Mustafa Koç’un ölümüyle ilgili Chemfleet firmasından açıklama

Piri Reis Üniversitesi (PRÜ) Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği öğrencisi Mustafa Koç, 3 ay önce staj için İstanbul’dan hareket eden ve Cibuti’da bulunan staj yaptığı gemide ölü bulundu.

Olayın basına yansımasından sonra konuyla ilgili Koç’un staj yaptığı Chemfleet isimli firmadan yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Piri Reis Üniversitesi Güverte Bölümü 1. Sınıf öğrencisi Mustafa Koç’un Gannet S gemisinde stajını yapmaktayken 11 Temmuz 2019’da hayatını kaybetmesi bizi derinden üzmüştür. Basında ve sosyal medyada yer alan eksik bilgileri gidermek üzere kamuoyunu bilgilendirme zorunluluğumuz doğmuştur.

Piri Reis Üniversitesi Güverte Bölümü 1. Sınıf öğrencisi Mustafa Koç, mecburi deniz stajı başvurusu üzerine 16.956 DWT’lik Gannet S gemisine katılmak üzere gemiye katılacak diğer 5 gemi personeli ile beraber 11 Haziran 2019’da hava yoluyla Hindistan’daki Kandla Limanı’na gönderilmiştir.

Gannet S isimli gemi 12 Haziran 2019 saat 08:00’de Kandla Limanı’na varmıştır. Sahil tanklarının dolu olması sebebiyle gemi planlandığı şekilde limana yanaşamamıştır. Bunun üzerine gemiye katılacak personelin konaklamaları yerel acente tarafından ayarlanan 3 yıldızlı Hotel Gokul’da (gokulhotel.com) sağlanmıştır. Yerel prosedürlerin tamamlanması üzerine tüm personel 22 Haziran 2019’da demir bölgesinde gemiye katılmıştır. Gemi, bitkisel palm yağı yükünü tahliye etmek için 28 Haziran 2019 saat 22:00’da limana yanaşmıştır.

Gemiye katılışından sonra stajını en iyi şekilde tamamlaması için Mustafa Koç, liman ve seyir vardiyalarına iştirak etmiştir. Gözetim altında, kurallara uygun şekilde operasyonlara gözlemci olarak katılması sağlanmıştır. Mustafa Koç hiçbir operasyona fiziken sorumluluk yüklenerek katılmamıştır. Günlük çalışma saatleri kurallar dâhilinde planlanmış ve kayıt altına alınmış olup kesinlikle yasal süreleri aşmamıştır. Eğitimin bir parçası olarak, çalışma yapılan bir kargo tankında, diğer uzman personelin yanında kısıtlı bir süre için gözlemci olarak bulunmuştur.

2 Temmuz 2019 saat 13:00’da gemi limandan kalkarak bir sonraki yükleme limanı olan Djibuti Limanı’na seyretmiştir. Gemi, 10 Temmuz 2019 saat 05:00’da melas (şeker pancarı şurubu) yüklemek üzere Djibouti Limanı’na yanaşmıştır. Aynı gün saat 17:00’da paydos edilmiş ve akşam yemeği sonrasında personel istirahate çekilmiştir.

11 Temmuz 2019 tarihinde gemi liman periyodundayken, saat 08:00’de Mustafa Koç telefon ile uyandırılmak istenmiş, ancak telefona cevap alınamamıştır. Saat 08:15 civarında 4. Kaptan kendisini uyandırmak için kamarasına gitmiş ve Mustafa Koç’un hareketsiz olduğunu derhal gemi kaptanına haber vermiştir. Bu esnada ambulans çağırılmış, kaptan tarafından ilk tespit ve müdahaleler yapılmıştır. Ancak yapılan tüm ilk yardım müdahalelerine rağmen stajyerimiz Mustafa Koç hayata döndürülememiştir.

Cibuti’de görevli değerli Türk Büyükelçimizin yardımları ile bölgesel bir hastanede merhum Mustafa Koç’un vefat sebebi incelenmiştir. Uluslararası transfer izinleri ve işlemleri sonucu, merhumun cenazesi 15 Temmuz 2019 akşam saatlerinde İstanbul Havalimanı’na ulaştırılmış ve ailesine teslim edilmiştir.

Mustafa Koç, stajı süresince öğrenmeye hevesli, güler yüzlü ve iş arkadaşları ile son derece iyi anlaşan, uyumlu bir personel olarak gemi kaptanının takdirini ve tüm gemi personelinin sevgisini kazanmıştır.

Stajyerimiz Mustafa Koç’u genç yaşta, ani ve beklenmedik şekilde kaybetmekten dolayı gemideki çalışma arkadaşları ve tüm ofis personeli olarak derin üzüntü duymaktayız.

Değerli kardeşimiz Mustafa Koç’a Allahtan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır ve baş sağlığı dileriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Benzer yazılar

10 Yorum

 1. Hayri Turna

  Tamamen yalan dolan bir açıklama. Bu rahmetli mustafa koç a reva görülen ağır şartlar neredeyse tüm 2 ncu kaptanlar tarafindan tüm stajyerlere reva görülen bir uygulamadır. Stajyerlerin bu ağır şartları her gemide vardır. Burada 1 ncu ve 2 ncu kaptanların insaflı olması gerekmektedir. Allah herkese ilk önce vicdan versin. Bu ağır şartları yaşatanların allah belasını versin. Hiç bir şirket benim gemilerimde stajyerler böyle ağır şartlarda çalışmaz demesin.

  Yanıt
 2. Ocean going

  Birakin bu laf oyunlarini Allah aşkina! Allah bilir ne sartlar altinda yapacaksin,edeceksin laflariyla hicbir onlem almadan adam gibi gaz free yapmadan,butun kurallari sirf is yetissin diye gormezden gelerek çocugun olumune sebep oldunuz! 20 gun icinde saglikli bir insanin akcigerleri nasil biter? Vicdaniniz rahatmi? Cogunuz birbirinize yaranmak icin yerinizden olmamak icin ve isinizi bilmediginiz icin hicbirsey yapamiyorsunuz, ya torpille ya da aldiniz diploma sayesinde hicte hak etmediginiz yerlerdesiniz!! Bu olayin yasanmasina sebebiyet verenleri Allah a havale ediyorum. Cunku bu isten yukaridaki yazida yazdiklari gibi kendilerini sucsuz gosterirler! Gemide yapilan isleri profosyonelce yaptiklarini gosterirler! Stajyere tank temizlettirmek ne demek?? Okulculuk mu yaptiniz?? İsm i uyguladiniz mi? Stajyer bu operasyona katilmaz sadece 2 kpt ya da onun bilgisi dahilinde sorumlu zabit denetiminde operasyona eslik eder!! Girip temizlemez, ortam sık sık havalandirilir, kontrol edilir, gaz olcumu yapilir!! İnsallah merhumun ailesi bu olayin pesini birakmaz. Bir insan öldü! Pandi sigortaya muracat etsinler! Cunku bu iste kural herzaman pervane donsundur! İnsan cani her zaman 2. plandadir. merhumun ailesine sabirlar diliyorum. Allah rahmet eylesin.

  Yanıt
 3. İnsan Evladı

  Kardeşimize ALLAH Rahmet eylesin Ailesine Sabır versin. Geride kalan tüm gemi yönetici ve işletmecileri de Artık Türk Denizcilerini dayanılmaz çalışma şartlarına zorlamaktan ,
  ” YALANDAN ” , Personelinin üç kuruşluk hakkını çalmaktan , insanların gelecekleriyle oynamaktan bi Vazgeçsinler.
  Yukarıda yazılı açıklamanın ne kadar doğru ne kadar yalan olduğunu gemilerde çalışan insanların Net bir biçimde anlayacağından eminim…
  Türk Denizciliği = Mustafa KOÇ un ” stajı ”

  Yanıt
 4. mehmet

  Chemfleet Gannet S gemisinde yaşanan bu üzücü olaylardan dolayı bir gemi adamı olarak üzüntümü belirtip genç kardeşimize ALLAH’TAN RAHMET AİLESİNE sabır diliyorum
  13 yıldır denizcilik sektöründe zabit olarak çalışan biri olarak gemilerde stajerlerin ki özellikle güverte bölümü yrd. zabit adaylarının çok zor şartlarda çalıştığını bilir.Gemilerde stajyerlerin sabah 8 gece 12 ortalama ile 16 saat çalıştırıldığını kimse yalanlayamaz.Firmadan çok güzel bir açıklama gelmiş ama bizim bu sektörde çalıştığımız ve bu olay hakkında kullağımaz gelen şeyler hiç anlatıldığı gibi değil(TABİKİ doğruluk payını %100 doğru diyemem) ,bunuda buradan söylemek isterim.

  Yanıt
 5. ALPEREN

  6 yildir uzakyol vardiya zabitligi yapiyorum,bircok firmada calistim,bir stajyerin gozlemci olarak tanka indigine hic sahit olmadim,gunde minimum 14 saat ayaktadirlar.Az uyku cok raspa.Vicdansizlar.

  Yanıt
 6. Öztürk

  Allah Rahmet Eylesin kimi işini kaybetmemek için kimi bilmem ne ötürü konuşmaz yaZık olmuş arkadaşa ulan vicdanınıza ne oldu stajyerler gemilerde aşırı mobinge maruz bırakılır üst personel kendi yerine gelecek olan birini istemez alt personel de senelerce aynı işi yaptığı ve kısa bir zaman sonra stajin ardından amiri olabilecek kişiye elinde fırsat varken her türlü pisliği yapmaktan kaçınmaz olay bu ne olduğunu allah biliyor belkide vicdansız bir kaç kişi bugün onun başına gelen geçmişte başkasının başına gelmiştir ve belki de yarın senin başına gelecektir susma git konuş biliyorsan git anlat gizli tanık ol ama adalet yerini bulur

  Yanıt
 7. dahan calgi

  yani su aciklamayi okuyan her denizci ici aciyarak gulmustur.Yazik ki hicbir sey degismeyecek, yeni kayiplar yasanacak, burda sirket ismi onemli degil tum turk sirketleri boyle malesef anlayis boyle cunku, bu meslegi yaptigim icin bazen utaniyorum.

  Yanıt
 8. Ali

  Şirket sahiplerinin para açlığı yüzünden insanların ölmesi çok üzücü tabiki gemideki personellerinde ‘ben cok cektim o da çeksin’ dusuncesı umarım bır gun değişir. Gemi personellerinin çalışma koşulları ve saatleri hakkında şirketlere yaptırım yapması gerektiğini düşünüyorum.

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir