gereken operasyonlarda bize kolaylık sağlar.

Dört madde ile sizlere iyi bir staj geçirmeniz için tavsiyeler vermeye çalıştım. Yazdıklarımda eksik veya fazla yerler olmuş olabilir. Önemli olan çok okumak ve staj süresi boyunca aklınıza takılan her şeyi sormaktır. Kendinizden emin bir şekilde bunları yaparsanız eğer eminim ki ileride başarılı bir zabit olabilirsiniz.

BİR GEMİNİN BEL KEMİĞİ

ALPER ÖZLER

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir